Vincenzo Nibali Nasıl Dağ Etabı Zaman Karşı Etabını Kazandı ve Ne Dedi?

25/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Astana Takımı’nın bu sezon başındaki transferi, İtalya Turu’nda iptal edilen 16. ve 19. etaplar sonrası genel sıralamada birinci durumdaki Vincenzo Nibali, kalan iki günde turu kazanacak ve bir sakatlık veya çok ciddi bir sorun yaşamazsa, Giro d’Italia’nın sonunda Maglia Rosa‘yı, yani pembe mayoyu giyerek kupayı kaldıracak. Nibali’nin, en yakın takipçisi Cadel Evans ile arasında 20. etap öncesi 4 dk 2 sn fark var. 1984 doğumlu sporcu, 2010 Vuelta’dan sonraki en büyük zaferini böylelikle almış olacak.

Peki üç büyük turdan en azından birini kazanmayı hedefleyen Nibali’yi transfer eden Astana ve kendi ülkesinde bu turu kazanmayı kafasına koymuş olan “Köpekbalığı” lakaplı Vincenzo Nibali, turun en önemli tırmanışını barındıran ve her şeyin kırılma noktası olan 18. etapta, 20.6 km’lik bireysel zamana karşıyı nasıl kazandığını, Cadel ve Sanchez’in hayallerini bu etapta nasıl yıktığını ve bunun için sezon başından itibaren nasıl hazırlandığını biliyor musunuz? 18. etap sonunda tur ve etap için neler demiş, bir bakalım.

 

 

Son sırada start alan Nibali‘nin, Euskaltel-Euskadi‘nin İspanyol sürücüsü Samuel Sanchez‘den 58 saniye daha hızlı bitirdiği etapta, değişken ve zor denilecek hava koşullarında, dar yol kenarına dizilmiş on binlerce hayranının arasından geçerek bitiş çizgisine geldiğinde hissettiği zafer çoşkusu, tüm çıplaklığı ile yüzünden okunuyordu.    

 

Etap sonunda Nibali, “Bugün harika bir zafer kazandık ve takımım kalan birkaç gün içerisinde yarattığımız bu zaman farkını koruyabilecek esneklikte ve güçte bir kadro yapısına sahip. Şimdi dağlar geliyor ve Maglia Rosa’yı  üzerimde tutabileceğim bu dört dakikalık fark, bize daha fazla güven ve konfor veriyor. Bugün Giro kazanma yolunda çok büyük bir adım attık. Umarım hava tur için uygun hale gelir ve  düzelir. Etap sonunda yağmur durdu, güneş açtı, ama kalan günlerde havanın durumu şüpheli. Her ne olursa olsun, biz planlandığı gibi yarışacağız ve turu almaya çalışacağız. Eğer etaplar iptal edilirse takımım ile gereken ne ise onu yapacağız. 18. etapta ne olduğumu gösterdim,” dedi.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın