Uzun Bekleyiş Sonunda CAS ile Gelen Katusha Lisans Galibiyeti

15/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Kasım ayında, 2013 Profesyonel takım lisansı tehlikeye giren Katusha’nın ismi 2013 ProTour Lisans verilen takımlar listesinde yer almayınca, takımın lisans savaşı başlamıştı. UCI’ın etik sebepler sorunu ile 2013 Profesyonel Takım lisansını onaylamadığı Katusha, Spor Tahkim Mahkemesine(CAS) gidere karara itiraz için temyiz hakkını kullanmıştı. Bugün, beklenen temyiz sonucu, Rus takımı leyine biterken, Katusha 2013 sezonu World Tour yarışları için yeşil kartı, zor da olsa almayı garantilemiş oldu.

 

Katusha’nın lisans mücadelesinde zorlu dönem, takımın yıldızı Joaquim Rodriguez’i takımda tutma çabaları ile yıpratıcı geçti. Rodriguez, son ana kadar Katusha’nın CAS kararı ile kararını bekleyeceğini belirtmesi, spekülasyonları bir nebze olsun durdurmayı başarmıştı. Ancak uzayan temyiz kararı sürecinde, hali hazırda Gİro d’italia için özel davetiye de verilmeyen Katusha için zaman daraldıkça, gerginlik de boy göstermeye başladı. Joaquim Rodriguez, kariyerinin bu parlak döneminde bu belirsizliğin gerginliğini yaşarken, kariyerinin adımlarını istemese de atmak zorunda kalarak diğer takımlarla görüşmelere başlamıştı. Katusha talihsizliği sebebiyle Fransa Bisiklet Turunun 100.yılında mücadele sergileyememe endişesi, Katusha takım yönetimin yıldız sporcuyu kaybetme endişesi ile kırgın ve buruk bekleyiş sürecinin, nihayet bugün sonuna gelinmiş oldu.

 

CAS, Linsans komisyonunun kararını bozarak 2013 sezonu için UCI ProTeam olarak tescil edilerek Katusha Management SA’nın profeyonel takım lisansını onama kararını bugün açıkladı. Ancak Lisans Komisyonu kararını bozmasının ana gerekçesini henüz belirtmedi. İlerleyen günlerde, Lisans komisyonunun kararını hangi sebeplerden bozduğunu detaylıca açıklayan kararın açıklanması bekleniyor. Aralık ayında 2013 WorldTour için onayı almış olan 18 takım bulunuyordu. Bu konuda gelişmeler yine önümüzdeki günlerde netleşecek.2013 WorldTour Takımları

Astana Pro Team
BMC Racing Team
Cannondale
Lampre – Merida
Omega Pharma – Quick Step Cycling Team
ORICA GreenEDGE
Sky Procycling
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
Movistar Team
AG2R La Mondiale (2013-2016)
Euskaltel Euskadi (2013-2016)
Former Rabobank (2013-2014)
Garmin Sharp (2013-2014)
Team Argos–Shimano (2013-2016)
Team Saxo – Tinkoff (2013-2014)
FDJ
Lotto Belisol
RadioShack-Leopard

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın