Zipp 303 Tubular Jant Seti

10/10/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

Her yol bisikletçisinin ve  triatletin neredeyse hayali diyebileceğimiz  Zipp 303 Tubular jant seti incelemesiyle karşınızdayız. Jantı elinize aldığınız anda 1200 gramın altındaki ağırlığı hemen hissediliyor. Zamana karşı yarışları için yeterli aerodinamiğe sahip olan set, sağlam olduğu kadar konforlu da. Tamamen karbondan yapılmış jantlar, kilolu bisikletçiler için yeterince sağlam ve zorlu yollarda da görevini yerine getirebileceğini hissettiriyor. Halbuki birkaç yıl önce böyle birşeyin imkansız olduğu düşünülüyordu.

 

Zipp 303 Tubular jant seti sanki yarının teknolojisi gibi duruyor. Tabi böyle düşünülürse 303’ün bir sonraki versiyonu için mükemmel jant seti derdik. Fakat üzerinde çalışılması gereken yönleri de bulunuyor. Frenlemesi, bir çok  kullanıcıya göre önceki 303’lerden daha iyi olsa da yine de hala jantta bir sarsılma var, jantlar bu anlamda dengesiz denilebilir. Jantın içindeki birleşme noktasının aksindeki sibop deliği kombinasyonu, sürüş esnasında bariz hissedilen bir ağırlığa sahip. Sadece çukurlu bir yolda veya tırmanışta değil, aynı zamanda pürüzsüz bir inişte de sanki arka koltukta iki çocuk kavga ediyormuş gibi hissettiriyor.

 

 

 

Jantların toplam ağırlığı (1180 gram) her sürüşünüzde bu hafifliği farkedebileceğiniz düzeyde. Bisikleti her elinize alışınızda ön tekerleğini döndüresiniz geliyor. Tırmanışlardaki etkisinin ise bir çok yarışçı için olağan üstü oldu söyleniyor.

Zipp 303’ün esnemezliği şaşırtıcı boyutta. Eski 303’ten çok daha sert ve umduğunuzdan da daha esnemezler. Yüksek gerginlikteki teller ve daha geniş jantın kombinasyonuyla bu eşsiz his ortaya çıkmış. Bu hafiflik ve esnemezlik biraraya gelince, bir yokuşu tırmanırken ani bir sprintte şimdiye kadar kullandığım en çabuk hızlanan jant seti olduğunu gördük.

 

 

Konfor, Zipp 303’ün beklentileri aştığı bir başka sahaydı. Hem esnemez, aynı zamanda da konforlu. Bir kez daha söylemeliyim; Daha geniş karbon jant çemberi sayesinde standardın üzerinde bir verim göstermesi normal.

 

 

Jantın teknolojisine yakından bakınca düz çekmeli Sapim inceltilmiş teller ve alaşımlı göbekler sayesinde sessiz bir dönüş sergiliyor. Bu ikili aynı zamanda güvenilirliliğini kanıtlıyor ve az bakım gerektiriyor. 2010 yılında Zipp firması, quick release tekerlek mandallarının millerini paslanmaz gümüş renk olarak sunuyordu fakat 50$ ekstra ücret karşılığında sahip olunan siyah titanyum olanlar kadar çekici ve pürüzsüz değillerdi. Teller ve göbekler yalnızca gümüş renkle geliyorlar. Hoş görünüyorlar ve göbeklerin kalitesi gözardı edilemeyecek düzeyde. Yine de bazı bisikletlerin üzerindeki tamamen siyah bir jant seti mükemmel görünüyor.

 

Test için daha geniş olan 23mm Zipp tubular lastikleri kullandık. Aslında bu lastikler Vittoria EVO CX’in üzerine Zipp yazısı işlenmiş halinden başka birşey değildi. Dönüşlerde bir parça daha iyi olduğunu gördük. Bu ikiliyle yağmurda yarışmak da problem yaratmayacak gibi görünüyor. Eski model karbon jantlar yalnız yağmurda kötü frenleme yapmakla kalmıyordu, çoğu zaman fazla serttiler ve dönüşlerde ya da inişlerde kötü tecrübeler yaşatabiliyorlardı. Yeni 303’ün daha geniş lastikleri bu durumun üstesinden gelmiş durumda ve her koşulda güven vererek yarışmaya hazır.

Chiris  Simmands

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın