Vuelta 2014 Prezantasyon Öncesi Yine Basına Sızdı

10/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI, World Tour yarış listesindeki 3 büyük turdan sonuncusuna ev sahipliği yapan İspanya, yarın (Cumartesi günü) 2014 rotası sunumu ile Vuelta 2014 prezantasyonunu Cadiz’de gerçekleştirecek. Büyük turların, görkemli yeni rota sunumlarında gizliliği koruyabilmek pek de mümkün olmuyor. 2011’de, 2012 Fransa Bisiklet Turu rotası, turun resmi websitesinde yaşanan teknik hata sebebiyle prezantasyonundan 1 hafta önce gözler önüne serilen parkuru gibi, Vuelta’da da İspanya basınının sızan bilgilerideki iz sürücülüğü ile bilgilere erken ulaşmak mümkün olabiliyor.

 

Vuelta14

 

Cadiz Prezantasyonu öncesi, İspanya gazetesi AS’ın ulaştığı bilgilere göre; geçen yıl 12 zirve finişi ile zorluk sınırlarını zorlayan Vuelta’da bu yıl zirve finişi hafifletilmiş durumda. 2014 Vuelta’da 8 zirve finişi, bir ila üç arasında kısa tırmanışlı etap finişinin olacağı konu geçiyor. Bir orta mesafe ve bir de kısa mesafede gerçekleşecek bireysel zamana karşı etapları(36 kilometre ve 10 kilometre), 2013 rotasından 8 kilometre kadar uzatılmış. Ayrıca, geçtiğimiz sene kısa ancak dik tırmanışlarıyla da dağ klasmanı iddialılarının rekabetini kızıştıran ancak katılımcıları hayli zorlayan profillerde bu yıl zorluk derecesinin hafiflediği genel olarak görülecek. Turun üçüncü haftasında geçilecek ki düz ve boş alanlarında çarpraz rüzgarın etkisinin 2012 ve 2013’de kullanıldığı sert Logrono’nun bu yıl da parkurda yer aldığı görülüyor.

 

23 Ağustos’ta İspanya’nın güney-batı şehri Jerez de la Frontera’da Takım Zamana Karşı etabı ile Başlayacak 2014 Vuelta’da, AS’a göre ilk zirve finişi de 6.etapta, Cumbres Verdes’de olacak. Bir diğer zorlu tırmanış, Teruel’de 9.etap, Valdelinares zirve finişi etabı olarak geçilecek. 1 günlük tatil ve Kuzey’e transfer ile ikinci haftanın belirleyici etkisine geçilecek. İkinci hafta 36 kilometrelik bireysel zamana karşı ile başlayarak 4 zirve finişli etabı ile favorileri hareketlendirip, zorlu mücadelenin başlamasına tanık edecek. 14, 15 ve 16 etapların keyfi fantastik tırmanışları ile Camperona’da yaşanacak. Camperona, ilk anda bisiklet ve tırmanışları akla getiren, Vuelta’nın en rekabetçi haftasını yakıp kavuracak güzellikte, efsanevi Lagos de Covadonga ve Farrapona’yı barındırıyor.

 

2014Vuelta

 

Son tatil günü, kuzey batıya transfer ile 2013 Vuelta’nın start aldığı Galicia’ya geçilecek. Galiçya etaplarında 2 zirve finişi; 18 etapta Castrove ve 20.etabın zorlu tırmanışı ile Ancares yer alıyor. Ve son gün, fevkalade kısa bireysel zamana karşı etabı, Santiago de Compostela sadece 10 kilometre mesafedeki performans ile belirleyici olacak.

 

Vueta’nın son kazananı Chris Horner, 2014 sezonu için henüz bir takım ile anlaşma imzalamadı. Christina Watches takımının Danimarka gazetesinde çıkan geçen haftaki haberine göre Horner ile iglileniyorlar ancak sponsora arayışındalar. Horner’ın yeni takım arayışı ve yeni takımının konumu, eski kazananlar Alejandro Valverde, Alberto Conador, Vincenzo Nibali’nin henüz Vuelta kararları tam net değil. Turun 2011 galibi Juan Jose Cobo ise muazzam bir sürpriz yaparak, Türk takımı Torku Şeker Spor ile anlaşma imzalamış, dünya bisiklet basınında flaş haber olarak yayınlanmıştı. Cobo’nun Vuelta’ya bu yıl katılması beklenmiyor. Eski galiplerden Vuelta hedefinde olanlar açıklama yapıldıkça netleşecek.

2014 Vuelta a Espana Etapları

1.Etap-23 Ağustos Cumartesi : Jerez de la Frontera (Takım Zamana Karşı)
2.Etap-24 Ağustos Pazar: Algeciras – San Fernando
3.Etap-25 Ağustos Pazartesi: Cádiz – Arcos de la Frontera
4.Etap-26 Ağustos Salı: Mairena del Alcor – Cordoba
5.Etap-27 Ağustos Çarşamba: Priego de Cordoba – Ronda
6.Etap-28 Ağustos Perşembe: Benalmadena – Cumbres Verdes (La Zubia)
7.Etap-29 Ağustos Cuma: Alhendin – Alcaudete
8.Etap-30 Ağustos Cumartesi: Baeza – Albacete
9.Etap-31 Ağustos Pazar: Carbonera de Guadazaón – Valdelinares
1 Eylül Pazartesi: 1.Dinlenme Günü
10.Etap-2 Eylül Salı:  Monasterio de Veruela – Borja (Bireysel Zamana Karşı)
11.Etap-3 Eylül Çarşamba:  Pamplona – San Miguel de Aralar (Navarre)
12.Etap-4 Eylül Perşembe:  Logroño – Logroño
13.Etap-5 Eylül Cuma:  Belorado – Obregón
14.Etap-6 Eylül Cumartesi:  Santander – La Camperona
15.Etap-7 Eylül Pazar:  Oviedo – Lagos de Covadonga
16.Etap-8 Eylül Pazartesi: San Martin del Rey Aurelio – La Farrapona
9 Eylül Salı: 2.Dinlenme Günü
17.Etap-10 Eylül Çarşamba: Ortigueira – A Coruña
18.Etap-11 Eylül Perşembe:  A Estrada – Monte Castrove en Meis
19.Etap-12 Eylül Cuma:  Salvaterra de Miño – Cangas de Morrazo
20.Etap-13 Eylül Cumartesi:  Santo Estevo de Riba de Sil -Ancares
21.Etap-14 Eylül Pazar: Santiago de Compostela – Santiago de Compostela Bireysel Zamana Karşı
Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın