Tour de France’ taki Son 3 Yer İçin 6 Takım Mücadele Edecek

02/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Tour de France’ ın organizasyonunu gerçekleştiren ASO, bugün 2013 yılındaki Fransa Turu’ nda yarışacak olan son 3 takım için seçim yapacakları takımların listesini yayınladı. Listeye göre Tour’ da yer alacak olan takım sayısı 6, bu 6 takımın 4′ ü ise Fransız takımı. 

 

Wild card almak için seçim yapılacak olan 4 Fransız takımdan The Europcar kadrosundaki Thomas Voeckler ve ümit vadeden geç tırmanışçı Pierre Roland ile ciddi adaylardan biri. Listedeki diğer Fransız takımlar ise Bregtene – Seche, Cofidis ve Sojasun olarak belirlendi.

 

Listedeki diğer 2 takım ise Fransa dışından seçimiş. Bunlardan birisi geçtiğimiz yıl ki Giro d’Italia’ da wildcard ile yer alan ve oldukça başarılı işler çıkaran Alman takımı NetApp – Endura. Diğer takım ise, Yeni kurulan son olarak Tour of Mediteranean’ daki lideri kadorsundan çıkaran İsviçreli ekip IAM Cycling. 

 

Wildcard alacak son 3 takımın ne zaman açıklanacağı ise henüz netlik kazanmış değil. 

 

Tour de France’ ta yer alacak 19 takım halihazırda UCI tarafından seçilmiş durumda. Sezon başında UCI ProTour Lisansı alan 18 takım açıklansa da, daha sonra Katusha’ nın lisans alamamasından sonra bu sayıda değişiklik oldu. Karara itiraz eden Rus ekibi, Spor Tahkik Mahkemesi (CAS)’ a UCI WorldTour’ da yer alabilmek için başvurdu. Daha sonra CAS’ tan Team Katusha’ nın lisans alması kararı çıkınca UCI’ da bu sezon kural değişikliğine giderek WorldTour’ da 19 takımın yer almasına karar verdi. 

 

Listede yer alan 6 adet Pro Continental takım aynı zamanda ASO’ nun organize ettiği diğer yarışlardan Wildcard almış durumda. Yalnızca 2 ASO yarışında verilecek olan wildcardlar açıklanmadı. 

 

Tour de France için verilecek olan 3 wildcard için şu an hangi takımların daha şanslı olduğuna bir göz atmakta fayda var. The Europcar ve Cofidis AOS’ un 4 organizasyonunda yer almak üzere seçilen takımlar. Bu açıdan bakıldığında Tour’ da yer almaları yüksek ihtimal. IAM Cycling ve Socajun 3 organizasyonda wildcard hakkı elde ederken Bretegne – Seche ve NetApp Endura ise 2 organizasyonda yer almaya hak kazanmış durumdalar. 

 

İşin bir de şu tarafından bakmak gerekiyor. Bu sene Tour 100. kez koşulacak. Bundan dolayı organizatörlerin üzerinde de bu özel yılda daha fazla Fransız takımın yer alması için büyük bir baskı var. Büyük ihtimalle seçilecek olan 3 takımdan 2′ si Fransız olacaktır. Bundan dolayı 3. takımın da NetApp Endura veya IAM Cycling’ ten biri olması kuvvetle ihtimal.

 

ASO’ nun organize ettiği diğer yarışlardaki Wildcard dağılımı isi şöyle;

 

Paris-Nice: Cofidis, Europcar, Sojacun ve IAM Cycling

Paris-Roubaix: Cofidis, Europcar, Sojacun, Bregtegne – Seche, IAM Cycling ve NetApp Endura

Fleche Wallone: Sojacun, IAM Cycling, Accent Jobs – Wanty, Colombia, Crelan – Euphony, Topsport

Liege-Bastogne-Liege: Cofidis, Europcar, IAM Cycling, Accent jobs – Wanty, Crelan – Euphony, Topsport

Criterium Dauphine: Cofidis, Eourpcar, Bretegne Seche, NetApp Endura

 

Tour de France’ ta yarışacak olan son 3 takım için seçilen 6 takım ise; Europcar, Cofidis, Bregtegne – Seche, Sojacun, NetApp Endura, IAM Cycling

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın