Tour Down Under Cancer Council Classic

11/01/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Cancer Council Helpline Classic(Kanser Konseyi Yardım Hattı Klasiği), yada Down Under Classic (Tour Down Under Klasiği) olarak bilinen tek günlük criterium yarışıdır. 2006 yılından beri düzenlenmekte olan klasiğin diğer bir özelliği de Tour Down Under öncesi ısınma yarışı olarak görülmesi. Adelaide, Avusturalya’da çevrilen pedallar 51 kilometrelik criterium yarışında birincilik mücadelesi için hız kazanıyor. Sezonun ilk World Tour yarışı Tour Down Under öncesi ısınma yarışını, sezon açılış yarışı olarak da görülüyor. Dolayısıyla yeni sezona moralli başlamak isteyen sprinterler için muazzam bir başlangıç. Sprinterler olarak kesitlenme sebebi ise elbette ki bu klasiğin criterium olarak dümdüz bir parkurda gerçekleşmesi.

 

 

1,7 kilometrelik parkurda atılacak 30 tur sonunda sezonun ilk galibi de hem kariyerine bir galibiyet hem de zorlu sezon öncesi moral deposuna ciddi bir katkı sağlayacak. Bu açıdan Tour Down Under Klasiği ayrı bir önem taşıyor. 1,7 kilometrelik parkur profil detayının tamamen düz bir profilde geçtiğini belirtmiştik.

 

2006 yılında ilki düzenlenen ve klasikleştirme çabası doğrultusunda klasik adını alarak başlayan yarışın Avusturalya’lı sporcular için ayrı bir önemi var. Kendi toprakları üzerinde düzenlenen klasiği yabancı sporculara kaptırmak istemeyen Avusturalya’lı sporcular sadece 2008 yılında Gorilla lakaplı Alman sporcu Andre Greipel’e galibiyeti kaptırdı. Klasiğin kısa tarihinde en çok galibiyet alan sporcu olarak 2006 ve 2009 yıllarında kazanan Robbie McEwen bulunuyor. Geçen yıl son turda criterium yarışlarının klasiği olarak artan tempoda SKY takımı çok zorlasa da HTC-Highroad takımından; takım arkadaşı Mark Renshaw yardımıyla Matthew Goss kendi ülkesinde galibiyet sevinci yaşamıştı.

 

 

Sporcu Takımı
2006 Australia Robbie McEwen (AUS) Davitamon-Lotto
2007 Australia Mark Renshaw (AUS) Crédit Agricole
2008 Germany André Greipel (GER) Team High Road
2009 Australia Robbie McEwen (AUS) Team Katusha
2010 New Zealand Greg Henderson (NZL) Team Sky
2011 Australia Matthew Goss (AUS) HTC-Highroad

 

 

 

Tour Down Under Cancer Council Classic mayosu:

 

 

 

2012 Down Under klasiği 15 Ocak Pazar günü gerçekleşecek. Tour Down Under’da yarışacak takımlar Güney Avusturalya’ya ulaşan takımlar hem klasikte hem de Tour Down Under için hergün performans turlarına çıkıyor. 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın