UCI WorldTour’ da 19 Takım Yarışacak

19/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

  

 

 

Dün UCI tarafından yapılan kısa bildiriye göre 2013 sezonu WorldTour’ da 19 takım yarışacak. Katusha’ nın CAS’ a başvurmasının ardından haklı bulunması ve ProTour lisansını almasının ardından Profesyonel Bisiklet Konseyi böyle bir karar aldı. Aslında WorldTour takımlarının sayısı 18 olarak kararlaştırılmış olmasına rağmen UCI bu yıl için 19 takıma lisans vermiş oldu. 

 

Daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz üzere, Aralık ayının başlarında UCI, her yıl olduğu gibi ProTour lisansını almaya hak kazanan takımların listesini açıklamıştı. Aslında Saxo-Tinkoff’ un İspanyol bisikletçisi Contador’ un ban cezasının ardından tekrar yarışlara dönmesine rağmen kural sebebiyle aldığı puanlar takım puanlarına eklenmemiş ve bu durum sonucunda da takımın ProTour lisansı tehlikeye girmişti. Hatta Shimano-Argos ile Saxo-Tinkoff’ un 18 takımlık listedeki son sırayı kapmak için mücadeleye gireceği düşünülüyordu.

 

Ancak liste yayınlandığında, kimsenin beklemediği bir tablo ortaya çıkmıştı. UCI WorldTour’ u 2012 sezonun ardından 2. sırada bitiren Rus takımı Team Katusha etik sebepler nedeniyle listenin dışında tutulmuş ve Pro-Continental lisansı verilmesine karar verilmişti. Bunun üzerine hemen Uluslararası Spor Tahkim Kurulu (CAS)’ a başvuran takım bu sırada gelebilecek kötü haberler için B planı hazırlamış ve WorldTour yarışlarına Wildcard alabilmek için başvurmuştu. Bazı yarışlardan olumlu geri dönüş alsa da takım, özellikle Giro d’Italia organizatörleri tarafından yapılan wildcard alamadıkları yönündeki açıklamayla ikinci bir şok yaşamıştı. 

 

 

Bu sırada takımın elindeki en önemli kozlardan olan İspanyol bisikletçi Rodriguez, hem 33 yaşında olması hem de kariyerinde performans anlamında zirvede olması sebebiyle son şansını iyi değerlendirmek için takım arayışına girmişti. Yakaladığı her fırsatta takımdan ayrılmak istemediğini söyleyen ‘Purito’, CAS kararını bekleyeceğini ve eğer takım ProTour lisansı alamazsa takımdan ayrılmak zorunda kalacağını belirtmişti. 

 

Joaquim ‘Purito’ Rodriguez

 

ProTour’ daki tek Rus takımı oldukları için böyle bir muamele ile karşılaştıklarını düşünen Katusha yöneticileri CAS’ tan gelen haberle rahat bir nefes aldı. 15 Şubat’ ta CAS’ tan yapılan açıklamaya göre UCI WorldTour lisansı alması gerektiği bildirildi. CAS’ ınyaptğı bu açıklamadan sonra ise gözler UCI’ ye döndü. Kural gereği en fazla 18 takımın yer aldığı ProTour’ da hangi takımın listeden çıkarılacağı merakla beklenirken bu seferde koltuğu sallantıda olan takımlar için rahatlatıcı bir haber geldi ve UCI 2013 sezonunda 19 takımın ProTour lisansı ile yarışmasına karar verdi. 

 

UCI’ nin bu sezon 19 takımın yarışacağını duyurduğu açıklamanın orjinali ise şöyle:

 

The UCI today announced that exceptionally there are 19 registered UCI ProTeams in the 2013 season. The decision comes further to the Court of Arbitration for Sport (CAS) ruling of 15 February 2013 which upheld the application of Katusha Management SA to be registered as a UCI ProTeam for the season 2013.

The decision to have 19 as opposed to 18 Teams was taken by the Professional Cycling Council today.


UCI Communication Services” 

 

Bu karar sayesinde bu yıl daha fazla rekabet izleyeceğiz gibi gözüküyor. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın