UCI, Olimpik Şampiyon Vinokourov’a Rüşvet Soruşturması Başlatıyor

07/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ekim ayı başından beri, Lance Armstrong ve arkadaşlarının doping gelişmeleri gündemi zorlarken, UCI(Uluslararası Bisiklet Birliği), 2012 Yol Yarışı Olimpiyat Şampiyonu Alexandre Vinokourov’a rüşvet soruşturması başlatıyor. Rüşvet konusu, geçen yıl Aralık ayında yazdığım yazımda belirttiğim, 2010 Liege Bastogne Lige yarışında Kolobnev’e yarış galibiyetini kendisine bırakması karşılığında ödediği 100.000-EUR’dan kaynaklanıyor. UCI, geçen yıl çıkan iddialara kanıt varsa yaptırım uygulanacaktır demişti. Ancak uzun süreli hareksizlikten sonra, UCI bu dosyayı ele almaya karar verdi(!)

 

UCI, Lance Armstrong davasında dünya genelinde, sarsıcı imaj kaybı yaşadı. UCI’ın böylesine komplike doping davasını gözden kaçırmayacağı ve bazı yasa dışı olaylara göz yumduğu süpekilasyonları aldı başını gidiyor. Lance Armstrong’un hiçbir zaman doping pozitif sonucu vermemesi dikkatle ele alındığında, UCI’ın imajını yerle bir eden yorumlar da Armstrong dosyası kadar gündemi zorluyor diyebilirim. Şimdi, UCI imaj tazeleme mi diyelim? Dikkatleri dağıtmak mı diyelim? Görevini yapıp geçen yıl iddia edilen ve banka kayıtlarında konu ödeme için verilen detay açıklamaları incelemeye karar verdi. Kolobnev ve Vinokourov’a, konu rüşvet skandalını barındıran Padua soruşturma dosyasının içeriğindeki konular ile ilgili en kısa zamanda Aigle-İsviçre’de yapacakları bir görüşmede sorular sorulmasına karar verildi. (Padua soruşturma dosyası açıldıktan bir yıl sonra )

 

25 Nisan 2010 Liege Bastogne Liege, tek günlük yarışında son 500 metre ikili arasındaki konuşma sonrası, Kolobnev’in Vinokourov’un 6 saniye gerisinde tamamladığı yarışın erkesi günkü gelişmeleri rüşvete dikkatleri çekti. İkilinin mail yazışmaları ve hatta Kolobnev’in banka hesaplarının detayının verildiği rüşvet skandalında Vinokourov, “Bu benim özel hayatım”, “Liege-Baston-Liege’de herhangi bir hile yoktur. Evet son 500’de metre konuşmuştuk. Ancak bu yasak değil. Yine adımı karalamaya yönelik başka bir hikaye. Bazen sağdan soldan borç aldığım oluyor” demişti.
Padua soruşturma dosyası incelemelerine göre ilk iddialardan daha yüksek bir meblahın geçerli olduğu gündemde. Konu ilk gündeme geldiğinde; iddialar Vino’nun Kolobnev’e 100.000-Eur ödediği yönündeydi. Ancak soruşturma dosyasında meblağ 150.000-Eur’dan fazla, 200.000-Eur’ya yakın olarak geçiyor.

 

UCI’ın dosyayı ele almasındaki geçikme için; iddiaları ortaya atan İsviçre dergisindeki delillerin yetersiz olduğu, ancak bu iddiaları dikkate alan Padua savcılarının harekete geçerek açtığı soruşturmada daha sağlam bilgiler toplaması sebep olarak gösterildi. Soruşturmada kat edilen yola, USADA’ya Lance Armstrong doping skalndalını açığa çıkartma konusunda yardım eden Padua savcısının Vino ve Kolobnev dosyasını da gündeme getirdiği belirtildi. ilk olarak 100.000-Eur, sonra 50.000-Eur olarak aktarılan para daha sonra yasaklı doktor Michele Ferrari’ye gönderilmiş. Soruşturma yetkilileri bu hareketi, para aklama  girişimi olarak da yorumluyor.

 

Henüz soruşturması devam eden dosyanın netleşmiş bir kararı yok. Ancak, UCI dosyaya karar vermiş olsaydı, Vinokourov bu yıl Olimpiyatlarda yarışabilecekmiydi? Dosya karara bağlandıktan sonra, Olimpiyat Şampiyonluğuna veda edebilir. Soruşturmayı Uluslararası Olimpiyat Komitesi de takip ediyor. Bu yıl, 2012 Londra Olimpiyatları yol yarışında Vinokourov, Rigoberto Uran’ı geçerek altın madalyayı almıştı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın