Tour of Beijing UCI World Tour Listesi ile Ödüllendirildi… 5-11 Ekim 2011

13/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Beijing Turu,  dünyanın en prestijli turları seviyesine yükselmesininonaylanması sonucunda Asya kıtasındaki ilk UCI Dünya Turu statüsünü taşımayahak kazanan tur oldu.

Açılış startı ve finişi 5-11 Ekim 2011 tarihlerinde Beijing Bird’s NestStadyumu’nda yer alacak olan tur, 2011’den 2014 yılına kadar olmak üzere 4sene boyunca UCI Dünya Turu lisansını taşıyacak.

Beijing Turu organizasyon komitesinin sunduğu talebin değerlendirilmesisırasında UCI Lisans Heyeti, dünya çapındaki başarılı organizasyonliderleriyle olan işbirliğini, bisiklet organizasyonlarının pazarlama,reklam, iletişim ve yayınlanması sorumluluklarını taşıyan organizasyontakımının kalitesini inceledi.

Lisans hakkının onaylanması Tour of Beijing’e, Tour de France, Giro d’Italiave Vuelta a España gibi bisiklet anlamında dünya devleriyle birlikte 4 yılUCI Dünya Turu statüsünde yer alma hakkını kazandırdı.

Küresel Bisiklet Reklam direktörü Alain Rumpf, UCI Dünya Turu lisans onayıalmanın, Çin’de dünya çapında bir bisiklet organizasyonunun devamlılığınınsağlanabilmesi için önemli bir kilit nokta olduğunu belirtti.

Rumpf, “Beijing’le birlikte Tour de France ASO organizatörlerinin de dahilolduğu dünya çapında bir organizasyon takımı oluşturduk” dedi.

Rumpf, “Beijing Turu’nun bu lisansı alması, UCI’ın küresel bisikletorganizasyon takviminin gelişmesi açısından çok önemli bir adım. Bu şekildeUCI Dünya Turları artık çapını genişleterek Avrupa’nın yanı sıra Asya,Okyanusya ve Kuzey Amerika’ya ulaşabiliyor” dedi. “Artık Beijing Turu içinhem Beijing şehrine, hem bisikletin gelişimi anlamında Çin’e, hem debisiklet dünyasına katkı sağlayacak uzun dönemli projeler planlayabiliriz.Diğer bir önemli nokta ise UCI Dünya Turu takımları artık mevcut veyapotansiyel sponsorlarına önümüzdeki 4 sene Çin’e açılma imkanı dasunabilecekler” şeklinde ekledi.

Beijing Sportif Direktörü ve Organizasyon Komitesi Kurul Başkanı LiYingchuan, UCI Dünya Turu onayını almanın, Beijing şehri için 12 aydan fazlaemeğe mal olduğunu belirtti.

Yingchuan, “Organizasyon komitesi açılış etkinliği konusunda çok gelişmekaydettiler. Ekim’de dünya bisikletini Beijing’de ağırlamaktan büyükmutluluk duyacağız. UCI Dünya Turu statüsünü alabilmemiz, planlarımızıgerçekleştirebildiğimizi gösteriyor, artık sıra dünyanın en iyibisikletçilerine dünya çapında bir bisiklet etkinliği sunmaya geldi ve bunubüyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Bu yık ilki yapılan Tour of Beijing’in UCI World Tour listesinde yer alması2008 Beijing Olimpiyatlarının başarısı, Asya kıtasından kültürü zenginorganizasyonu kuvvetli yeni bir Tur beklentisini karşılamak üzere seçildi.Hali hazırda 5 etabın 3 etabı zaten 2008 Olimpiyatlarında kullanılan pist veparkurlar kullanılacak. Dünyanın en iyi 18 profesyonel takım lisansına sahiptakımlarının katılımı ile Beijing’in organizasyon ev sahipliği büyük ilgiçekiyor.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın