UCI Başkanlık Seçimlerinde Greg Le Mond Brian Cookson’u-McQuaid ise Kendini Destekliyor

06/09/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Üç kez Tour de France kazanan Greg LeMond, UCI başkanlık

seçimi için Brian Cookson‘a destek veriyor.Bu haberler tam da
ortalıkta şimdiki UCI başkanı Pat McQuaid‘in tüm ulusal bisiklet
federasyonu başkanlarına Brian Cookson’ı desteklememelerini, bunu
yerine üçüncü dönem için yine kendisini seçmelerini istediği
haberlere denk geldi.

 

Cookson’ı kendisi hakkında artan bir seri suçlamalarla beraber
bu seçimin bir seçim olmaktan çıkarıp, yaptığı
propagandalarla neredeyse Cookson’a bir taç giyme merasimine
dönüştürmekle suçlayan McQuaid ve Cookson’ın 27 Eylül’de
Floransa’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde bir aydan az
kalan bu süre içerisinde seçim kampanyaları olağanca şiddetiyle
devam ediyor.

 

 

Kapalı oyla yapılacak seçimdeki 42 oyu garanti etmek için her
yönden çalışan Cookson aynı zamanda FFC (Fransa Ulusal
Federasyonu) Onursal Başkanı Jean Pitallier tarafından da
destekleniyor.

 

Eurobike’ta konuşan LeMond, “Brian’la görüşüp bisikletin
nerede, nasıl yolunu kaybettiğini, neden gerilediğini, nasıl eski
haline gelebileceğini, sadece bisikletin değil aynı zamanda
bisiklet sporunun nasıl insanlarda tekrar eski heyecanı
uyandırabileceği konularını tartıştık.” dedi.

 

“Brian’la konuştuktan sonra bisikletin biraz umutsuz da olsa
dürüst ve şeffaf lidere olan ihtiyacının karşılanacağına
inanıyorum.Benim ümidim Brian bisikletin yıllar öncesinde
yapılması gereken kısa ve uzun dönemde her ne ihtiyacı varsa
gerekli çözümleri bularak, ilgili bütün birimleri bir araya
getirebilecek ve ilk önceliği bisiklet yapacak tek kişi
olacaktır.” dedi.

 

“Bisikletin ihtiyaç duyduğu değişimin Pat McQuaid ve Brian
Cookson
arasındaki seçimde sadece Brian Cookson‘ın seçilmesiyle
gerçekleşeceğine inanıyorum.”

 

“LeMond, geçen sene Kasım ayında Londra’da yapılan Change
Cycling Now zirve toplantısında UCI başkanlığı için olası bir
aday olarak lanse etti.”

 

Amerika Birleşik Devletleri Anti-Doping Ajansı (USADA)  tarafından 7 kez Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmış Lance Armstrong’un davası hakkındaki gerekçeli kararın açıklanmasından sonrasında   McQuaid liderliğindeki UCI yi her fırsatta  açıkça eleştirmekten çekinmeyen Skins Giyim Firması Başkanı Jamie Fuller tarafından bir baskı gurubu oluşturulmuştu.

 

UCI ait ve UCI Kongresi’nde delegelerden gelecek 42 oyu sağlamak için  175 ulusal bisiklet  federasyon başkanlarına gönderilen mektupta, Fuller delegeleri Cookson’un tarafına çekmek için  McQuaid’ı suçlayarak Avusturalya’lı direk olarak hedef alıyor.

 

Fuller de  McQuaid gibi İsviçre’de ikamet ediyor.  Savunma için  belirlenen tahkim sürecinin açıklaması ile tahkim öncesindeki bu sürede geçen aydan itibaren izlenecek yolu belirlemek için ve  İsviçre Bisikleti tarafından önerilen ama son anda önermekten vaz geçilen İrlandalı’nın adaylığına karşı taraflar arasında  için yasal bir mücadele süreci başladı.

 

İrlanda Bisiklet Federasyonu daha önce McQuaid’in üçüncü dönem adaylığını reddetmişti, ve McQuaid şimdi ise üye olmayı talep eden Tayland ve Fas federasyonların güvendiği adayı.

 

McQuaid’ın ısrarlı olduğu bu her iki adaylıklar da son  UCI’ı Anayasası denilecek hukuki kuralları doğrultusunda belirlenmiş tarih olan 29 Haziran öncesinde yapılmıştı ve  tam da  bu noktada Cookson diğerler adayların bu üyelik başvurularına karşı çıkmalarına rağmen gerçekleşmişti.

 

Başvuru için son tarih olan 29 Haziran’dan yaklaşık bir ay sonrasına kadar kamu oyunun bilgisi olmadı, ve  Asya Malezya ulusal basın yayın organının Asya Konfederasyonu’nun açıkça McQuaid i desteklediğini açıklaması ile UCI’ın  Anayasası diyebileceğimiz yapılanmayı oluşturan temel yasaların değişmesinin istendiğini bildiren bir UCI  basın açıklaması ile ortaya çıktı.

 

Floransa’da oylanacak değişiklik önerisi, UCI başkan adayı her hangi iki federasyon üyesi tarafından başkan adayı olarak önerilebileceği anlamına geliyor ve tartışmalı olarak da  bu olay aynı zamanda geriye dönük de geçerlik taşıyacak bir çerçeveyi içeriyor.

McQuaid’ın web sitesinden de okuyabileceğiniz, UCI yasalarında yazılı olan seçim kullarında operasyon yapılmasındaki ısrarının nedenlerinin anlatıldığı mektupta şunlar yazıyor;

 

UCI seçimleri ve özellikle de UCI Başkanı seçimi ile ilgi olan  bir çok medya haberlerini okuduğunuza ve gözlemlediğinize eminim.

 

Bu haberlerde bisiklet camiasında gerçekte neler olup bittiğini, benim nerede durduğuma dair bir çok şeyi eksik bırakmışlar.

 

” Öncelikle kendi konumumu netleştirmek ve daha da önemlisi, size okuduklarınıza veya duyduklarınıza rağmen, UCI Başkanlığı pozisyonu için yapılacak seçimde yanımda olmanız için ikna olmanızı arzu ederim.

 

Son haftalarda yaşanan olaylar  Brian ve onun kampanya destekçilerinin bütün güçleriyle beni bu yarıştan çekilmemi sağlamaya yönelik verdikleri konusunu ciddi olarak sorgulamaya itti,  ve  böylece Kongre iki aday arasında bir seçim yapma durumunda kalmaması sağlanacaktı.

 

Bu belirgin bir şekilde açıktır ki geçen Mayıs ayından beri İsviçre Bisiklet’inin son dakika kararıyla Avusturalya’lı iş adamı Jamie Fuller’in yönlendirmesi ile ve bu işin parasal desteğini sağlayarak UCI başkanlığı için yasal adaylık yarışından çekilmem maksadıyla aday gösterilmem için yapacakları başvurudan geri çekildi.

 

Dünya çapında bir spor giyim şirketin başkanı olan Bay Fuller , Şimdi bisiklet camiasında istediği yönde değişim için bir  baskı grubu kurulmuş ve seçimin sonucunu belirlemeye yönelik bir çıkar gurubu vardır. Fuller kamu oyuna Brian Cookson ve kampanyasını desteklediğini açıklamıştı.

 

İsviçre Bisiklet’inin son dakika kararı Bay Fuller’in ve onun İsviçre Federasyonu tahkim sonunda finansal bir harabeye çevirme tehtit etmeye yönelik kampanyasının girişimleri ile gelmiştir ve netice almıştır.

 

Bay Fuller, ayrıca İrlanda Bisikleti tarafından benim adaylığımın önerilmemesi için yürütülen kampanyada baş yönlendirici olmuştur. Ki, benim aday olarak önerilmemi sağlama husunda bu süreçte geçen tüm olayları tekrar İrlanda Bisikletine anlatmaya ihtiyaç duymuyorum.

Fuller, Cookson başarılı olması için bir çok girişimde bulundu. İlk hadise neredeyse bütün bir gün sürdürdüğü uğraşı neticesinde  İsviçre Bisikleti kararının resmi açıklaması öncesinde yaptığıdır.  Fuller’in kayıt altına alınan bir röportajında şöyle demiştir.

 

“Yarın Cookson telefo’nun “Gerçekten seni destekliyoruz.” sözleri için çalarak, kitlendiğini göreceksiniz.”

 

İsviçre Bisikleti tarafından alınan karar hakkındaki yorumun da şöyle dedi: ” Şunu kesin olarak unutmayın ,sadece kalbinizin sesini dinlememeli bununla beraber başı da kesmelisiniz.

 

Bana göre bu, İrlanda Bisikletinin desteğinin çekilmesinin ve yine aynı şekilde İsviçre Bisikletinin benim adaylığımı önermekten vazgeçmesinin sağlamasında net bir referans oldu.

 

İlk bölümde, Brian Cookson eğer  seçim onun istediği yönde gitmez ise ve kongre sonunda UCI Başkanı olarak benim seçilmem durumunda Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurmakla tehtit ediyor.

 

“Son röportajda kendisine CAS’a bu olası bir itraz başvurusunun ne zaman olacağı sorusu sorulduğunda şunları söylüyor:  Biz İngiliz Bisikleti ile şu an için avukatlara yeterli harcamayı yaptığımızı düşünüyorum fakat olası tüm faktörlere kaşı tedbirliyim’ dedi.

 

 

Şurası açıktır ki, Brian bir şeçim değil taç giyme merasimi istemektedir. Açıkçası onun şu anda hala Kongre ve Başkanlık seçim kurallarının ihlal edilerek saygısızlık yapıyor olmasından son derece şaşkınım. Beni seçimlerden adaylığımı çekmem  ve amaçlarına ulaşmaları için hiç bir şey yapmadan durmamı sağlamak için yönlendirilmiş başkaları da var.

 

Benim rakiplerimin ve destekçilerinin itibarımı yitirmem ve beni devirmek için kirli bir seçim olmasına yönelik tutumları var fakat benim her zaman UCI kurallarına bağlı ve saygım vardır.

 

Bununla beraber ben bana destek verenlerin inanmalarını isterim ki kurallar çerçevesinde aday olmak için hakkımı savunma devam edeceğim.  Geçen son sekiz yıldır UCI  başkanı olarak bisikletin bir çok yeni ülkeye girmesi bu sporun bu ülkelerde sevilmesi  deneyim kazanması için ve dopingle mücadele konusunda tüm Dünyada çok çalıştım.

 

Benim görevim artık bisikleti küreselleştirmek ve bisikletçileriyle beraber temiz yarışlar olmasını  ve temiz  zaferler kazanmalarını sağlamak, ayrıca geçmiş kuşakların yaşadığı aynı şeylerle yüzleşmelerine engel olmak olacaktır. Bisikletin  parlak geleceği için asla durmamalıyız.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın