Tyler Hamilton’un Kitabı -The Secret Race- Yılın Spor Kitabı Ödülüne Aday

20/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Daniel Coyle tarafından kaleme alınan, Tyler Hamilton’ın otobiyografisi ve dopingin profesyonel kariyerini mahvedişinin öyküsünü içeriyor. İngiltere kaynaklı ve yüksek prestijli, Yılın William Hill Spor Kitapları ödülüne aday olduğu açıklandı. Bir çok heyecan verici spor kitabı arasında kazanmaya aday “The Secret Race”in yüksek trajlı satışı ve içeriği sebebiyle kazanma şansının yüksek olacağı tahmin ediliyor. Yarışma Kasım ayında sonuçlanacak.

 

 

Tyler Hamilton otobiyografisinin dahil olduğu yarışma listesinde 29 Eylül öncesi basım olan, 14 kitap bulunuyor. 1989 yılından beri dağıtılan yıl bazındaki spor kitabı ödüllerinde, Bisiklet sporundan şimdiye kadar iki kitap ödül almıştı. İlki, İrlandalı gazeteci Paul Kimmage’in Rough Ride: An Insight into Pro Cycling adlı kitabı, bisiklet kategorisinden adaylığını, 1990 yılının, Yılın Spor Kitabı ödülünü alarak tamamladı. Yazar Paul Kimmage’in, babası ile birlikte üst düzey amatör bisiklet kariyerini anlatan otobiyografisinde, kariyerinin profesyonelliğe geçiş bölümünde yaşadığı hayal kırıklıkları ve performans arttıcı ilaçların kullanım yaygınlığını anlatmıştı.

 

Bisiklet kategorisinden ikinci ödülü alan kitap ise; Lance Armstrong’a ait. Lance Armstrong ve Sally Jenkins’in kaleme aldığı It’s Not About the Bike: My Journey Back to Life, 22 Mayıs 2000’de yayınlanmıştı. Ve 2000 yılının, Yılın Spor kitabı ödülünü almayı başarmıştı. Kitap, Armstrong’un çocukluk yıllarından itibaren, 1999 Fransa Bisiklet Turunu ve ilk çocuğunun doğumuna kadar ki otobiyografisini içeriyor. Tabii, %40 yaşama şansı verilen Lance Armstrong’un kanserle mücadelesi, yarışlara dönüş bölümleri ile oldukça sürükleyici ve başarıyla kaleme alınmış hareketli bir hayat diliminin hikayesi olarak 2000’in en başarılı spor kitabı ödülünü almaya hak kazandı.

 

 

Bu yıl ki, Yılın Spor Kitabı Ödülünün adayı Tyler Hamilton’un otobiyografisi ise oldukça güçlü ve sarsıcı doping detayları ile kazanma yolunda güçlü bir aday. Ayrıca bu yıl, bisiklet temalı ve aday olan bir kitap daha var. Victoria Pendelton’un otobiyografisi olan ve Domanld McRea ile kaleme aldığı Between the Lines.

 

Tyler Hamilton’ın kitabına konu olan, Lance Armstrong’un doping bilgileri, katıldığı televizyon programında büyük ses getirmişti. Herkes, Hamilton’un bu hassas konuda yaptığı sarsıcı haberlerle çıkaracağı kitabın ön hazırlığı olduğunu biliyordu. Bu sebeple, camianın antipatisini topladıysa da, USADA’nın kararı ve yıkılamaz doping delillerinin hararetlendirdiği bisiklet sporunu yakıcı günlerinde, Hamilton’un kitabının 14 kitap arasında olmasını sağladı. “The Secret Race”, Amazon’da en çok satılan kitaplar arasında ikinci sırada yer alıyor. William Hill Yılın Spor Kitabının bu yılki kazananı 26 Kasım’da belli olacak ve birinci £ 24.000 para ödülü ile birlikte tarihe geçecek.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın