Turkuaz Mayo’nun Yeni Sahibi “Adam YATES”

02/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

TUR-2014 (3)

Elia VIVIANI’nin Cavendish’e dur dediği Marmaris-Turgutreis etabının ardından bugün sprinterler geri planda izleyeceğiz. Turkuaz mayo için mücadele edecek tırmanışçıların özellikle Meryem Ana tırmanışındaki hamlelerini merakla bekliyoruz. Özellikle liderin 6 saniye gerisinden gelen Adam YATES (OGE) günün en önemli favorileri arasında.

140 sporcunun güzel bir havada start almasının ardından 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Kaçış grubunda sürpiz şekilde Lotto Belisol’den Andre GREIPEL’de yer alırken Mark RENSHAW(OPQ) , Mitchell DOCKER(OGE), Maxim BELKOV(KAT), Luca PAOLINI(KAT), Daniele COLLI(NRI) ve Simione POZZI(NRI) bugün start almadılar.

Kaçış grubunda yer alan isimler :

Andre GREIPEL (LTB)
Matthias KRIZEK (CAN)
Arman KAMYSHEV (AST)
Lorente ARAMENDIA (CJR)
Adrian KUREK(CCC)
Wesley KREDER(WGG)

80. kilometreye girilirken kaçış , ana grup ile arasındaki farkı 5 dakikaya kadar çıkarmayı başarırken , 85. Kilometredeki Bafa Gölü Sprint primi kapısını sırayla Lorente ARAMENDIA (CJR), Matthias KRIZEK (CAN) ve Adrian KUREK(CCC) geçtiler.

Kaçış grubu ile ana grup arasındaki 5 dakikalık zaman farkı korunurken 123. Kilometredeki Türkiye Güzellikleri prim kapısnı ilk geçen isim Andre GREIPEL (LTB) olurken, ardından Lorente ARAMENDIA (CJR) ve Adrian KUREK(CCC) geçti, böylelikle Mattia POZZO(NRI)’da Beyaz Mayosunu korumuş oldu.
Finişe 50 kilometre kala ana grup aradaki farkı 2 dakika 30 saniyeye kadar düşürmeyi başarırken Cofidis ve Astana takımları tempoyu iyice artırmaya başladı. Meryem Ana tırmanışı öncesi ana grup sakin kalmayı tercih ediyor, yükselen tempoyla birlikte son 35 kilometreye girerken aradaki fark 1 dakikanın altına indi.

Son 28 kilometre  kala kaçış grubu yakalandı, Astana ana grubun  önünde tempoyu belirlerken ana grup soğuk kanlılıkla son tırmanışı bekliyormuş hissi veriyor. Turkuaz mayoyu isteyen takımlar bugün bütün kartlarını oynamak zorunda.  162. Kilometredeki tırmanış prim kapısı yaklaşırken UnitedHealthCare takımı ve Kırmızı Mayo’nun sahibi Marc DE MAAR(UHC) ,ana grubun önüne doğru geldi. Marc DE MAAR , ana gruptan hiçbir atak gelmeden tırmanış prim kapısını önde geçen isim oldu.

Meryem Ana tırmanışı öncesinde inişe geçilirken genel klasman iddaalısı takımlar önlere doğru gelmeye başladı. Turkuaz mayonun sahibi Rein TAARAMAE’de takım arkadaşlarını kontrol ederken inişten hemen sonra kopacak fırtınaya doğru inmeye başladı.

19 kilometre kala Caja Rural takımı Luis Leon Sanchez için ana grubun önüne gelerek tempoyu belirlemeye başladı.Torku Şekerspor,MTN-Qhubeka ve Cannondale takımlarınında bu bölümde ana grubun önüne doğru geldiğini görüyoruz.

Son 10 kilometreye girerken Lotto Belisol ve Lampre-Merida takımları ana grubun temposunu iyice artırdı.Cannondale, genel klasmanda 9. Olan Davide Formolo  için önlere doğru geldi.Son 5 km’ye girerken ana grupta kopmalar başladı.

Rein TAARAMAE(Cof),Adam YATES(OGE), Luis Leon Sanchez(CJR) ve Merhawi KUDUS(MTN) ‘ü ön tarafta görüyoruz.Torku Şekerspor’dan Miraç KAL ve Juan Jose COBO’da grubun önüne doğru yaklaşmaya başladı. Adam HANSEN(LTB) ‘dan atak geldi ancak ana grup gitmesine izin vermedi. Son 2 kilometreye girerken Kırmızı Mayo’yu taşıyan Marc DE MAAR geriye düşmeye başladı.

TUR-2014 (6)

Juan Jose COBO(TRK), Adam YATES(OGE), Adam HANSEN(LTB), Rein TAARAMAE(COF), Luis Leon SANCHEZ(CJR), David FORMOLO(CAN) ve Valerie CONTI(LAM) birbirlerini kollayarak son bölüme girerken. Lampre-Merida’dan Valerie CONTI atak yaptı, hemen ardından Adam HANSAN  ve Adam YATES gitti. Adam YATES müthiş bir atak yaparak etap zaferine doğru ilerlemeye başladı. Rein TAARAMAE farkı kapatmaya çalışıyor ancak YATES müthiş gidiyor, Turkuaz Mayodan 6 saniye geride olan Adam YATES(OGE) son 500 metreye  lider olarak girerken  hiç kimse bu atağa karşılık veremedi ve Adam YATES(OGE) zirvey  finişini kazanan isim olurken, hemen arkasından David FORMOLO(CAN) ikinci ve Davide REBELLIN(CCC) üçüncü oldu. Rein TAARAMAE(Cof), YATES’in 7 saniye gerisinden çizgiyi geçerken , Adam YATES 1 saniye farkla bugün Turkuaz Mayoyu üzerine geçirerek genel klasman liderliğini de elde etmeyi başardı.

 

Adam Yets TUR-2014 (1)

 

 Adam YATES, yarış sonrası yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

İlk profesyonel yarış galibiyetim. Bugünkü etapta ters rüzgarda takım arkadaşlarım iyi yardım etti. Enerji içecekleri içtim. Sona sakladım kendimi ve 1 saniye farkla turun lideri oldum.

Dün daha çok erken, etap kazanmak zorunda değilim demiştima am her şey istediğim gibi gelişti ve etabı kazandım.

Simon iyi formdaydı talihsiz bir kaza geçirdi , umarım çabuk iyileşir.

Gerçekten çok zor etaplar var Tour of Turkey’de tırmanışları sevmeme rağmen çok zorlandım. Bugün 5 km’lik tırmanış vardı ve doğru zamanda atağımı yaparak başardım.

Rein Taaramae bu sabah verdiği röportajda senden çekindiği halde senden bahsetmedi” denilmesi üzerine.

Ben de olsam benden çekinirdim.” Dedi.

 

TUR-2014 (4)

 

TUR-2014 (2)

6.ETAP FERDİ SIRALAMA

1 66 YATES Adam OGE GBR 00″
2 22 FORMOLO Davide CAN ITA 02″
3 107 REBELLIN Davide CCC ITA ‘ ‘
4 117 TAARAMAE Rein COF EST 07″
5 34 DURASEK Kristijan LAM CRO ‘ ‘
6 201 COBO ACEBO Juan Jose TRK ESP ‘ ‘
7 114 HARDY Romain COF FRA ‘ ‘
8 98 SANCHEZ GIL Luis-Leon CJR ESP 15″
9 45 HANSEN Adam LTB AUS 17″
10 155 MEGIAS LEAL Javier TNN ESP 26″
11 81 BARDIN Enrico BAR ITA ‘ ‘
12 32 CONTI Valerio LAM ITA ‘ ‘
13 105 MARCZYNSKI Tomasz CCC POL 36″
14 186 SEELDRAYERS Kevin WGG BEL ‘ ‘
15 172 DE MAAR Marc UHC AHO 50″
16 92 BILBAO Peio CJR ESP ‘ ‘
17 1 DYACHENKO Alexandr AST KAZ 53″
18 134 NORRIS Lachlan DPC AUS ‘ ‘
19 97 PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo CJR COL 55″
20 181 BACKAERT Frederik WGG BEL 01’02”
21 143 KUDUS Merhawi MTN ERI 01’03”
22 76 RYBAKOV Alexander KAT RUS ‘ ‘
23 94 FERRARI Fabricio CJR URU ‘ ‘
24 206 KAL Mirac TRK TUR 01’17”
25 146 VAN NIEKERK Dennis MTN RSA 01’20”
26 182 HABEAUX Grégory WGG BEL ‘ ‘
27 142 GERDEMANN Linus MTN GER 01’28”
28 101 CHARUCKI Pawel CCC POL 01’33”
29 135 PHELAN Adam DPC AUS 01’35”
30 83 CANOLA Marco BAR ITA 01’47”
31 131 CRAWFORD Jai DPC AUS ‘ ‘
32 137 SULZBERGER Wesley DPC AUS 01’55”
33 16 VAN DER LIJKE Nicki BEL NED 01’57”
34 167 VANSPEYBROUCK Pieter TSV BEL ‘ ‘
35 133 HUCKER Robbie DPC AUS 02’06”
36 46 HENDERSON Gregory LTB NZL 02’16”
37 204 DE LA FUENTE RASILLA DavidTRK ESP 02’24”
38 203 BAKIRCI Nazim TRK TUR 02’28”
39 5 IGLINSKIY Valentin AST KAZ ‘ ‘
40 113 EDET Nicolas COF FRA ‘ ‘
41 198 TEDESCHI Mirko NRI ITA 02’39”
42 157 PLANET Charles TNN FRA 03’04”
43 154 LOZANO RIBA David TNN ESP 03’12”
44 54 MEERSMAN Gianni OPQ BEL 03’16”
45 103 KIENDYS Tomasz CCC POL ‘ ‘
46 165 VAN HOECKE Gijs TSV BEL 03’24”
47 27 WURF Cameron CAN AUS ‘ ‘
48 96 MAS BONET Luis Guillermo CJR ESP 03’40”
49 171 BAZZANA Alessandro UHC ITA 04’06”
50 174 FRATTINI Davide UHC ITA 04’38”
51 164 SALOMEIN Jarl TSV BEL ‘ ‘
52 144 REGUIGUI Youcef MTN ALG 04’49”
53 33 DODI Luca LAM ITA 04’52”
54 62 HOWARD Leigh OGE AUS 04’55”
55 115 LE MÉVEL Christophe COF FRA ‘ ‘
56 191 ANDRIATO Rafael NRI BRA 05’01”
57 42 BREEN Vegard LTB NOR 05’08”
58 73 IGNATENKO Petr KAT RUS 05’20”
59 205 GRETCHYN Sergueiy TRK UKR 05’29”
60 202 AKDILEK Ahmet TRK TUR ‘ ‘
61 195 GIL MARTINEZ Tomas AurelioNRI VEN 05’42”
62 151 DE MASMAEKER Kevin TNN BEL ‘ ‘
63 208 ORKEN Ahmet TRK TUR 06’21”
64 55 PETACCHI Alessandro OPQ ITA 06’26”
65 57 STEEGMANS Gert OPQ BEL ‘ ‘
66 2 FOMINYKH Daniil AST KAZ 07’10”
67 147 VAN ZYL Johann MTN RSA 07’13”
68 173 FÖRSTER Robert UHC GER ‘ ‘
69 112 BESCOND Jérémy COF FRA 07’19”
70 111 BAGOT Yoann COF FRA ‘ ‘
71 188 VAN MELSEN Kevin WGG BEL ‘ ‘
72 162 DE KETELE Kenny TSV BEL 07’38”
73 17 VAN WINDEN Dennis BEL NED 08’08”
74 44 GREIPEL André LTB GER ‘ ‘
75 58 VAKOC Petr OPQ CZE ‘ ‘
76 168 WALLAYS Jelle TSV BEL ‘ ‘
77 85 MANFREDI Andrea BAR ITA 08’43”
78 158 VERSCHOOR Martijn TNN NED 09’11”
79 93 DOMAGALSKI Karol CJR POL 09’17”
80 72 HALLER Marco KAT AUT 09’33”
81 145 SBARAGLI Kristian MTN ITA 09’50”
82 64 KRUOPIS Aidis OGE LTU 10’07”
83 13 BROWN Graeme BEL AUS ‘ ‘
84 63 HOWSON Damien OGE AUS ‘ ‘
85 65 MOURIS Jens OGE NED ‘ ‘
86 15 MARKUS Barry BEL NED ‘ ‘
87 18 WAGNER Robert BEL GER ‘ ‘
88 48 VANGENECHTEN Jonas LTB BEL ‘ ‘
89 43 DOCKX Gert LTB BEL ‘ ‘
90 41 BOECKMANS Kris LTB BEL ‘ ‘
91 14 FLENS Rick BEL NED ‘ ‘
92 156 PERON Andrea TNN ITA ‘ ‘
93 91 ARAMENDIA LORENTE Javier Francisco CJR ESP ‘ ‘
94 187 SIJMENS Nico WGG BEL 10’11”
95 51 CAVENDISH Mark OPQ GBR 11’13”
96 26 VIVIANI Elia CAN ITA ‘ ‘
97 52 DE WEERT Kevin OPQ BEL ‘ ‘
98 25 SAGAN Juraj CAN SVK ‘ ‘
99 95 LASCA Francesco CJR ITA ‘ ‘
100 21 BOIVIN Guillaume CAN CAN ‘ ‘
101 184 NAPOLITANO Danilo WGG ITA ‘ ‘
102 197 POZZO Mattia NRI ITA ‘ ‘
103 31 BONIFAZIO Niccolo LAM ITA ‘ ‘
104 8 TLEUBAYEV Ruslan AST KAZ ‘ ‘
105 24 MARANGONI Alan CAN ITA ‘ ‘
106 152 HENTTALA Joonas TNN FIN ‘ ‘
107 37 RICHEZE ARIEL MaximilianoLAM ARG ‘ ‘
108 36 PALINI Andrea LAM ITA ‘ ‘
109 7 MURAVYEV Dmitriy AST KAZ ‘ ‘
110 84 COLONNA Paolo BAR ITA ‘ ‘
111 82 BOEM Nicola BAR ITA ‘ ‘
112 161 DE BUYST Jasper TSV BEL 11’51”
113 53 KEISSE Iljo OPQ BEL ‘ ‘
114 104 KUREK Adrian CCC POL ‘ ‘
115 141 DEBESAY Frekalsi MTN ERI ‘ ‘
116 4 GUARDINI Andrea AST ITA 13’09”
117 207 METLUSHENKO Yuri TRK UKR ‘ ‘
118 136 SULZBERGER Bernard DPC AUS 13’36”
119 108 STEPNIAK Grzegorz CCC POL 14’05”
120 102 GAWRONSKI Piotr CCC POL 14’07”
121 116 LEMARCHAND Romain COF FRA 14’47”
122 163 DE PAUW Moreno TSV BEL 15’31”
123 166 VAN STAEYEN Michael TSV BEL ‘ ‘
124 11 BOL Jetse BEL NED 16’25”
125 178 MURPHY John UHC USA ‘ ‘
126 118 VERHELST Louis COF BEL ‘ ‘
127 153 LEFRANÇOIS Nicolas TNN FRA ‘ ‘
128 23 KRIZEK Matthias CAN AUT ‘ ‘
129 175 HANSON Ken UHC USA ‘ ‘
130 3 GRUZDEV Dmitriy AST KAZ ‘ ‘
131 6 KAMYSHEV Arman AST KAZ ‘ ‘
132 192 CHICCHI Francesco NRI ITA ‘ ‘
133 12 BOS Theo BEL NED ‘ ‘
134 148 WESEMANN Martin MTN RSA ‘ ‘
135 185 ROBERT Frederique WGG BEL ‘ ‘
136 176 ILESIC Aldo Ino UHC SLO ‘ ‘
137 194 FEDI Andrea NRI ITA ‘ ‘
138 183 KREDER Wesley WGG NED ‘ ‘
139 138 WIPPERT Wouter DPC NED ‘ ‘
140 132 GOESINNEN Floris DPC NED 17’31”

 

GENEL KLASMAN SIRALAMASI

Pl Bib Name First Name Team Nat Time Split Pl Bib Name First Name Team Nat Time Split
1 66 YATES Adam OGE GBR 24h46’57” 00″
2 117 TAARAMAE Rein COF EST 24h46’58” 01″
3 114 HARDY Romain COF FRA 24h47’36” 39″
4 22 FORMOLO Davide CAN ITA 24h47’37” 40″
5 107 REBELLIN Davide CCC ITA 24h47’41” 44″
6 201 COBO ACEBO Juan Jose TRK ESP 24h47’42” 45″
7 34 DURASEK Kristijan LAM CRO ‘ ‘ ‘ ‘
8 98 SANCHEZ GIL Luis-Leon CJR ESP 24h47’44” 47″
9 45 HANSEN Adam LTB AUS 24h47’51” 54″
10 81 BARDIN Enrico BAR ITA 24h48’01” 01’04”
11 186 SEELDRAYERS Kevin WGG BEL 24h48’11” 01’14”
12 1 DYACHENKO Alexandr AST KAZ 24h48’28” 01’31”
13 105 MARCZYNSKI Tomasz CCC POL ‘ ‘ ‘ ‘
14 143 KUDUS Merhawi MTN ERI 24h48’32” 01’35”
15 155 MEGIAS LEAL Javier TNN ESP 24h49’03” 02’06”
16 92 BILBAO Peio CJR ESP 24h49’25” 02’28”
17 76 RYBAKOV Alexander KAT RUS 24h49’52” 02’55”
18 94 FERRARI Fabricio CJR URU 24h50’20” 03’23”
19 204 DE LA FUENTE RASILLA David TRK ESP 24h50’49” 03’52”
20 146 VAN NIEKERK Dennis MTN RSA 24h51’45” 04’48”

SPRINT PUANLARI KLASMANI

1.  CAVENDISH Mark, OPQ
2.  VIVIANI Elia, CAN
3.  BONIFAZIO Niccolo, LAM

TIRMANIŞ PUANLARI KLASMANI

1. DE MAAR Marc, UHC
2. FRATTINI Davide, UHC
3. YATES Adam, OGE

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ KLASMANI

1. POZZO Mattia, NRI
2. ROBERT Fréderique, WGG
3. GREIPEL André, LTB

 TAKIM GENEL SIRALAMA

1.  Cofidis, Solutions Crédits, COF
2.  Caja Rural – Seguros RGA, CJR
3.  CCC Polsat – Polkowice, CCC

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın