UCI, Lance Armstrong’un Doping Dosyası Kararını Bugün Açıklayacak

22/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bugün UCI(Uluslararası Bisiklet Birliği), Lance Armstrong’un neredeyse kariyerinin tümünü kapsayıp körüklenen, USADA doping dosyası kararı hakkındaki nihai açıklamalarını yapacak. Cuma günü, 22 Ekim Pazartesi günü Genava’da yapılacak basın toplantısında açıklanacağı belirtilen karar için son gün, bugün.  UCI Başkanı Pat McQuaid’in USADA raporunu kabul edebilir  ve 7 Fransa Bisiklet Turu galibiyeti iptal edilebilir. Ya da dosya Spor Tahkim Mahkemesine de gidebilir. Çünkü dosya içeriği gereği, sadece Lance Armstrong’u hedef almadığı, geçmiş yıllardaki takım arkadaşlarının yüklü delillerini de barındırdığı için, toplu kıyım çağrıştıran dosyanın detaylıca değerlendirilmesi için Spor Tahkim Mahkemesine yönlendirilebilir.

 

Diğer merak edilen ise, bu yıl 100.yılını kutlayacak Fransa Bisiklet Turu. Fransa Bisiklet Turu Organizatörü Christian Prudhomme!da UCI’nin kararını bekleyenlerden. Eğer UCI’nin kararı, Lance Armstrong’un suçlu bulunduğu ve 7 Fransa Turu galibiyeti gibi, derecelerinin silinmesi yönünde olursa, Fransa Bisiklet Turu rekorlar kitabından Lance Armstrong’un adı silinecek. Fransa Turunu 1999-2005 yıllarında ardarda kazanan Lance Armstrong’un derecelerinin silinmesi halinde, podyum sıralamasından yeni galip ilan edilmeyecek.

 

2010 yılında Alberto Contador, uzaklaştırma cezası aldığında Fransa Bisiklet Turu galibiyeti silinmişti. 2010 galibi olarak ise, o yıl 2. olan Lüksemburglu Andy Schleck Fransa Bisiklet Turu galibi ünvanını böylelikle almış oldu. Yine 2006 yılında, doping sebebiyle galibiyet derecesi silinen Amerikalı sporcu Floyd Landis’in galibiyeti, Oscar Pereiro’ya verilmişti.

 

Artık doping çetesinin son günlerine geldiğini düşünen isimler, gözlerini Armstrong’un 7 Fransa Bisiklet Turu galibiyetinin silinmesi ve sonrasında neler olacağına diktiler. USADA’ya göre de silinen galibiyetlerin başka sporcularına verilmemesi yönünde. Gerekçe ise, o dönem sporcularının dopingle olan ilgisinin fazlalığı. Ünvan devri için yapılan çalışmalarda; 1999-2005 yıllarındaki Tura katılan sporcuların 20 yada 21’i için kabul edilen ve devam eden doping soruşturması var. 1996-2010 yıllarında podyum gören 45 sporcunun, 36’sının doping kusurlu olduğu görüldü.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın