UCI’nin, Oprah Winfrey ile Lance Armstrong Röportajına Tepkisi

18/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Oprah Winfrey ile Lance Armstrong’un iki buçuk saatlik röportajı kısaltılarak iki bölüm halinde yayına alınacak. Birinci bölümü bu sabaha karşı yayınlanan röportajda Lance Armstrong bilinenleri ilk kez kendi sesi ile itiraf etti. Ancak, röportaj öncesi UCI’a ve hatta bisiklet sporuna saldırmayı hedefleyen otoriteler için mağlubiyet görünüyor. İlk olarak Greg LeMond’un başında yer almaya çalıştığı Change Vyvling Now hareketi, ve ardından bu hafta yaptığı açıklamalar ile bisiklet sporunun Olimpiyatlardan çıkarılabileceği mesajları veren Dirk Paund. Herkesi için saldırının ana noktası Lance Armstrong’un UCI’ye yapmış olduğu bağıştı. Bu bağış, 2001 Tour de Suisse’de Armstrong’un vermiş olduğu pozitif test sonucunda UCI’ya verdiği sus payı olsa gerek, olarak yorumlanmıştı. Oysa doping yaptığını ama hiç pozitif sonuç vermediğini belirten Armstrong, eski sistemde dopingin yakalanmasındaki imkansızlığı zamanlamanın önemi olarak değindi. Eskiden sadece yarışlarda yapılan doping kontrolü, şuan ki sistemde olduğu gibi, yarış harici güncel hayatta yapılan ani baskınlar ile yapılmıyordu. Zamanlamanın önemi işte burada devreye giriyor. Yarışta dopingsizsindir yakalanmazsın.

 

Röportajda, itirafının yanı sıra konu elbette ki UCI’a ödenen bağışa geldi. Bu para pozitif test sonucunu örtbas etmek için mi verildi? Cevap hayır oldu. Armstrong’un o dönem kazandığı paralar ile durumu iyiydi. UCI; Lance’e bağış yapmasıni teklif ettiğinde, Lance Armstrong kabul etmiş. Armstrong, itiraflarında kendine ve kariyerine darbeler atarak suçlamaları kabul etti. Ancak UCI’nin saldırı aldığı o önemli detayda saldırıların önünü kapadı. UCI örtbas suçundan ve bu imajdan kurtulmuş oldu. Bakalım bugün, UCI, Armstrong’un röportajı sonrası nasıl bir açıklama yaptı?

 

“UCI, Oprah Winfrey ile Lance Armstrong röportajının ilk bölümünde, nihayet Armstrong’un temiz sporu seçmesi ve performans arttırıcı ilaçları kullandığını açıklamasından memnuniyet duymaktadır.

 

UCI Başkanı Pat McQuaid, “Nihayet Lance Armstrong geçmişi ile yüzleşme kararı aldı. Bu, bisikletin ve sporun aldığı zararı tamir etmek adına uzun soluklu, önemli bir adımdır. Lance Armstrong, UCI ile Armstrong arasında hiçbir anlaşma ve danışıklı dövüş olmadığını da açıklamıştır. Örtbas edilen bir pozitif test sonucu olmadığını, UCI’ın doping ile savaşı desteklemesi için bağış yaptığını onayladı. Kariyeri boyunca doping kullanan, katkılı bir takım liderinin sürekli herkese yalan söylemesi ve suçlarını bir tören ile açıklamasını izlemek çok rahatsız ediciydi. Ancak, Armstrong bugünün bisiklet sporu ile 10 yıl öncesinin çok farklı olduğunu doğru bir şekilde açıkladı. UCI’ın biyolojik pasaport uygulamasını 2008 yılında başlatması (Bunu yapan ilk spor federasyonu oldu), dopingle mücadelede büyük fark yarattı. Sonuç olarak, Lance Armstrong’a uzlaşma sürecinde daima gerçekleri paylaşmasını ümit ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın