Tour of Alanya – 2.Alanya Turu Başlıyor… 6 – 9 Ekim

05/10/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

Bu yıl Türkiye Bisiklet Federasyonunun, Türk bisikleti için yaptığı atakları arasında 2.2 kategori yarışların sayısı 7’ye çıkartılmıştı. 2.2 kategori yarışlardan 6.cısını Pazar günü Gelibolu Turu olarak başarıyla tamamlanması ardından yarın Alanya’da başlayacak 2.Tour of Alanya’ya gözler çevrildi. Sezonun son 2.2 yarışında bisiklet yarışlarına ev sahipliği konusunda Alanya’da ikinci kez düzenlenecek Tour of Alanya’ya yoğun katılım olması bekleniyor. Bisiklet yarışlarının Alanya ev sahipliğinde bisiklet sporuna oldukça aşina olarak, bisiklet sporunun hızla ilerlediği Alanya’da sezonun son liderlik mayosu için çetin bir mücadele geçecek.

 

4 etaplık Alanya turununda toplamda 340,8 kilometre mesafede gerçekleşecek liderlik mücadelesinin ilk etabı yarın 7,5 kilometrelik prolog olarak start alacak.

 

 

 

Sabah 10:00’da başlanacak startlarda sporcular Jasmin Otel önünden tek tek çıkış alacak. Zamana karşı performanslarını 7,5 kilometrelik mesafede sergileyecek sporcular düz profilde maksimum 14 metrelik rakım çıkışı yapacaklar. Parkurun sahil şeridi kenarından Konaklı’ya uzanan bölümünde rüzgarın yarın karşıdan esmesi durumunda zorlu bir ilk gün mücadelesi yaşanması büyük olası. Proloğun finiş çizgisi Konak’lı da gerçekleşecek. Gün sonunda en iyi dereceyi çıkartan sporcu Alanya Turu Lider mayosunu da ilk etap olduğu için almış olacak. Türk sporcularımızın kendi ülkelerinde yapılan turlardaki liderlik hedefleri ile geçen 6 turun ardından start alacak son turun heyecanı olarak yarışın tansiyonunun artması bekleniyor. İlk etap lider mayosunu alacak kişi sonraki 3 etap boyunca genel sıralamada yaşanacak zorlu mücadelede yarışın yoğun bir rekabet ortamında geçeceğini söylemekte fayda var. Alanya’lı bisiklet severlerin kaçırmaması gereken güzellikte 4 günlük heyecan başlıyor.

 

 

2.Etap: Alanya – Akseki – Alanya arasında 133 kilometrede gerçekleşecek yarışın özellikle tırmanış aşamsı bir hayli heyecanlı ve zorlu olacak. 2.Etabın startı saat 10:00’da Alaaddin Beach Otel-Deniz Market önünden start alacak.  34.kilometrede bulunan ilk prim kapısı Esperanto Cafe önünde geçilecek. Yarışın ilk kilometrelerinden itibaren starta yakın olan sprint primleri mücadelesi sebebiyle tempo yüksek olacaktır. Zira zorlu tırmanış öncesi zaman avantajı yakalamak isteyen sporcuların kaçış stratejisini de zorlaştıracak sprint kapısı ile tempo bir hayli yükselecek.

 

 

Sprint primleri kapısından sonraki düzlük tırmanışta avantaj yakalamak isteyenlar tarafından kaçışla değerlendirilebilir. Yaklaşık olarak 4 kilometrelik dik tırmanışın zirvesinde dağ primleri kapısı 56,3.kilometrede bulunuyor. 67.kilometrede geçilecek 2.tırmanış ardından geri dönülerek yine aynı parkurun iniş aşamasına geçilecek. Kaçış için iniş tekniğine güvnen sporcuların da değerlendirebileceği bu aşama dahilinde profil her aşaasında kaçış grubu lehine görünüyor. Kaçış grubu eğer az kişi ile oluşursa yakalanma olasılıkları yüksek olacaktır. 2.Etabın büyük kısmının sahil şeridi hizzasından geçiyor oluşu sporcuların 2. günde de rüzgara karşı verecekleri mücadeleye işaret ediyor.

 

Etabın Finişi Saat 13:00 gibi Konaklı’da olacak. Son 3 kilometrenin inişinde öncü grup içerisinde zevkli bir sprint finişi izleyeceğiz.

 

 

3.Etap: Alanya – Gazipaşa – Alanya 95,6 kilometrede gerçekleşecek. Yine Saat 10:00’da Alaaddin Beach Otel-Deniz Market önünden alınacak start sonrası 1 Kategori 2 tırmanış prim kapısı ve bir sprint kapısı bulunuyor.

 

 

 

Start sonrası geçilecek İshaklı bölgesindeki tırmanış parkurun dönüş yolunda tersten çıkıldığında kategori 2 tırmanış primlerini 61. kilometrede verecek. Finişten yaklaşık olarak 5 kilometre önce geçilecek olan sprint primleri kapısı ve profil detayları gereği olası kaçış grubunun yakalanması ve toplu sprint finişi zevkini yaşatacağını söyleyebiliriz. Kısa parkurun saat 12:00 civarında sona ermesi bekleniyor. Bir aksilik olmaz ise toplu sprint finişi zevkini yaşamak isteyen Alanya’lı bisiklet severler Bektaş Mezarlığı önünde sona erecek etabı kaçırmamalarını öneririm.

 

 

4.Etap: Final etabında Sprinterlerin yüzünü güldürecek profiliyle gidonları Manavgat’a çeviriyor. Alanya – Manavgat – Alanya 114,7 kilometre mesafesinde 2 tane sprint primi kapısı bulunduruyor.

 

 

Final etabı yine saat 10:00’da Alaaddin Beach Hotel- Deniz Market önünden start alacak. Bu sefer gidonlar bu yıl Tour of Turkey’e eklenen ve yolları yeni revize edilen Manavgat’a çevriliyor. Sprinterlerin yüzlerini güldürecek final etabında 2 sprint kapısı bulunuor. İlk sprint kapısı 2.etapta da sprint primlerini veren Esperanto Cafe önünde 34.kilometrede geçilecek. İkinci sprint kapısı 3.etapta sprint primlerini veren Alanyum’da 80,4.kilometrede bulunuyor. Etabın finişi startın alındığı yerde Deniz Market önünde saat: 12:30 civarında olması bekleniyor. Final etabının sonucuna göre podyum seramonisi sonrası 2.2 kategorideki 7 Turumuz tamamlanmış olacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın