UCI Olimpiyat Komitesine 2012 Yol Yarışı Olimpiyatları Listesini Gönderdi. Türkiye 3 Sporcu Kotasını Almış Görünüyor

01/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI bugün Ulusal Olimpiyat Komitesi(NOC)’ne 2012 Olimpiyatları Yol Yarışında ülkelerin kotalarının bulunduğu listeyi gönderdi. 59 ülkenin kotada yerini aldığı listede Türkiye’de bulunuyor. Olimpiyat Komitesine gönderilen listede, UCI’nin listesi Olimpiyat Komitesi tarafından incelenecek. Komitenin listeye dair cevabı 17 Kasım’da verilecek. Kotaların incelenmesi ve söz konusu tabloda olacak elemeler sonrası UCI’ye gönderilecek katılım listesi düzeltmeler sonrası tekrar Olimpiyat Komitesine onanmak üzere gönderilecek. Olimpiyatların titiz seçmeleri ve prosedürü Erkekler Olimpiyatlar Yol Yarışı 2012 Mart-Nisan’a dek sürebileceği açıklandı.

 

UCI’nin, Olimpiyat Komitesine gönderdiği bu ilk Listede 59 ülkenin içerisinde 40 yıllık Olimpiyat hasretine son noktayı koyacak Türkiye’de bulunuyor. Türkiye, Türkiye Bisiklet Federasyonunun profesyonel çalışmalarının karşılığı olarak en son 1972 Münih Olimpiyatlarına katıldığı Olimpiyat şerefini 2012 Londra Olimpiyatlarına katılma hakkı ile Olimpiyat hasretini sona erdirdi. Türkiye Bisiklet Federasyonunun son yıllardaki muazzam planlama ve gelişim atakları sonrası nihayet Olimpiyata katılım gururunu yaşayacağız. Hem de 1 sporcu ile değil, Olimpiyata hazırlık-seçme kriterlerini ciddi anlamda masaya yatıran Türkiye Bisiklet Federasyonu, Emin Müftüoğlu ve Abdurrahman Açıkalın önderliğinde seçme kriterleri başarıyla sona erdi. 14 Ekim 2011 tarihinde sona eren Olimpiyat seçme kriterlerinin sonucuna göre Türkiye’nin 3 sporcu ile katılımı, bugün UCI’nin Olimpiyat Komitesine gönderdiği listede de kabul edilmiş görünüyor.

 

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol-bisikleti-genel-konular/UCI_2D00_Olimpiyat-Komitesi-Listesi.pdf:550:0]

 

15 Ekim 2010’da başlayan Olimpiyat Seçme Kriterleri 14 Ekim 2011’de sona erdiğinde Türkiye Bisiklet Federasyonu 3 Türk sporcusunun Olimpiyata katılım hedefini puan olarak başarıyla kesinleştirmişti. Bugün Olimpiyat Komitesine gönderilen listede ciddi çalışmaların karşılığı, Türk sporcuların 1 yıllık Olipiyat hırsı ile topladıkları puanların karşılığı Türkiye’ye yansımış bulunuyor. Olimpiyat seçme kriterlerinde kıta puanlamasında ilk sayfada yer alan Türk sporcusu Nazım Bakırcı’nın başarısı ve konu ile ilgili röportajımızı yayınlamıştık. Federasyonumuzun ve Türk sporcularımızın başarısı 2012 Olimpiyatlarında özlenen gururu yaşamamıza fırsat verecek.

 

Bugün Olimpiyat Komitesine gönderilen listeye baktığımızda 59 ülkeden Toplamda 140 Yol Yarışına katılım, Toplamda 45 sporcu’da Zamana Karşı Katılım olarak görünüyor. Ancak Genel Toplam Kotası 145 olduğu için Olimpiyat Komitesince elemelerin yapılacağı da bir gerçek. 17 Kasım’a kadar Olimpiyat Komitesi elemeleri yapıp UCI’ye listeyi tekrar gönderdiğinde kat’i katılım kotası da netleşmiş olacak.

 

Türkiye’den 3 sporcunun katılımı kesin görünüyor. Bir aksilik olmaz ise 3 sporcumuz için Türkiye Londra Olimpiyatları Yol Yarışı için ekran karşısında olacak ve 40 yıllık hasret 2012’de sona erecek. Olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek sporcularımızın isimleri şuan için kesin olmamakla birlikte Türkiye Bisiklet Federasyonunca isimleri belirlenecek sporcuların ülkemizi en iyi temsil edecek sporcular arasında “en iyileri” seçeceği şüphesiz. Akabinde seçilen sporcularımız ciddi ve yoğun bir Olimpiyat Hazırlık Kampına girecekler. Bisiklet sporunun son yıllarda ülkemizde ciddi oranda arttığı zaten bilinmekteydi. Böylesi bir başarı da Türkiye’nin bu sporda var olduğunu gösterir, gelişmelerin ise en somut göstergesidir. Bunun için Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanımız, Emin Müftüoğlu, As başkanımız Abdurrahman Açıkalın ve Olimpiyat heyecanında emeği geçen tüm Türkiye Bisiklet Federsyonu kadrosuna, Olimpiyat Seçme Kriteleri dönemi boyunca zorlu puanları toplayan Türk sporcularımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın