Vuelta 1. Etap Sonrası Favorilerin Yorumları

19/08/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

La Vuelta 2012’nin önceki gün takım zamana karşı yarışı ile yapılan açılışının kazananı Movistar galibiyetini kutladı. Movistar için bu galibiyetin önemli olmasının sebeplerinden birisi, takım 1980 yıllarında ilk kurulduğunda adı henüz “Reynolds” iken, temellerinin 1. etabın geçtiği Pamplona’da atılmış olmasıydı. Bir diğer kutlama sebebi ise İspanya’nın 2003 yılından beri büyük turlarda ilk kez bir takım zamana karşı yarışını kazanmasıydı.

 

 

Günün galibi Jonathan Castroviejo ise Pamplona’da yerel olarak oldukça iyi tanınan bir isim; Castroviejo, Bilbao’dan arabayla 90 dakika uzaktaki Getxo civarlarından geliyor. Aynı zamanda 2011 sezonundan bir Tour of Romandie prolog galibiyeti olsa da, kariyerinin ilk büyük turunda, Vuelta’da lider konumda olması 25 yaşındaki yarışçı için oldukça büyük bir adım. Castrovejo zamana karşı yarışlarındaki başarılı performansıyla tanınıyor; Bu sene İspanya Milli Şampiyonaları’nda ikinci, Olimpiyatlar zamana karşı yarışında ise 9. sırada yer almıştı.

 

 

Castroviejo etap sonrasında “Finişten önce kimin geçeceğine karar vermemiştik, o anda önde benim olmam sadece şans eseriydi. Ancak lider konumda olmaktan dolayı çok mutluyum.” yorumunu yaptı. “Burada, Movistar’ın evinde aldığımız galibiyet bizim için çok anlamlı. Parkuru iyi biliyorduk ve bu hepimiz için büyük bir avantaj sağladı, ancak bireysel olarak bakacak olursak, ben de iyi bir Ağustos geçiriyorum. Olimpiyatlar ve Eneco Tour’daki performansımdan (genel sıralamada 6. olmuştu) memnunum. Buraya takımıma yardım etmek için geldim fakat bu benim için çok özel bir gün oldu.”

Akşamüstü geç saatler olmasına rağmen 40 derecelere varan sıcaklıktan bahsedildiğinde ise Castroviejo “Herkes Çarşamba gününden beri burada, sonuç olarak hepimiz bununla mücadele etmek zorundaydık” dedi.

 

 

La Vuelta 2012’de merakla beklenen Alberto Contador ise etap sonunda takımının rakip olarak gördükleri Sky’ın yalnıca 2 saniye gerisinde kalarak, genel sıralamada 7. sırayı almasından oldukça memnun olduğunu belirtti. Contador dünkü etapta son kilometrelerde ön saflarda görülürken, zorlu arnavut kaldırım yollarda takımını motive ederek finişe taşıdı.

Contador etap sonrasında “İyi bir zamanlama yaptık, takımımdan oldukça memnunum, herkes bu etabın ne kadar önemli olduğunun farkındaydı” yorumunu yaptı. “Büyük turların her etabı önemlidir ve bu yalnızca 16 kilometreydi, fakat bugün iyi bir iş çıkarttığımızı bilerek otele içimiz rahat döneceğiz. Bu etabı, saatlerce bu berbat sıcağın altında bizlere destek olmak için orada olan ve yalnızca bir an için görecekleri yarışçıları bekleyen herkese armağan ediyorum. Bir zafer kazanmamış olsak da böyle bir havada bize destek oldukları için onlara teşekkür etmek istiyorum.”

 

İspanya’nın Joaquim Rodriguez’i ise zamana karşı etabı sırasında zaman zaman takımı Katusha’nın  etabı alacak kadar iyi pedalladığını düşündüğünü söyledi, “ama bu kadar kısa bir parkurda birkaç hata yaptık ve bu durumda hatalarınızın bedelini ağır ödüyorsunuz. Takım parkuru iyi tanıyordu ve ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, önemli olan da bu.”

 

Yerel tırmanışçı Igor Anton (Euskatel-Euskadi) ise favoriler arasında en kötü dereceyi yapan isim oldu. Bask takımı etabı liderin 38 saniye gerisinde bitirirken, Anton performansından memnun olduğunu söyledi. “Tırmanışçılardan oluşan bir  takım olduğumuzu göz önüne alırsak, sonuçtan memnun olabiliriz. Takım zamana karşı yarışları için son zamanlarda çok çalıştık ve iyi bir başlangıç yapmak gerçekten önemli. Burada çok üst düzey rakipler olsa da hedefim genel klasman” dedi.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın