Tour de France’ta Mark Cavendish’e Şişe İçinde İdrar Fırlatıldı

12/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Mark Cavendish, Çarşamba günü, Tour de France’ın 11. etabı olan 33 km’lik Bireysel Zamana Karşı’da kötü bir sürprizle karşılaştı. Seyircilerden biri, yarış devam ederken sporcuya doğru sıvı dolu bir şişe fırlattı ve sporcunun ıslanmasına sebep oldu. İlk başta sıvının su olduğunu düşünen Cavendish, tadını almasıyla birlikte idrar olduğunu anladığını belirtti. Konuyla ilgili olarak bazı yerli kaynaklarda sporcunun atılan şişedeki sıvıyı su zannedip içtiği söyleniyor. Ancak bu haberlerin doğruluk payı olmadığını hemen belirtelim. Sağlam kaynaklardan gelen bilgiler, Cavendish’in kendisine fırlatılan şişedeki sıvı ile ıslanmış ve sıvının tadını da yanlışlıkla almış olduğu yönünde.

 

Sporcu, olaydan dolayı büyük üzüntü duysa da konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Yarış esnasında yuhalandığı da gözlemlenen sporcunun kasıtlı olarak hedef alınıp alınmadığı ise bilinmiyor. Ancak olay bir önceki etapta Cavendish’in Veelers’la yaşadığı ve Cavendsih’in hakemler tarfından suçsuz bulunduğu kazanın hemen ardından gerçekleştiği için, seyircinin bu hareketi kasıtlı olarak yaptığı düşünülüyor.

 

 

Omega Pharma-QuickStep’in patronu Patrick Lefevere, takımın diğer sporcularından aldığı bilgiye göre, bazı seyircilerin bir önceki gün olanlardan pek de memnun olmadıklarını ve Cavendish’e bağırdıklarını ifade etti. Belçikalı Lefevere duygularını, “Bisiklet izleyicisinin centilmen ve coşkulu insanlar olduklarına inanırdım. Bu beni gerçekten üzdü. Mark da üzgün. Kimseyi suçlayamam. Orada 100.000, belki 200.000 kişi var ve bunu yapmaya karar veren sadece 1 kişi,” sözleriyle dile getirdi.

 

Konuyla ilgili olarak yorum yapan bir diğer isim de Chris Froome oldu. Froome durumu, “Bizim sporumuzun güzelliklerinden biri de, herkesin gelip izleyebilmesi, bu heyecana ortak olabilmesi ve dünyanın en iyi bisikletçileriyle çok yakın olabilmesi. Mark bu sporun en önemli isimlerinden biri. Bazı insanlar onu sever, bazıları ise ondan nefret eder. Ama bu tür  saygısızca bir hareket yapılması gerçekten üzücü ve izlemeye gelenler açısından da atmosferi kötü etkileyen bir durum. Bir kişinin çıkıp böyle bir şey yapması ağızlarda kötü bir tat bırakıyor, tabi ki Mark’ın ağzında da…” şeklinde yorumladı.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın