Tour of Gallipoli – 1.Gelibolu Turu Başlıyor… 29 Eylül-2 Ekim

27/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2011 Tour of Gallipoli – Gelibolu Turu bu Perşembe, 29 Eylül günü prolog ile ilk startını alıyor. 2.2’lerin 6.’sı Gelibolu Turu’nda mücadele toplam 339 kilometre boyunca sürecek. Bu yıl ilk kez start alacak olan Gelibolu Turu’nun da eklenmesiyle daha da yoğunlaşan Türkiye bisiklet yarış takvimi yurt dışından da ilgiyle takip ediliyor. Cyclingtr olarak Türk bisikleti için bir ilk yaratıp, yabancı basının Türkiye’den kaynak alması ve Türk bisikletindeki gelişmeleri takip edebilmesi amacıyla İngilizce haber içeriğine de yer verdiğimiz 2011 sezonunda gözler Türkiye’nin ve Türk sporcularının üzerinde. Bu yıl takvime eklenen Gelibolu Turu’nda Truva atı logosunun da oluşu bisiklet turumuzda ülkemizin güzelliklerini de gözler önüne serecek.

 

 

Gelibolu’nun 1. yılında tarihe geçecek ilk startı Truva, Ören Yeri’nde verilecek. 29 Eylül Perşembe saat 16:00’da verilecek start ile 9 kilometrelik prolog etabı başlayacak. Bu aşamada günün en hızlı derecesini çıkartıp Genel Sıralama mayosunu ilk giyecek isim de Gelibolu’nun lider mayosunu ilk taşıyan isim olarak Türk Bisiklet Tarihi’nin yanı sıra her yıl yapılacak Gelibolu Turu tarihine de geçmiş olacak. 9 kilometrelik prolog etabı, alışılagelmiş düz profilden öte çok yüksek tırmanışlar içermese de dik çıkışları ile zamana karşı performansında zorlayıcı olacak.

 

 

2. Etap: 97 kilometrelik mesafesini Kilitbahir’den, Gelibolu Turu’nun ilk Genel Sıralama Liderinin lider mayoyu taşıması eşliğinde startını alacak. 30 Eylül Cuma Günü Saat 10:00’da alınacak startın etap profilinde 2 prim kapısı bulunuyor. Yarışı izlemek isteyen bisiklet severler sabah saat 10:00’da alınacak start için Kilitbahir kalesinden start’ı izleyebilir. Etabın finişi için; yaklaşık olarak 4 buçuk saat süreceği tahmin edilen etabın finiş çizgisinin yine Kilitbahir kalesi önünde olacağını belirtmekte fayda var. 

 

 

 

97 kilometrelik kısa mesafesine profilden bakılınca neden etabın uzun tutulmadığını anlamak zor değil. Şehitliğin geçilmesi sonrası 21,4. kilometrede Kemal Yeri tırmanışının zirvesinde bulunan dağ primleri için tırmanış mücadelesi verilecek. Dağ Primleri sonrası dik ve zorlu inişi ile sporcular 41,8. kilometrede alacakları sprint puanları için iniş tekniklerini konuşturacakları zorlu bir bölümden geçecekler. Kategorize edilmemiş 2 ayrı dik tırmanış geçecek sporcular 4 etaplık Gelibolu turunun zorlu profillerinde yarışacak.

 

 

 

 

3. Etap: Truva Ören Yeri’nden alınacak start ile 143 kilometrelik mesafede gerçekleşecek olan 3. etabın finişinde Çanakkale’ye girilecek. Parkur ise olabildiğince performans yoklayıcı profilde geçilecek.

 

 

 

Truva anıtında saat: 10:00’da alınacak start için Cumartesi günü yarışı kaçırmak isteyemen bisiklet severler start öncesi anıtın önüne gelmeleri halinde sporcuları görebilirler.  Zira finiş Çanakkale’de olacağından uzun soluklu yarışın kahramanları için final etabı yine Çanakkale’de gerçekleşecek, Truva Ören yerine dönülmeyecek. 3. etap Gelibolu Turu’nun en uzun etabı olarak geçiyor. Profilinde 2 prim kapısı bulunduran etabın ilk prim kapısı 26. kilometrede hızlı olanın toplayabileceği Ezine sprint primleri kapısı olacak. Sprint kapısından sonra etabın diğer prim kapısı olan tırmanış primlerine doğru hafif eğimle başlacak tırmanışa geçilecek. Bu etapta muhakkak bir kaçış grubu havası olacak. Kaçış grubu eğer az kişi ile oluşursa ve kaçan isimler arasında güçlü isimler olmaz ise kaçışın 100. kilometrede yakalanması ağırlıkla muhtemel olur. 

 

100. kilometrede etabın kategorize edilmemiş 2. tırmanışı bulunuyor. Zirvesinde prim kapısı bulundurmayan bu 2. tırmanış sporcular için oldukça zorlayıcı olacaktır. Tırmanışın dikliği ve kaçış temposunun yorgunluğu karşısında kaçış grubunun bu bölümde ana grubun dinç temposuna yakalanması büyük olasılık olur. Ancak burada olası kaçış grubunun yakalanması halinde yol yarışlarının klasiği gibi olan kaçış grubunun yakalanması anında yapılacak atak ile oluşacak 2. kaçış daha etkili ve başarı vaad eden bir hamle olabilir. Finişin Çanakkale’de Özel İsmail Kaymak İlk Öğretim Okulu önünde  saat 13:30 civarında sona ermesi bekleniyor.

 

 

 

4. Etap: Gelibolu Turu’nun final etabı olacak. Çanakkale Gençlik Spor önünde saat 10:00’da alınacak startta Gelibolu’nun 90 kilometrelik son etabının mücadelesi başlayacak.

 

 

 

Maksimum 80 metrelik çıkışın gösterildiği profil sizi yanılmasın. Yarış temposunun 4. gününde zorlu 2. ve 3.etabın yorgun kaslarını en çok dinlendiren laktik asit birikiminden en iyi kurtulmuş sporcunun bu profilde rahatlıkla yarışın seyrini, kaderini değiştirebileceği stratejisi doğru kullanılırsa zevkli geçecek bir etap. 2. ve 3. etabın zorlu tırmanışlarından sonra gelecek olması sebebiyle direcin ve yarış sonrası hızlı toparlanmayısağlayacak programları uygulayacak olan sporcunun öne çıkabileceği final etabında son gün performansları izleyeceğiz.

 

Son etabın yine 2 prim kapısı bulunuyor. İlki 51,3 kilometrede Lapseki’deki U dönüş sonrası gelecek olan Sprint kapısı olacak. Sprint kapısından hemen sonra gelecek olan tırmanış ve 66,5. kilometrenin zirvesindeki dağ primleri kapısı aslında etabın 15. kilometresinde geçilen bölüm olacak. Yani sporcularımızın 20. kilometrede inişe geçtikleri zirve, dönüş yolunda tırmanış primleri kapısı olarak tersten çıkılacak. İnişi iyi fizibilite eden sporcular burada etap galibiyeti stratejisini oluşturabilirler. Finiş yine startın alındığı Çanakkale Gençlik Spor’un yakınında maliye binasının önünde olacak.

 

Final etabı sonunda 1. Gelibolu Turu podyum seremonisi ile kayda alınarak Türk Bisiklet Tarihi arşivine geçecek. Bu anlamda Türk sporcularımızın kazanmasını dileyen Türk bisiklet severlerin yeni Turunun öncelikle kazasız geçmesini ümid ediyoruz.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın