YellowFluo-Neri Sottoli, Giro d’Italia Daveti için Minnettar

17/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

YellowFluo-Neri Sottoli Takım Menajeri  Luca Scinto, 2014 Giro d’Italia daveti için takımının aldığı özel davetin savunmasını yaptı. Perşembe günü Organizatör RCS Sport tarafından açıklanan özel davetliler arasında yer alan takım, geçen yıl iki EPO pozitif sonucundan farklı bir takım olan Vini Fantini-Selle Italia’yı vurguladı.

Luca Scinto

 

2007 Giro d’italia galibi Danilo di Luca; Giro öncesi, 29 Nisan Pazartesi günü alınan örneğinde bulunan EPO sebebiyle turun son haftası yarıştan çekilmişti. Di Luca şokunun ardından, 2013 Giro d’Italia 14.etabın galibi Mauro Santambrogio‘nun ilk etapta alınan kan örneğinde tespit edilen EPO, skandalın Vini Fantini-Selle Italia takımına mal olmasına sebep oldu. Sponsor Vini Fantini, test sonuçları sonrası sponsorluktan çekildi. Scinto’nun takımı, bu kez eski sportif direktör Stefano Giuliani yönetiminde yeniden kuruldu. 2014 için yeni takım oluşumu Scinto ve genel müdür Angelo Citracca öncülüğünde sonbaharda oluştu.

 

RCS Sport, yarışlar için verilecek özel davetlerde, italyan bisikletini ve çıkarlarını koruyan seçimler olarak verileceğini belirtmişti. Perşembe günü, davetliler arasında MTN-Qhubeka ve IAM Cycling yerine, YellowFluo-Neri Sottoli’nin de içinde bulunduğu özel davetliler listesinde Bardiani-CSF, Colombia ve Coppa Italia gallibi Androni-Venezuela’nın isimleri açıklandı. Açıklamalar sonrası Cyclingnews ile konuşan Scinto, mutluluğunu dile getirirken geçen yıl yaşananlara değindi. Ayrıca 2014 sezonunda, sporcuların kan değerlerini açıkça paylaşacaklarını belirtti.

Çok mutluyum. Sadece… çok, çok mutluyum. Geçen yıl hakkında konuşmak istemiyorum. Neredeyse 40 kişi işsiz kalma riski yaşadı. Bu yıl farklı. Fantini kendi takımıyla başladı ve biz, YellowFluo’yuz hepimiz, italyan takımıyız, vergileri İtalya’dan ödenmektedir. Biz yeni bir takımız, sıfırdan ve yeniden başlıyoruz. Takımımızdaki sporcuların, biyolojik pasaport verilerini sitemizden yayınlayacağız. Gizleceğimiz birşey olmadığını göstereceğiz. Ben çok mutluyum, çünkü yeniden yapılanmayı istedik. Bu yeni bir takım ve takımın büyümesi için güçlü sponsor arıyoruz.

Geçen yıl ki Giro d’italia EPO skandalı sonrası bu yıl ki davetlere ve Tour of Lombardy davetinin de alındığına yönelik sorulara Scinto tam bilgi veremedi. Öte yandan yeni oluşumu ile takım 2009 sezonundan daha zayıf imajını veriyor. Takım değerlendirmesine de değinen Scinto, geçen yıl yaşanan olaylardan sonra bisiklet sporundan çekileceğini açıklamıştı. Açıklamasında, devam kararını ve sebeplerini de özetleyen Scinto yeni bir takım, geniş fan kitlesi ve italyan bisikletine katkı için zorlu yolculukta devam kararını sevenleri ve sevdiği iş için verdiğini belirtti.

Bu soru Luca Scinto yerine Angelo Citracca’ya sorulması gereken bir soru. Angelo Citracca takımın genel menajeri, ben sportif direktörüm. RCS Sport ile bir ortak çalışma içinde olamam. Takımda; Andrea Dal Col iyi bir sporcu, bir tür italyan Greipel ayrıca Francesco Chicchi de iyi bir sprinter. Geçen yıl psikolojik problemler sebebi ile iyi bir Giro geçiremeyen Matteo Rabottini de var ve Visconti gibi yüksek düzeyde bir sporcu olan Simone Ponzi var. Devam kararında; Twitter’da 10.000, Facebook’da 13.000 takipçim var. Aldığım özel mesajlara inanamazsınız. Herkes, Scinto hakkında beğendiği şeyleri yazarak Guardini, Visconti ve Gatto gibi şimdi bizimle olmayan, iyi sporcularla atılan imzalardan bahsetti. Eğer insanlar bu iyi sporcuları söylüyorlarsa, o zaman biz iyi şeyler yaptık.

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın