Zaman, Gerçek Şampiyonlar Çıkarmanın Zamanıdır

22/04/2015  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Baharın gelişiyle bisiklet sezonun açıldığının habercisi olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu‘na artık sayılı günler kaldı. Takımlar, etaplar hakkında değerlendirmeyi bir kenara bırakıp ülkemizdeki bisiklet sporu hakkında düşüncelerimi, değerli okuyucularımız için paylaşmak istiyorum.

 

nazım bakırcı torku şeker

 

Bisiklet sporunun dünyadaki ve ülkemizde olduğu noktayı biliyoruz. Federasyonumuz son birkaç yıldır büyük emekler harcayarak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu‘nu çok güzel bir organizasyon haline getirdi. Tour de France, Giro d’İtalia, Vuelta’da pedal çeviren sporcuları artık sadece televizyonlarda değil, ülkemizde de ter döktüğünü canlı olarak izliyoruz. Dünya çapında isim yapmış pedalların ülkemize gelerek kürsü için verdikleri mücadeleyi izlemek tabiiki bizlerin göğsünü kabartan ve büyük keyif veren bir durum. Devasa bütçe imkânlarıyla bu profesyonel takımlar ve sporcular içerisinde bir de kendi yağında kavrulan ve göğsündeki Ay Yıldızı‘yla ülkemizi en iyi şekilde temsil eden Torku Şeker Spor var. Torku Şeker Spor, bisiklet sporuna son yıllarda büyük yatırımlar yapan ve emeğinin karşılığını sayısız madalyalarla alan bir takım konumuna geldi. 2013 yılında televizyon karşısında gözlerimizi yaşartan başarılara imza attı. Fakat ne yazık ki Tur şampiyonu olan sporcumuzun kanında yasaklı madde çıkması sonucu, 1’nciliği geri alındı ve biz bisiklet severleri derinden üzdü. Umarız bu yıl ve bundan sonraki yıllar bu tarz talihsiz olaylar yaşamayız. Çünkü bu sporu ve özellikle ülkemizin adını kimsenin kirletmeye hakkının olmadığını düşünüyorum. Dileklerim, bundan sonraki şampiyonların gerçekten hak ederek, spor ahlakına yakışır bir şekilde başarıya ulaşmalarıdır. “Temiz” bir şekilde kürsünün en üst basamağında bir Türk sporcuyu görmek sanıyorum tüm bisiklet severlerin ümididir.

Tour of Turkey
Yazımın başında da bahsettiğim gibi federasyonumuz son yıllarda büyük yatırımlar yaparak bisiklet dünyasına “Biz de buradayız!” demeyi başardı. Bu başarılı süreçten sonra artık ülkemize ünlü pedalları getirmek yerine, dünyaya kendi ülkemizden çıkmış ünlü pedallar sunmak gerektiğine inanıyorum. Bunun için de artık altyapı çalışmalara önem verilmesi su götürmez bir gerçek. Uluslar arası arenada ülkemizden söz ettiren bir organizasyon olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na verilen değerin ve olanakların ulusal yarışlara biraz olsun aktarılması ile ülkemizde bisiklet sporunu çok daha iyi konumlara geleceği gerçeğini artık görmeliyiz. Geçmiş yıllarda Avrupa’da ciddi başarılara imza atmış pırıl pırıl sporcularımız var. İmkânlar sağlandığı takdirde ne denli başarılı olabileceğimiz potansiyelini artık görmemezlikten gelmemeliyiz.

 

torku şeker sıpor,Tour d'Azerbaidjan

 

Eğer gerçekten dünya çapında profesyonel yarışçılar çıkarmak istiyorsak bir an önce genç şampiyonların ellerinden tutmalı ve gereken imkânları sağlamalıyız.

Bisiklet adına verilen emeklerin karşılığının alındığı bir yıl olması dileklerimle…

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın