Vuelta a Espana 2011 – İspanya Bisiklet Turuna Katılacak Takımlar Belli Oldu

01/06/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Vuelta a Espana (İspanya Bisiklet Turu) Pro Tur yarışlarında üç büyüklerden3.’sü ve üç büyüklerin sonuncusu olarak katılımcı listesi hazırlıklarınıtamamladı. İspanya Bisiklet Turu organizatörleri dün itibari ile 18profesyonel takım ve Vuelta’ya katılmaları için “wildcard”, yani yarışakatılım davetiyeleri için uygun görülen 4 takımın isimlerini açıkladı.

20 Ağustos 2011’de Benidorm’dan startalacak İspanya Turu’nun ilk etabı Takım Zamana Karşı olacak. 18 profesyoneltakımın yanı sıra organizasyonun kullanma hakkı olan Wildcard davetiyeleriiçin başvuran adaylar arasından 4 takım belli oldu. Geox-TMC, Skil-Shimano,Cofidis ve Andalucia Caja Granada davet edilen takımlar olarak açıklandı.Organizasyonun katılım listesinde değişik yapma haklı saklı tutululduğunu veorganizasyon komitesi isterse bu listede değişim yapılabileceğinihatırlatmakta fayda var. Organizasyon, eğer takımlardan biri katılamaz iseyerine Caja Rural takımının davet edileceğini de açıkladı. Caja RuralCumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için ülkemize gelmiş ve TürkiyeBisiklet Turu’na da katılmıştı. Türkiye’de Türkiye Güzellikleri mayosu olanBeyaz Mayo’yu Arturo Mora Ortiz ile kazanan Caja Rural takımı İspanyaBisiklet Turu’ndaki ilk yedek takım olarak açıklandı.

İyi dereceler toplamak ve Pro Turlisansını geri almak üzere hırslanan Fransız FDJ takımı bu yıl Vuelta’yakatılacak takımlar arasında yer almıyor. Takımın Pro lisanslarınıkaybetmeleri sonrası büyük yarışlardaki hassasiyetleri bilinirken Vuelta’yaçağırılmamaları lisansını geri almak isteyen takım için büyük hayalkırıklığı oldu. İspanya’nın kendi turuna 4 davetiyeden 2’sini İspanyoltakımlarına ayırması ise oldukça normal değerlendirilebilir. Bu yıl sonolmak kaydı ile Fransa Bisiklet Turu’nda Fransız takımlarının davet edilmesigibi İspanya’nın davet hakkı da gayet normaldir. Fransa, kendi ülketakımlarına verdikleri davetin bu yıl son olacağını duyurmuştu. Eğer buuygulamayı sonlandırırsa yıldan yıla başarısı düşen Fransız takımları ileFransa Bisiklet Turu organizatörleri arasında gerginlik yaşanacaktır. Bu türgirişimlerde öncü olmayı seven Fransa’nın önümüzdeki yıl alacağı tepkiler dedünya genelinde izlenecektir. Olumlu olursa diğer turlarda da kendi ülketakımlarına ayrıcalık verme olayı diğer ülkelerde de bitebilir.

Vuelta 2011’de Yarışacak 18 Profesyonel Takım:

AG2R LA MONDIALE (FRA)BMC RACING TEAM (USA)EUSKALTEL-EUSKADI (ESP)HTC-HIGHROAD (USA)KATUSHA TEAM (RUS)LAMPRE – ISD (ITA)LEOPARD TREK (LUX)LIQUIGAS-CANNONDALE (ITA)MOVISTAR TEAM (ESP)OMEGA PHARMA-LOTTO (BEL)PRO TEAM ASTANA (KAZ)QUICKSTEP CYCLING TEAM (BEL)RABOBANK CYCLING TEAM (NED)SAXO BANK SUNGARD (DEN)SKY PROCYCLING (GBR)TEAM GARMIN-CERVELO (USA)TEAM RADIOSHACK (USA)VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (NED)

Wildcard ile Davet Edilen 4 Takım:

ANDALUCIA CAJA GRANADA (ESP)GEOX-TMC (ESP)COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (FRA)SKIL – SHIMANO (NED)

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın