UCI, Rasmussen’in dönüşüne karşı çıkmayacak.

24/07/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), Yüksek Hakem Kurulu’nun (CAS) aksi yönde bir karar vermemesi halinde Michael Rasmussen’in yarışlara dönmesine karşı çıkmayacağını bildirdi.
Rasmussen’in iki yıllık askıya alınma süresi 25 Temmuz’da sona erecek ve Rasmussen bu tarihten itibaren mümkün olan en kısa sürede bisiklet sporuna geri dönmeye niyetli olduğunu belirtti. Rasmussen, 2007 Fransa Turu’nda yanlış rapor yüzünden askıya alınmış ve genel klasman liderliği çok tartışılmıştı.

 

UCI, Rasmussen’in “Yeni bir bisikletçilik taahhütü” imzaladığını ve bu anlaşma uyarınca eğer doping karşıtı yasaları çiğnerse, bir yıl süreyle kefalet ödemeyi kabul ettiğini bildirdi. Ancak Rasmussen bu ödemeyi yapmadı.

 

Michael Rasmussen 2007 Fransa Turu’nda genel klasman lideriydi.

Bir yıllık kefalet istemi, bugün halen Yüksek Hakem Kurulu (CAS) tarafından incelenmeye devam ediyor ve henüz ne olacağı kesinleşmiş değil. Bu kurul geçmişte Alexander Vinokourov’un doping ihlalini de yönetmişti ve Vinokourov bu ay içinde yarışlara geri dönme hazırlığı yapıyor. Bu kararın kesinleşmesine kadar onun yarışlara dönmesine izin verilecekti. Rasmussen de bu nedenle temyiz için Yüksek Hakem Komitesi’ne başvurdu.

 

Alexander Vinokourov, Astana.

 

UCI, bu iki yarışçının dönüşüne karşı çıkmazken, Rasmussen ve Vinokourov’un doping karşıtı yasaları ciddi şekilde ihlal etmiş olmalarına rağmen, doping testi sürecinin maliyetlerine katkıda bulunmayı reddederek bu iki sporcunun doping kontrol sisteminin saygınlığına zarar verdiklerini açıklamaktan da geri kalmadı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın