Türkiye’nin Londra Olimpiyatları Kadrosu Slovenya’da Kamp’ta

30/06/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

15 Ekim 2010’da başlayan Olimpiyat Seçme Kriterleri 14 Ekim 2011’de sona
erdiğinde Türkiye Bisiklet Federasyonu 3 Türk sporcusunun Olimpiyata katılım
hedefini puan olarak başarıyla kesinleştirmişti
. Bugün Olimpiyat Komitesine
gönderilen listede ciddi çalışmaların karşılığı, Türk sporcuların 1 yıllık
Olimpiyat hırsı ile topladıkları puanların karşılığı Türkiye’ye yansımış
bulunuyor. Olimpiyat seçme kriterlerinde kıta puanlamasında ilk sayfada yer alan Türk sporcusu
Nazım Bakırcı’nın başarısı ve konu ile ilgili röportajımız
ı
yayınlamıştık.

 

Olimpiyatlarda Bisikletten 36 yıldır uzak kalan Türkiye‘nin Nazım Bakırcı, Ali Rıza Tanrıverdi’nin 15 Ekim 2010-14 Ekim 2011 tarihleri arasında topladığı puanlar Londra Olimpiyatları için Türkiye’ye 3 sporcu bileti hakkı sağladı. Nazım Bakırcı, Mustafa Sayar ve Ali Rıza Tanrıverdi ülkemizi temsilen Londra Olimpiyatları kadrosunda seçilmediğinden haberimde iki sporcumuza Türkiye’nin Olimpiyatlara katılımının sağlanması konusunda verdikleri özveri için teşekkürlerimi iletmek istedim. Son yıllarda performansı oldukça gelişen 3 sporcumuzun özverileri ve büyük katkıları ile Olimpiyatlara gidecek 3 asıl 1 yedek sporcu kadrosu açıklandı.

 

 

Gerek Olimpiyat puanlarına katkısı, gerek Tour of Turkey’deki başarılı performansı ve 2012 Türkiye Ulusal Yol Şampiyonu Miraç Kal‘ın Olimpiyat listesinde yer alması oldukça doğru bir seçim olmuş. Miraç performans çizelgesini hep yukarı yönde ilerletmeye devam ediyor.

Mirac Kal
Ahmet Akdilek : 2 Sezondur performansı yüksek. Yurtdışı yarışlarında da başarılı zaman çizelgesini geliştirdi. Ahmet kariyerinin parlak döneminde ve sürekli gelişim gösteriyor.
Kemal Küçükbay : 2011 sezonunda sadece 3 tane 2.2 yarışını tamamladı. Rahatsızlığı sebebiyle yarışlardan uzak kalmıştı. 2012 Tour of Trakya genel sıralama 2.si, Tour of Isparta Genel sıralama 4.sü(1.Musatafa Sayar idi) ve Tour of Cappadokia Genel Sıralamasında 10.sırada tamamladı. Eski Türkiye Şampiyonumuz.
Yedek: Fatih Harmancı – Kariyerinde henüz 1.lik bulunmuyor.

 

Londra Olimpiyatları için ülkemizi temsil edecek 3 sporcumuz ve yedek kadrosunda bulunan Fatih Harmancı Slovenya’da kampa girdiler. Programa göre Olimpiyatlara kadar Slovenya’da kampta kalacaklar ve yarış koşarak form tutmaya konsantre olacaklar. Slovenya’da yoğun hazırlık kampında Türkiye kadrosunun antrenörü Luka Zele hazırlıklara devam ediyorlar. Antrenman programını zorlu tırmanışlarla hazırlayan Luka Zele ile hazırlık Olimpiyatlara kadar devam edecek. Sporcularımız, Türkiye’ye gelmeden Londra’ya geçecekler.

 

 

Zele’nin belirlediği zorlu tırmanışlar sonrası sporcular kasların hızlı toparlanması için soğuk suya girip kaslarını toparlıyor. 

 

 

Karşılaştırma yaparsak Türkiye, olanaksızlıklar içerisinde engel tanımıyor denebilir. Zira Rusya’nın Küresel Bisiklet Projesine verdiği destek ile Katusha takımının sadece bir aracının bu işe ayrılması farkı gösteriyor. Takım destek aracı içerisine yerleştirilmiş soğuk üniteler ile kas toparlayan Rusya’nın sunduğu şartlar çok daha farklı. Türkiye’nin böyle bir imkan sunmaması yine de sporcular için engel teşkil etmiyor. Ve Zele tecrübesi ile çözüm bulunuyor. Ancak ağırlıkla muhtemel olarak bu soğuk hava ünitelerinin Londra’ya gitme olasılığı da var. 

 

 

Luka Zele ve 36 yıl sonra Olimpiyat Oyunlarının Bisiklet Kategorisinde yarışacak Türk sporcularımız için bu süreç oldukça önemli bir hazırlık evresi olarak değerlendirilecek. Her ülkede olduğu gibi… Bu süreçte kendilerine başarılar diliyoruz. Şartlar ne olursa olsun iyi olan muhakkak farkını gösterecektir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın