Vuelta’nın Favorileri: 2012’nin Yıldızı Kim Olabilir?

17/08/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet sezonunun en heyecan verici ve en büyük çaptaki 3 yarışından birisi olan Vuelta a Espana bu hafta sonu start alacak. Yaşanan aksilikler nedeniyle önceki yıllara kıyasla daha sönük geçen Tour de France ve Giro d’Italia’nın ardından, yine önceki yıllara kıyasla çok daha heyecanla beklenen La Vuelta 2012 öncesi turda yarışacak iddialı isimlere şöyle bir göz atalım;

 

 

Alberto Contador (Saxo Bank-Tinkoff Bank)

 

 

Herkesin dönüşünü merakla beklediği ve Vuelta 2012’nin favori ismi olarak görülen Contador beklentileri boşa çıkaracak mı? 2009 yılında Tour de France’ın tarihindeki en iyi performanslardan biri denilebilecek bir başarı gösteren, 2011 Giro d’Italia’da rakiplerine inanılmaz bir şekilde meydan okuyan Contador yine aynı performansı gösterebilecek mi? Yoksa o günler geride kaldı ve selenin üstünde o tanıdığımız ve beklediğimiz Contador’u göremeyecek miyiz?

 

2011 yılından beri büyük turlarda yarışamayan Contador, Eneco Turu’nda formda olduğunu gösterse de bu, üç haftalık Vuelta yarışında göstereceği performans konusunda tahminler yapmak için pek de yeterli değil. Geçen sene Giro d’Italia’dan beri bir zamana karşı yarışı kazanamayan Contador artık “yenilmez” imajını kaybetmiş olabilir.

 

Ancak durum tam tersi de olabilir. 2008 yılında Astana takımı için yarışırken ve henüz bu deneyimine sahip değilken Giro d’Italia’yı kazanan ve bunu kas gücünden çok taktiksel yetenekleri ve dolayısıyşa aklıyla yapan Contador, kendisini merakla bekleyen bisiklet tutkunlarına Vuelta 2012’de de aynı senaryoyu yaşatabilir.

 

Büyük turların geçmişine baktığımızda Contador rakiplerini mükemmel zamana karşı performansları ve benzersiz tırmanışları sayesinde alt etmişti. Ancak bu mücadelelerin çoğunda bu iki kategoriden yalnızca birisinde uzmanlaşmış kişilerle karşı karşıya gelmişti ancak bu sefer karşısında Sky takımının Chris Froome’u olacak. Froome, Vuelta’da Contador’un en büyük rakibi olarak görülüyor.

Fakat tüm detaylı eleştirilerin ve ikilemlerin ardından Contador yine de hala yarışın favorisi olarak görülüyor. Tırmanış yetenekleri hala tüm rakiplerine parmak ısırtacak derecede ve Contador’un yapısı göz önüne alındığında başarı açlığı doping cezasından sonra her zamankinden çok daha fazla olmalı.

 

 

Chris Froome (Sky)

 

 

Kulağa biraz melodramatik gelse de bu üç hafta Froome’un kariyerinin en önemli üç haftası olacak. Contador’u alt edip Vuelta’yı kazanırsa takımı Sky ile sözleşmesini yenileyebilir ve işler önümüzdeki sene Tour de France’da Sky’ın lider yarışçısı olmasına kadar varabilir. Kaybederse de Sky’ın başrolünü oynamaya devam edecek olan Wiggins rahat bir nefes almış olacak.

Froome’a dönecek olursak; Geçtiğimiz aylarda bir büyük tura katılmış olması akıllara Vuelta’nın son haftası içinde enerjisinin tükenebileceği ihtimalini getiriyor. Fakat Sky takımı bu sene alıştığımız kalıpların dışına çıktı ve “erken davranmak”, “önde fazla çalışmak” ve “takım hedeflerini azaltmak” gibi klişeleri silip geçti. Sky yeni stratejisiyle kazanmayı hedeflediği etap yarışlarında neredeyse durdurulamaz hale gelirken, takımın 2013 yılında büyük tur üçlemesi yapıp yapamayacağı ciddi anlamda bir tartışma konusu haline geldi. Sky, Vuelta’da Froome’a destek olabilecek iyi bir takım desteği de sağladı. Sergio Henao ve Rigberto Uran tırmanışlarda Froome’u yalnız bırakmazken Danny Pate tur seçmelerinde yer alamadığı için Sky’ın Vuelta kadrosunda olmayacak. Tour de France takımı kadar güçlü olmasa da, Vuelta için yeterli bir takım kadrosu desteği Froome’un yanında olacak.

 

 

Igor Anton (Euskaltel-Euskadi)

 

 

Turunculu takım yıldızları Samuel Sanchez’in önümüzdeki senelerde kontratını yenilemesinden dolayı minnettar olsa da olimpik şampiyonları emekliye ayrıldığında takımda bayrağı kimin devralacağı hala bir tartışma konusu. Anton iki sene önce Vuelta’daki nefes kesen performansıyla -iki etap birinciliği almasının yanı sıra talihsiz bir kaza yaşayıp yarıştan çekilmek zorunda kalana kadar genel sıralama liderliğini de elinde tutuyordu- Sanchez’in varisi olmaya aday olduğunu kanıtlamıştı.

O zamandan bu yana iki büyük turda etap birincilikleri kazansa da, 29 yaşındaki yarışçı üç haftalık etap yarışlarında ilk 15 içine girmeyi başaramadı. Euskatel takım zamana karşı açılışında puan kaybedecek gibi görünse de 3. ve 4. etaplarda bu açıklarını kapatabilirler. Hatırlayacak olursak Anton 2010 Vuelta’nın Valdepeñas de Jaé’deki ilk zirve finişinde muhteşem bir performansla zafere koşmuştu. Anton 15. etaba kadar genel sıralama liderinden 5 dakikadan fazla geride kalmamayı başarabilirse ilk 5’e hatta ilk 3’e girmeyi başarabilir. Tek sorun bunu yapıp yapamayacağı, bunu da hep birlikte Vuelta’da göreceğiz.

 

 

Joaquim Rodriguez (Katusha)

 

Bireysel Zamana Karşı yarışlarının yalnızca 40km olduğunu hesaba katarsak, Rodriguez rakiplerine kıyasla iyi bir noktada bulunuyor. Ancak İspanyol’un amacına ulaşması için bonifikasyonlar da oldukça önem taşıyor. Ancak bu Giro’da ona liderliği kazandıramamıştı ve rakipleri Contador-Froome ikilisini düşündüğümüzde Eibar ve Jaca etaplarında daha agresif bir performans göstermesi gerekiyor. Bu taktikler onu ilk hafta içinde yarışın liderliğine götürebilir, bu da yine Giro’yu hatırlarsak tehlikeli bir hareket olur fakat Pontevedra’da yaşaması muhtemel olan zaman kaybını en aza indirebilirse bu onun için bir avantaja da dönüşebilir.

5 zirve finişli final haftası en tutarlı yarışçının galibiyetine sahne olacak. Froome, Tour de France ve Olimpiyatlar’ın yorgunluğunu üstünde taşırken, Contador 2011 Mayıs ayından beri yarışamıyor. Rodriguez ise rakipleri tarafından alt edilip beklenen performansını gösteremedi ancak Vuelta bunu telafi etmesi için büyük bir fırsat olabilir.

 

 

Jose Cobo (Movistar)

 

Sönük bir sezon ve düşük bir Tour de France performansının ardından 31 yaşındaki İspanyol yarışçının yıldızı sönmüş gibi görünüyor ancak onu hemen listeden silmek pek de mümkün değil. Geçen sene Vuelta’yı kazanmasını sağlayan yanını tekrar uyandırabilirse, podyuma çıkabilecek bir yarışçı olduğunu zaten hepimize kanıtlamıştı. Bu sezonki performansına baktığımızda ise Movistar’daki sözleşmesinin son sezonunda tek etaplık yarışlarda bile bir galibiyet alamadı. Ancak bu Vuelta’da yine aynı performansı gösteremeyeceğini kanıtlamadığı için Cobo’nun bu sene neler yapacağı hala bir merak konusu olmaya devam ediyor.

 

 

Robert Gesink (Rabobank)

 

Rabobank’ın, Hollandalı yarışçının Tour de France’daki başarısız performansının ardından Vuelta’ya Mollema’yı da getirmeye karar vermesi pek de yersiz değil. Mollema 2011 Vuelta sonunda genel sıralamada 4. olmuştu ancak bu noktada Gesink’in yıllardır şahit olduğumuz tırmanış kabiliyeti de gözden kaçırılacak gibi değil. İki yarışçı da etap kazanabilecek ve genel sıralamada ilk 10’un içine girebilecek isimler fakat kazalar Rabobank liderleri için bir rutin haline gelmiş gibi görünüyor.

 

 

Andrew Talansky (Garmin-Sharp)

 

Şimdiye kadar yalnızca tek bir büyük tur deneyimi olan 23 yaşındaki yarışçı denklemimizde aslında bir bilinmeyen. Geçen sene Vuelta’da umut vaadeden bir performans gösteren Talansky’nin asıl dikkat çeken yanı 2012 sezonunda gösterdiği başarılı performansı. Tour of Romandie 2.’liği, Algarve 8.’liği ve Tour de l’Ain zaferi Tejay van Garderen’in kariyer tırmanışını andırıyor. Talansky motivasyon açısından ve mental olarak baktığımızda hedefe kitlenmiş olsa da bu seneki Vuelta onun şimdiye kadarki en zorlu sınavı olacak. Ancak gidişata baktığımızda etap birincilikleri veya genel sıralamada ilk 10 içinde yer alması muhtemel gibi görünüyor.

 

 

Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM)

 

Belçikalı yarışçının kariyeri etkileyici bir grafikle ilerliyor. 2006’da Michel Kreder ile birlikte Unibet takımında yarışırken umut vaadeden yarışçı 2007’de Tour of Liege’de üçüncü olmuştu. Bunu takiben birkaç tek günlük yarışta zafer kazanan yarışçının asıl çıkışı 2011’de olmuştu. De Gendt takipçilerinin aklına ilk gelecek olan geçen senenin Tour de France’ında Alpe d’Huez ve Grenoble’daki performansı olacaktır. Fakat Jeremy Roy ve Peter Sagan’ı alt ederek kazandığı Paris-Nice etabı ve Tour de Suisse’de Andy Schleck ve Jose Rojas’ı silkelediği etap asıl De Gendt’i tanıdığımız performanslar olmuştu.

Jurgen van den Broeck’dense, 25 yaşında cebinde muhteşem bir Giro performansı olan De Gendt, Belçika’nın genel klasman adına en heyecan yaratan yarışçısı olacak gibi görünüyor. Vacansoleil yarışçısının takım desteği ise pek güçlü değil. Lagutin geçen sene ilk 20’ye girerken, Rafael Valls Ferri her zaman dikkat edilmesi gereken bir isim.

 

 

Nairo Quintana (Movistar)

 

Bu noktada Alejandro Valverde’den bahsetmemiz gerekirken, 22 yaşındaki genç tırmanışçının bizi yaşını alan başarılı yarışçıdan daha çok heyecanlandırdığını itiraf etmeliyiz. Quintana birkaç senedir ilgileri üzerine çeken bir yarıçıyken Talansky’nin 2. olduğu 2010 Tour de l’Avenir zaferini kazandığında aranan bir yetenek haline gelmişti.

Ancak bu seneye kadar genç tırmanışçıya WorldTour’da kendisini deneme şansı verilmemişti ve Avrupa’daki açılış sezonunda 5 zafer kazanması, Vuelta kadrosunda yer almasını ve deneyim kazanma şansını elde etmesini sağladı. Valverde’nin eski formunda olmaması ve Cobo’nun bu sezonu zafersiz geçirmesini hesaba katarsak Quintana tırmanış mayosu, etap birinciliği ve belki de daha fazlası için umut vaadediyor.

 

 

 

Jurgen van den Broeck (Lotto Belisol)

 

Froome gibi, Belçikalı’nın da en büyük soru işareti Tour de France’da formunun ne kadarını harcadığı. Van den Broeck, 2012 Tour de France’ta genel sıralama 4.sü olsa da gösterdiği performansa bakarsak büyük tur kazanabilecek yetenekte bir yarışçı. Parkurlar ince tırmanışçıya oldukça uysa da rakiplerinden farklı olarak bazı zorlu tırmanış etaplarında takım desteği bulamayabilir. Lotto Belisol Takım Menajeri Marc Sergeant’ın takıma etap zaferi kazanmalarının bile yeterli olacağını ve genel sıralama hedeflerinin yarışın ikinci haftasından sonra değerlendirileceğini söylemiş olması Van Den Broeck’in üzerindeki baskıyı bir nebze azalmış olmalı.

 

 

Sonuç: 

 

Elimizdeki verilere dayanarak bir tahminde bulunmaya çalışsak da, yollarda hiçbir şey belli değildir. Yaşanacak bir kaza, talihsiz rahatsızlıklar, belki yeni doping iddiaları, bir basın aracının müdahalesi, performans düşüklükleri, beklenmeyen çıkışlar, sürpriz zaferler, yıldızların çekişmeleri… Hepsi bizleri yarın start alacak, bisiklet dünyasının üç büyük turundan birisi olan La Vuelta a Espana 2012’de bekliyor. Bisiklet dünyası ve La Vuelta için heyecanlı bir yıl olacak. Tur boyunca yarış sonuçları ve etap yorumlarıyla Cyclingtr.com’da sizlerle birlikte olacağız.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın