UCI, Lance Armstrong’a Ömür Boyu Uzaklaştırma ile USADA’yı Onadı

22/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

USADA’nın detaylandırarak hazırladığı ve 10 Ekim’de yayınladığı, bisiklet dünyasını çalkalayan dosya için, UCI’dan Cuma günü, kararın Pazartesi günü Genava’da yapılacak basın toplantısında verileceğini duyurmuştu. Basın toplantısında, UCI Başkanı Pat McQuaid; “Bugün bisiklet için dönüm günüdür.” diyerek konuşmaya başladı. Ardı ardına gelen karar açıklamaları, USADA dosyasının onandığına işaret ederek, dosyanın CAS’a (Spor Tahkim Mahkemesi) gönderilmeden nihai kararın açıklanması ile devam etti.

 

McQuiad,”Lance Armstrong’un bisiklette yeri yoktur!” diyerek, Ömür boyu uzaklaştırma ve derecelerinin silinmesi gerekliliğini belirten kararı da net olarak açıkladı ve USADA’nın işbirliği ve çalışmaları için teşekkür etti. Lance Armstrong’un  1 Ağustos 1998’den itibaren elde ettiği tüm dereceleri silinecek.

 

Lance Armstrong’un silinen 7 Fransa Bisiklet Turu’nda, galibiyet ünvanını alması gereken isimler; Tour de France: 1999 – Zülle, 2000/2001/2003 – Ullrich, 2002 – Beloki, 2004 – Klöden & 2005 – Basso. Ancak, Fransa Bisiklet Turu Organizasyonu, derecelerin başka isimlere devrini uygun görmeyebilir. Lance Armstrong’un bu galibiyetlerden elde ettiği para ödüllerinin geri ödenip ödenmeyeceği, Cuma günü UCI Yönetim Komitesi toplantısında karar verilecek.

 

Pat McQuaid’ın en can yakıcı cümlesi ise, “Lance Armstrong unutulmayı hak ediyor.” oldu.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın