Türkiye’nin En İyi Sprinterlerinden Ali Rıza Tanrıverdi İle Röportaj

26/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Brisaspor Bisiklet Takımı’nda yarışan ve aynı zamanda milli sporcumuz olan Ali Rıza Tanrıverdi 2011 Dünya Şampiyonası’nın ardından bu yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan 2012 Yaz Olimpiyatları için hazırlıklarını hızlandırdı. Gençler kategorisinde yarışmaya başladığı günden bu yana toplamda 4 kez Dünya Şampiyonası ve 2 kez Avrupa Şampiyonası’na katılan 20 yaşındaki milli sporcumuz kariyerine dört senede bir gerçekleştirilen olimpiyat yarışlarını da ekleyebilmek için bekliyor.

 

 

[View:http://vimeo.com/39179099:550:0]

 

 

 

 

 

2011 yılında katıldığı uluslararası yarışlarda Olimpiyat puanları için mücadele veren Brisaspor’lu Ali Rıza Tanrıverdi Londra Olimpiyatları için aday listesine adını yazdırmayı başardı. Özellikle ülkemizde 2011 yılı adına gerçekleştirilen yedi adet UCI 2.2 kategorisindeki yarışlardan Marmara Turu son etabında büyük ses getirmişti. Şimdi ise emeklerinin karşılığını alarak Londra Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edebilmek için bekliyor. Olimpiyatlar öncesinde kamp yapmak için İzmir’e gelen Ali Rıza Tanrıverdi ile 2012 sezonu için olimpiyatlar öncesinde genel bir röportaj yaptık.

 

 

 

 

CTR: Merhaba Ali Rıza, 2011 sezonunda çok çalıştın ve şimdi Londra 2012 Olimpiyatları için senin adında listede geçiyor. Daha önce birçok uluslararası yarış tecrüben oldu. Bunların arasında Dünya Şampiyonaları da var. Olimpiyatlara’da yarışmak senin için nasıl bir duygu olur? Heyecanlı olur musun?

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): Tabii ki… Aslında kim heyecan yaşamıyorum dese bana garip gelir. Olimpiyatlara kadar en büyük heyecanım 2011 Dünya Şampiyonası’da oluştu. İşin gerçeği ben hiç bir yarış öncesinde heyecanımı kaybetmedim. Ülkemizdeki K.A.P. yarışlarının start çizgisine geldiğimde bile heyecan yaparım. Fakat organizasyonun büyüklüğü ve mücadele edeceğim sporcuların potansiyeli arttıkça benim de heyecanım doğal olarak artıyor. Dünya Şampiyonası’ndan sonra Olimpiyat yarışı genel olarak daha fazla heyecana sebep olacaktır. Çünkü Dünya Şampiyonası her yıl, Olimpiyatlar ise dört senede bir yapılıyor ve ben 4 yılda bir yapılan bu yarışta bu yıl ülkemizi temsil edebilecek sporculardan birisi olarak görülüyorum. Şimdi bile ister istemez heyecan oluyor.

 

CTR: Yarış öncesi oluşan bu heyecanın yarışta sana engel oluyor, ya da senin yarış içindeki durumunu etkiliyor mu?

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): Benim heyecanım başlangıç işareti verilene kadar. Yarış başladığında heyecanımdan eser kalmıyor. Kendime grup içerisinde konum belirlemeyle çalışıyor ve sonra ön sıralarda bitirmek için yarış içerisinde olup biteni hesaplamaya başlıyorum. O an heyecanım aklımın ucuna bile gelmiyor. Etrafımdaki rakipler beni, ben onları yan gözle takip ediyorum. Yarış içinde hiç heyecan olmuyor mu? Tabiki de oluyor. Bir sporcu atak yapıldığında siz onu ekranlarda izlerken heyecanlanıyorsunuz ya, biz de o sporcuyu kovalarken biraz heyecan yaşıyoruz.

 

 

 

 

CTR: Peki Ali Rıza, Olimpiyat aday listesindesin ve Olimpiyatlara gidecek aday kadrodaki diğer arkadaşlarınızla bir ay önce kampa gideceksiniz. Ülkemizi temsil eden milli sporcu olarak harcadığın bu emeğin karşılığını basında görebiliyor musun?

 

 

Ali Rıza Tanrıveri(Brisaspor): Bu sorunun cevabı biraz uzun olacak sanırım. Her spor dalında bir takım sporcular eğer Olimpiyatlara gitmeye hak kazanıyorsa bu önemli bir sporcu olduğunu gösterir. Kendi adıma bisiklet sporunda çok çaba gösteriyorum ve her seferinde hedeflerime ulaşıyorum. Bisiklet sporunda hiç bir zaman ilk uluslararası yarışınızda zafer elde edemezsiniz. Ben de bunun farkındayım ve hedeflerimi her geçen gün yükseltiyorum. Henüz 21 yaşımı bitirmedim ama bisiklet sporu gibi bireysel çeviklik isteyen bir sporda ülkemizi temsil etmek için Olimpiyatlara layık görülüyorum.

 

Takımım Brisaspor ile 2008’den bu yana özellikle yurt dışında  bir çok uluslararası büyük yarışa katıldık. Diyeceğim şu ki, yurt dışında katıldığımız her yarışta yurtdışı basını ülkemiz basınından daha çok ilgi gösteriyor. Bu biraz da ülkedeki bisiklet kültürü ile de alakalı. Fakat biz yine de ülkemiz basınında, yurt dışından Olimpiyatlara katılan sporcular kadar ilgi göremiyoruz. Sadece benim için değil, ülkemizdeki her sporcu için medya önemlidir. Hem sporun gelişmesi için hem de biz sporcuların geleceği için!

 

 

 

 

CTR: Yurt dışında da yarışlarda kayda değer başarılar elde ettiğini Cyclingtr ekibi olarak biz biliyoruz. Fakat katıldığınız yarışlar ile ilgili olarak hiç bir bilgi tarafımıza ulaşmadığı için haberlerini yapamıyoruz. Dolayısıyla da Türkiye’de senin gibi sporcular hakkında çok fazla bilgi sahibi olunamıyor. Katıldığın yarışlardan İspanya’da önemli bir başarıya imza atmıştın. Bize o sprint zaferi gününü biraz anlatır mısın?

 

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): İspanya’daki o yarışa ilk gittiğim yıl takım tanıtımlarını yapan organizasyon sunucusu beni Türkiye Şampiyonu diye tanıtmıştı ve ardından “Önümüzdeki yıl iddaalı isimlerden birisi olacak!” diye vurgulamıştı. Öyle de oldu. Bir sonraki yıl o yarışa girdiğimde sprint genel klasmanı birincisi olarak yarışı tamamlamıştım. Podyuma çıktığımda tıpkı büyük turlardaki gibi coşkulu seyirciler ve kalabalık basın vardı. Podyumdan indiğimde o kalabalık basın grubu benimle röportaj yapmak istiyordu. Bu gerçekten harika bir duygu…Hatta bazı basın mensupları sadece İspanyolca bildiğinden benimle röportaj yapmak için Türkçe veya İngilizce tercüman yapabilecek birisini arıyorlardı. Bugüne kadar zafer kazandığım en harika yarış o oldu. 

 

 

 

 

 

 

CTR: Ali Rıza ülkemizde bisiklet sporuna olan genel ilgisizliğin yanında harika başarılar elde ediyorsun. Dünya üzerinde profesyonel bisikletçi sayısı en çok olan Belçika’da ya da bir başka ülke de bu sporu yaptığını hiç hayal ettin mi?

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): Sanırım bunu hedefleri olan her Türk sporcu hayal etmiştir. Bende tabii ki hayal  edenler arasındayım. Öncelikle takım menajerim Nadir Yavuz, antrenörüm Mert Mutlu ve tüm Brisaspor yetkililerime gerçekten çok teşekkür ederim. Bu ülkede bisiklet sporu için her zaman en üstün kaliteyi bizlere sunduğuna şüphe yok. Fakat açıkça ortada olan konu genel olarak bisiklet sporunun ülkemizde gerilerde kalmasıdır. Bu yüzden bazen yurt dışı hayalleri kurarız. Eğer ben yurt dışında bu sporu yapıyor olsaydım şimdi olimpiyatlarda Türk sporcu olarak kazanacağım madalyayı ve yaşanacak coşkuyu hayal ederdim. Büyük turlara katılan Türk sporcu olarak büyük ses getirirdim. Kendime olan güvenim her zaman çok fazla oldu. Çünkü yaptığım sporu en iyi şekilde göstermek için hep çok çalıştım.  

 

 

CTR: Ülkemizdeki şartlar bisiklet sporu için her geçen gün iyileşse de profesyonel anlamda henüz çok gerideyiz. Yaşam koşullarında bisiklet sporunu yapabilmek için hiç sıkıntı çektin mi?

 

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): Maalesef sıkıntı çekiyorsunuz. Hiçbir şey kolay olmadığı gibi bisiklet sporu da kolay değil. Benim sıkıntı çektiğim en önemli konu antrenman sonrası üzerimde olan yorgunluğum. Yaşam şartlarına gelince, her şey her zaman istediğiniz gibi gitmez. Fakat bisiklet sporu gücün ve tekniğin dışında konsantrasyon isteyen bir spordur. Ben özel hayatımı, antrenman veya yarış saatleri içinde düşünmem. Çünkü benim bir hedefim var. Antrenmandan maksimum seviyede verim alıp yarışlarda podyumun tepesine çıkmalıyım. Eğer bu hedefinize rağmen özel hayatınızı düşünebiliyorsanız ikisinde de başarılı olamazsınız.

 

 

 

 

 

 

CTR: Ali Rıza son olarak 2012 olimpiyatlarına geri dönelim. Bu yıl olimpiyatlar için antrenman planınızda bir değişiklik yapıldı mı?

 

 

Ali Rıza Tanrıverdi(Brisaspor): Henüz bir değişiklik yapılmadı. 2011 Dünya Şampiyonası günlerinden bu yana hep doğru antrenman ve dinlenme ile kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu konuda başta takım menajerimiz Nadir Yavuz ve antrenörümüz Mert Mutlu gelişimimi gün gün takip edip gerekli düzenlemeleri zaten yapıyorlar. 

 

 

 

 

Milli bisikletçimiz Ali Rıza Tanrıverdi’ye hedeflerine ulaşması dileğimizle tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın