UCI’nin Ülkeler Bazında Yol Bisikletçisi Analizleri

07/02/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ülkemizdeki bisiklet potansiyelinin sürekli gelişmesi ile Türk sporcularının dünya basını üzerindeki önemi gün geçtikçe artıyor. Bununla birliklte UCI tarafından gerçekleştirilen analizler sonucunda ülkeler bazında Continental, ProContinental, WorldTour statüsünde sporcu kapasitesi gelişim değerlendirilmesi yapılıyor. Böylelikle ülkelerin dünyanın en iyi icatlarından bisiklete ve bisiklet sporuna ne kadar önem verdiği ortaya çıkıyor. Gerçekleştirilen organizasyonların kalitesi, sporcuların uluslararası yarış içerisindeki profesyonel davranışları(centilmenlikleri veya olumsuz davranışları) gibi bir çok etken de ülkenin değer hanesine not alınıyor.

 

Centilmenlik olarak örnek gösterecek olursak geçtiğimiz günlerde dosyası kapanan Lance Armstrong‘un 2000 yılındaki Tour De France etabında bariz herkesin düşündüğü gibi Pantani’ye hak ettiği etabı vermesi olabilir. Olumsuz davranış olarak da çok iyi hatırlayacağınız 2009 yılı Tour Of Turkey final etabında Rabobank sporcusu Teo Boss’un son km içerisinden genel klasman galibi Darly Impey’i formasından çekip düşürmesini gösterebiliriz. Bu gibi olaylara beraber başta sporcuların bisiklet hayatının ve sonrasında ülkelerin bisiklet sporu adına etkilendiği durumlardır.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=rpK1oqGDQ0A:550:0]

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=y0spZOGdAFo:550:0]

 

Genel olarak baktığımızda UCI 2011 Aralık ayı sonunda belirlenen listelerle 2012 sezonu için ülkeler ve bisiklet sporcuları konusunda genel değerlendirmesi sundu. Çağdaşlık seviyesini her geçen gün geliştiren ülkelerin bu listede bisiklet sporuna ne kadar önem verdiğini açıkça görebilirken nüfusu bizden kat kat daha az olan ülkelerin daha fazla sporcu çıkarttığı gerçeği karşımıza çıkıyor. Bunun başlıca sebepleri arasında ülkemizdeki sponsorluk sıkıntısının yaşanması olarak düşünülürken bunun temeli bisiklete değer veren insanların toplumla ilişkisinin zayıf olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir organizasyon yapılıyor ama katılım az! Bunun sebebi sizce organizasyon yetkililerinin basın yoluyla emeklerini duyurmaması mı, yoksa organizasyona katılmak isteyen toplumun duyarsızlığı mı? Bu konu her iki taraf içinde farklı açılardan düşünülebilirken sonuç olarak her iki tarafta ortak bir nokta da karara varamıyor ve bisiklet kültürümüz gelişemiyor. Birlik sağlanamıyor! Ülkemizde bir çok insanın tahmin ettiğinden çok daha fazla bisiklet kullanıcısı varken bunların kişisel düşüncelerden kaynaklanan davranışlar sonucundan bir araya gelmeyerek kendi arkadaş çevrelerince bisiklete binip sonra da “Bu ülkede bisiklet sporu adına hiç bir şey gelişmiyor” diyerek diğer bisikletçi arkadaşlarına yakınmasıdır. 

 

Halbuki şikayet edilen konu için yapılan şey aslında kendi menfaati ve rahatlığı için bisiklete binmekten başka bir şey değildir. Bir araya gelindiğinde de topluluk içindeki her bireyden muhteşem fikirler çıktığına defalarca şahit olmama rağmen hala bu düşünceleri gerçekleştirmek isteyen insanların söz deyimi ile taşın altına elini koymadığını görmek gerçekten çok üzücü bir durum ortaya koyuyor. Bu konudaki ülkemizin eksiklikleri ile ilgili çok derin konular bulunurken bir süre önce yayınladığımız “Türkiye’den Profesyonel Bisikletçi Çıkar mı?” yazısında bu konu ile ilgili daha net bir düşünceye sahip olabilir ve belki de taşın altına elinizi koyabilirsiniz!

 

 

Ayrıca şuan Continental sporcularımızın olması muhteşem bir sevinç yaşatırken hiç şüphesiz ProContinental ya da WorldTour takım yarışçılarımızın olması bize daha büyük gurur olacağı kesindir. Bunun için takımlarımızın gerekli antrenman tekniğinden tutun en ufak ayrıntıya kadar olan konularda malzeme düzenine kadar hiç bir eksiğinin olmaması büyük turlar ya da klasiklerde ismini duymaya alışık olduğumuz isimlerden hiç bir farkı olmadığını anlamını taşımaktadır.

Yurt dışında bir çok takımın basın yoluyla takip ettiği sporcularla iletişime geçip ve daha sonra yakından izleme safhasına gelip sporcuları transfer konusunda kararlarını veriyorlar.Kulüplerimizin antrenman, malzeme v.b. eksiklerinin olmaması sporcularımızın aslında dünya üzerindeki profesyonel bisikletçi kriterleri ile eşit olduğu anlamını taşıyor. Eksik olan, kulüplerini tanıtmak ve emeklerini gösterebilmek amacıyla toplumla iletişim kurmaları ve daha önemlisi sporcuların bu ortama bireysel olarak katılarak kendileri hakkında başarılarının ağızdan ağıza dolaşmasını sağlamaktır.

 

UCI (Ulusal Bisiklet Birliği)‘nin sunmuş olduğu 2012 erkekler yol yarışçıları potansiyeli listesine göz atabilirsiniz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın