Vino Zaferinin Fiyatı 100.000 Eur muydu?

08/12/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

Son yılların doping soruşturmaları, WADA’nın titizliği, doping cezaları bisikletin temiz tutulması açısından yapılan yoğun uğraşı gündemi olabildiğince meşgul ediyordu. Ancak bu hafta ortaya atılan ilginç bir iddia bisiklet tarihinde doping harici şikelerin ara ara yaşandığı son olarak da 2010 Liege-Baston-Liege’de yaşandığı tezi öne sürüldü. İsviçre L’Illustre dergisinin 6 Aralık Çarşamba günü öne sürdüğü iddiaya göre 2010 Liege Baston Liege klasiğinde Alexandr Kolobnev’in para karşılığında zaferi Alexandre Vinokourov’a bıraktığı yönünde tezler içeren bir iddianame yayınlandı. 

 

 

L’Illustre dergisinin iddialarına göre son 500 metrede Kolobnev-Vinokourov arasında geçen konuşmaların ardından finişe doğru Kolobnev’in 6 saniye geriden girerek yarışı tamamlaması ve zaferi Vinokourov’a bıraktığı iddiaları dikkat çekiciydi. Yarıştan bir gün sonra Kolobnev – Vinokourov arasında geçen e-mail trafiğine de dikkat çeken L’Illustre dergisi, Kolobnev’in İsviçre’nin LOcarno şehrindeki banka hesabına Vino’nun gönderdiği paranın da tesadüf olmadığını, bir hile yapıldığını savunuyor. Alexandr Kolobnev, 2011 Fransa Bisiklet Turunda tek Doping Pozitif veren sporcuydu.

 

 

 

 

 

İddialar, bisikletin karanlık yüzü olarak gündemde yerini aldıysa da henüz tez olarak görülebilir. Vinokourov’a neden Kolobnev’in banka hesabına para gönderdiği sorulduğunda; “Bu benim özel hayatım” diyerek “Liege-Baston-Liege’de herhangi bir hile yoktur. Evet son 500 metre konuşmuştuk. Ancak bu yasak değil. Yine adımı karalamaya yönelik başka bir hikaye. Bazen sağdan soldan borç aldığım oluyor” dedi. Ancak durum şimdi sporcular için pek de iç açıcı değil.

 

 

L’Illustre dergisi, iddialarında açıkça yer verdiği yazışma detayları, banka bilgileri ve yatırıldığı reddedilmeyen 100.000Eur sporcular için can sıkıcı olabilir. Yarıştan 23 saat sonra Kolobnev’in, Vinokourov’a yazdığı Rusça mailde banka hesap bilgilerini vermesi ardından Monaco hesabından, İsviçre Locarno’daki Kolobnev hesabına aktarılan 100.000Eur bedel vurgulanmış. UCI Başkanı Pat McQuaid ise kısaca “Kanıt varsa yaptırımlar olacak” dedi.   

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın