Tour de France-Fransa Bisiklet Turu 2011 Etapları

30/06/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu 98. kez alacağı start ile 2-24 Temmuz 2011 tarihlerinde tüm dünyaya bol adrenalinli bisiklet zevki yaşatacak. Her yıl olduğu gibi görsel sunumu ve dünya medyasının göz bebeği olarak Fransa Bisiklet Turu bu yıl da startını almadan bütün ilgiyi üzerinde toplamayı ve ilgiyi korumayı başardı. 22 takım, 198 sporcu katılımı ile başlayacak Fransa Bisiklet Turunda 3.430,5 km yarış mesafesine 21 etap ile sahne olacak. Ayrıca bu yıl  yıldızı parlamış sprinterlerin yanı sıra, yıldızı yeni parlayan
sprinterlerin katılımı ile sprinter furyasında muazzam heyecan ve
adrenalin yaşanacak görünüyor. 2011 Fransa Bisiklet Turunun 21 etabından
10 etabı düz profilde olunca takımların gün gün yaşatacağı sprint, hız
ve rekabet adrenalini ile bu yıl eşsiz bir Tour de France yılı olacak
gibi görünüyor.

 

Bu yıl Fransa bisiklet Turuna eklenen şehirler; Blaye les Mines, Cap Frehel, Carhaix, Carmaux, Cugnaux, Galibier Serre Chevalier, Limoux Modane-Valfrejus, Mont des Alovettes Les Herbiers, Mur de Bretagne, Olonne sur Mer, Passage du Gois La Berre de Monts, Pinerolo(İtalya), Redon, Saint Poul Trois Charteaux oldu. 2006’dan bu yana etaplar, mesafe ve kategorilerin bu yılki Fransa Bisiklet Turu ile karşılaştırılması;

 

 

 

2010 yılı Pirene tırmanışının 100. yılı kutlanmıştı. Bu yıl 100. yıl kutlamaları Alplere özel olacak. 18.etap zirve finişi Col du Galibier’de olacak. Ve 19. etap da Galibier’den geçilecek. Fransa Bisiklet Turunun en yüksek noktası Galibier Fransa’nın güneyinde Dauphine Alplerinde 2645 metrelik yüksekliği ile 2 kez geçilecek. İlk kez 1911 yılında geçilen Galibier bu yıl 100. yıl kutlamalarına sahne olacak. Galibier tünelinin güneyinde Fransa Bisiklet Turu’nun ilk direktörü Henri Desqrange’nin anıtı bulunuyor. Ve 18. etap zirve finişinin 1.sine Henri Desqrange para ödülü verilir. Galibier 1947’den bu yana 31 kez geçildi. Sadece bir kez 1996 yılında kötü hava şartları sebebi ile son anda yarış dışı bırakıldı. 1969 yılında 10. etap olan Galibier’nin zirve lideri efsane Eddy Merckx, 1998 15. etapta İtalyanların efsanesi Marco Pantani, 2003 8. etapta Stefano Garzelli, 2005 yılı 11. etapta bu yıl da katılan sporcular arasında olan Alexandre Vinokourov kazanmıştı.

 

 

Etaplar
Etap Türü Tarih Start ve Finish Mesafe
1 Düz 2 Temmuz Cumartesi Passage du Gois La Barre-de-Monts > Mont des Alouettes Les Herbiers 191,5 km
2 Takım Zamana Karşı 3 Temmuz Pazar Les Essarts > Les Essarts    23 km
3 Düz 4 Temmuz Pazartesi Olonne-sur-Mer > Redon 198 km
4 Düz 5 Temmuz Salı Lorient > Mûr-de-Bretagne 172.5 km
5 Düz 6 Temmuz Çarşamba Carhaix > Cap Fréhel 164.5 km
6 Düz 7 Temmuz Perşembe Dinan > Lisieux 226.5 km
7 Düz 8 Temmuz Cuma Le Mans > Châteauroux 218 km
8 Ortalama Dağlık 9 Temmuz Cumartesi Aigurande > Super-Besse Sancy 189 km
9 Ortalama Dağlık 10 Temmuz Pazar Issoire > Saint-Flour 208 km
Tatil Tatil Günü 11 Temmuz Pazartesi Le Lioran Cantal
10 Düz 12 Temmuz Salı Aurillac > Carmaux 158 km
11 Düz 13 Temmuz Çarşamba Blaye-les-Mines > Lavaur 167.5 km
12 Yüksek Dağ 14 Temmuz Perşembe Cugnaux > Luz-Ardiden 211 km
13 Yüksek Dağ 15 Temmuz Cuma Pau > Lourdes 152.5 km
14 Yüksek Dağ 16 Temmuz Cumartesi Saint-Gaudens > Plateau de Beille 168.5 km
15 Düz 17 Temmuz Pazar Limoux > Montpellier 192.5 km
Tatil Tatil Günü 18 Temmuz Pazartesi Département de la Drôme
16 Ortalama Dağlık 19 Temmuz Salı Saint-Paul-Trois-Châteaux > Gap 162.5 km
17 Yüksek Dağ 20 Temmuz Çarşamba Gap > Pinerolo 179 km
18 Yüksek Dağ 21 Temmuz Perşembe Pinerolo > Galibier Serre-Chevalier 200.5 km
19 Yüksek Dağ 22 Temmuz Cuma Modane Valfréjus > Alpe-d’Huez 109.5 km
20 Bireysel Zamana Karşı 23 Temmuz Cumartesi Grenoble > Grenoble   42.5 km
21 Düz 24 Temmuz Pazar Créteil > Paris Champs-Élysées   95.5 km

 

 

1.Etap, 2 Temmuz 2011 Cumartesi : Passage du Gois La Barre-de-Monts > Mont des Alouettes Les Herbiers

 

İlk 3 etap 2-3-4 Temmuz etapları Fransa’nın Pays de la Loire bölgesinin orta batısındaki Vendee bölgesinde gerçekleşecek.

 

 

 

2010 Fransa Bisiklet Turunun açılışında 2 yıllık aradan sonra Prolog açılışına geri dönüş yapılmıştı. Bu yıl prologsuz tur başlangıcına geri dönüş yapıldı. Birinci etap 11:20’de (Fransa Saati) Passage du Gois La Barre-de-Monts’dan start alacak. Passage du Gois La Barre-de-Monts ilk defa Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapacak. Bu yıl yeni eklenen 15 şehirden bir tanesi olarak, hem de Fransa Bisiklet Turunun başlangıç etabında ilk günün heyecanını ve coşkusunu sahne edecek. Passage du Gois La Barre-de-Monts’den alınacak start sonrası 191,5 km’lik düz etap profilinde geçilecek ilk etap Mont des Alouettes Les Herbiers’deki finiş ile sona erecek. Mont des Alouettes Les Herbiers’de ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapacak olan şehirlerden biri olarak 2011 Fransa Bisiklet Turu rotasında yerini aldı.

 

191,5 km’lik birinci etap içerisinde sadece 1 prim kapısı bulunuyor. 87.km’de Avrille’den geçilecek sprint kapısı Giro’dan sonra sprinterlerin yüzünü güldürecek sprint etaplarının da ilki olacak. Mont des Alouettes Les Herbiers’deki finiş çizgisi son 4 kilometre çıkış sonrası Kategori 4 tırmanışı ile sona erecek. Günün etap galibi Fransa Bisiklet Turu katılımcılarının hayali olan Sarı Mayoyu yani Genel Sıralama Liderliği mayosunu da kazanmış olacak.

 

 

 

2.Etap, 3 Temmuz 2011 Pazar :  Les Essarts > Les Essarts

 

 

İkinci etap Vendee bölgesinde Les Essarts’da gerçekleşecek olan takım zamana karşı etabı olarak 23 kilometre mesafede yapılacak. 23 kilometrenin 9. kilometresinde ilk zamanlama, 16. kilometresinde ikinci zamanlama verileri alınacak. Tamamıyla dümdüz denebilecek bir profile sahip takım zamana karşıda Vendee sakinlerine verilen ad olan Vendeans’ların ilgisinin ve katılımlarının yüksek olması bekleniyor.

 

2011 Fransa Bisiklet Turu genel sıralama liderlerinin bu etapta takım zamana karşı derecelerinin yüksek olması için takım olarak yüksek performans sergilemeleri ile sağlam rekabet gösterisini bizlere sunacak. Takım kadroları henüz net olarak belli olmasa da bünyesinde güçlü ve tecrübeli isimler barındıran Leopard Trek, Team Sky, Garmin-Cervelo takımlarının iyi zamanlı sonuçları şaşırtmayacak. Fransa Bisiklet Turu 2010 şampiyonluğunu korumak için bu yıl da mücadele verecek olan Alberto Contador’un takımı Saxo Bank için Takım zamana karşı’da iyi derece yakalamak üzere yüksek performans sergilemeleri gerecektir. Saxo Bank, Takım zamana karşı’da en iyi dereceyi yakalayamayacaktır. Takım gücü olarak da değerlendirilen 2. etabın tamamen düzlük profiline hakim olması sprinter ağırlıklı, takım tırmanış dirayet ve güç ölçerlğinden uzak olduğunu da vurgulamak yerinde olur. Dolayısıyla bu etap “Takım Gücü” olarak değil, “Takım gücünün Sprinter Kategorisi Ölçümü” olarak değerlendirmek daha yerinde olur. Bu anlamda Saxo Bank takımı elde edebilecekleri maksimum, “en iyi” için mücadele vermeleri Alberto Contador’un genel sıralama listesinde çok da listenin altına düşmeden, zaman farkını fazla açmadan bitirmek için çalışacaklardır.

 

 

3.Etap 4 Temmuz 2011 Pazartesi : Olonne-sur-Mer > Redon

 

 

Vendee bölgesinde Olonne sur Mer’den alınacak start sonrası 3.etabın düz profilinde 198 kilometrelik mesafe geçilecek ve Redon’da sona erecek. Britanny bölgesinde sona erecek 3.etap ile Fransa Bisiklet Turunda Vendee bölgesi geride kalmış olacak. Startın alınacağı Olonne sur Mer’de ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapacak olan şehirler arasında. 3. etabın profili yine sprinterler için kaçırılmayacak etap zaferini simgeliyor. Dolayısıyla bu etapta sprinter yıldızların çekişmesini nefesimizi tutarak izleyebileceğiz. HTC-Highroad takımının sprinteri Mark Cavendish ve muhteşem domestiği Mark Renshaw bu etabın galibiyeti için asılacaklardır. Öte yandan Garmin-Cervelo’nun sempatik, güçlü sprinteri Tyler Farrar da bu etabı isteyecek isimlerden. Lampre takımının kadrosu henüz belli olmasa da Alessandro Petacchi bir aksilik olmaz ise Fransa Bisiklet Turunda startını alacaktır. Ve Giro’da Mark Cavendish ile yaşadığı finiş mücadeleleri rövanşı için bu etap profili oldukça uygun görünüyor. Andre Greipel Omega Pharma Lotto takımını güçlü sprinterlerinden, onu göz ardı edemeyiz. Zira Andre Greipel de Mark Cavendish ile şahsi sebeplerinden dolayı zevkle finiş mücadelesinde kendini gösterecektir. Bu yıl klasiklerde tarih yazan Belçika’nın gururu Philippe Gilbert’de Omega Pharma Lotto takım kadrosunda yarışacak. Bir fırsatını bulursa klasiklerdeki gücünü ve bu yıl ne kadar formda olduğunu Fransa Bisiklet Turu’nda da elde edeceği bir etap zaferi ile göstermek isteyecektir. Bu etap Gilbert için de biçilmiş kaftan. Bu etap için favori olabilecek ve zaferi isteyecek sporcu isimlerinin listesi oldukça kalabalık. Thor Hushovd (Garmin Cervelo), Geraint Thomas(SKY), Bradley Wiggins(SKY) ve henüz tam kadroları açıklanmayan takımlar içerisinden olasılığı yüksek daha bir çok isim etap zaferine talip olabilecek düzeyde sadece startın alınacağı günü bekliyor.

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/k5gEUqzMOjNE1F2c711:550:0]

 

Vendeans’ların Fransa Bisiklet Turuna yeni katılan şehirleri için Olonne sur Mer halkının teşekkür ve Tur’a yönelik sevgi gösterilerine konu hazırlıkları da oldukça sempatik bir video tanıtımı ile hazırlanmış. Helikopter çekimleri için gönderilen mesajlarıyla da ünlü Fransa Bisiklet Turuna bir yenisini Olonne sur Mer halkı mesajı ve perde arkası hazırlık çalışmalarıyla da çok beğenildi.

 

3. etabın 2 prim kapısı bulunuyor. 104.km’de bulunan ilk prim kapısı sprint puanları için mücadeleye sahne olacak. 2. Prim kapısı ise kategori 4 tırmanışı Côte du Pont de Saint-Nazaire bölgesinde geçilecek. 198 kilometrenin sonunda Redon finişindeki düzlük toplu sprint finişi heyecanı yaşatacaktır. 3. etap seyri keyifli olacağa benziyor.

 

 

4.Etap 5 Temmuz 2011 Salı :     Lorient > Mûr-de-Bretagne

 

 

Düz etap profili ile 4. etap Lorient’den start alacak. 172,5 kilometrelik mesafesi içerisinde 3 prim kapısı bulunuyor. İlk prim kapısı 79. kilometrede bulunan kategori 4 olmasına rağmen oldukça etkileyici olacak olan Cote de Laz tırmanışı zirvesindeki dağ primleri kapısı olacak. Cote de Laz inişi sonrasında Spezet’de bulunan düzlük  Sprint kapısı olarak değerlendirilmiş. 92,5. kilometrede bulunan sprint kapısı Fransa Bisiklet Turunun 4. etabı olan bugün de yine sprinterler için kaçırılmayacak bir etap olacak. Dolayısıyla Spezet’deki sprint kapısındaki primler ve puanlar için sprinter devler kendilerini gösterebilir. Son prim kapısı Mur de Bretagne’deki finiş çizgisinin bulunduğu Mur de Bretagne zirve finişinde kategori 3 tırmanışı ile geçilecek.

 

Mur de Bretagne da bu yıl ilk kez Fransa Bisiklet Turu’na ev sahipliği yapacak olan şehirlerden. 4. etap profilinin düz etap kategorisinde değerlendirilmesinden öte sprinterlerin zorlanacağı 2 tırmanış kapısı bulunuyor. Bu etapta pelotonun (ana grup) bölünmesini bekliyorum. Zirve finişi yaşanacağını göz önüne alırsak toplu sprint finişi göremeyebiliriz.

 

 

 

5.Etap, 6 Temmuz 2011 Çarşamba :   Carhaix > Cap Fréhel

 

5. etap yine düz etap profiliyle sprinterlere bu yıl Giro’nun sunamadığı sprinter etapları azlığına karşı, Fransa Bisiklet Turunun sprinterler için  oldukça tatmin edici olduğu görülüyor. 5. etabın 164,5 kilometrelik mesafesi için start Carhaix’den alınacak. Carhaix’de ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapmış olacak olan şehirlerden. Finişin yapılacağı Cap Frehel’de bu yıl Fransa Bisiklet Turuna ilk kez ev sahipliği yapmış olacak. 5. etap Carhaix ve Cap Frehel şehirleri için ilklerin etabı olarak yorumlanabilir.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=JEwwqq2Tp4M&feature=player_embedded:550:0]

 

164,5 kilometrelik mesafesi içerisinde 2 tane prim kapısı bulunuyor. İlki 45,5.km’de Cote de Grunhuel kategori 4 tırmanışı dağ primleri kapısı olarak geçilecek. Dağ primleri için etap başında kaçış grubu oluşuğ dağ primlerini hedefleyen sporculardan oluşan kaçış grubu görebiliriz. Diğer prim kapısı ise 70. kilometrede Goudelin’deki sprint primleri kapısı olacak. 5. etap profili sprinterler için ideal bir profile sahip. Fazla zorlayıcı olmayan profilde bu etap adeta çoğu sporcu için dinlenme etabı, genel klasman iddialıları için ise antrenman etabı gibi geçilir.

 

 

 

 

 

6.Etap7 Temmuz 2011 Perşembe : Dinan > Lisieux

 

 

Dinan’dan startı alınacak 6. etap 226,5 kilometrelik mesafesi içerisinde 2 tane 3. kategori tırmanış, 1 tane 4. kategori tırmanış ile 1 tane de Sprint primleri kapısı bulunduruyor. Uzun mesafe ve 4 prim kapısı sebebi ile bol çekişmeli geçecek.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=gs7kXh4_qSQ&feature=related:550:0]

 

İlk prim kapısı 2,4 kilometrelik ortalama %5,9 eğim ile kategori 3 tırmanışı sonrası 99,5. kilometrede Cote de Saint Michel de Montjoie zirvesinde dağ primleri kapısı geçilecek. 131. kilometrede Vassy bölgesindeki ikinci prim kapısı son 3 kilometresi iniş eğimiyle girilecek olan sprint primleri kapısı.

Üçüncü prim kapısı ise yine dağ primi verecek olan 156,5.km’de ki Cote du Bourg d’Ouilly kategori 3 tırmanış kapısı olarak geçilecek. 2,7 kilometrelik ortalama %5,6 eğimi ile Cote du Bourg d’ouilly zirvesindeki dağ primleri için 6. etabın uzun mesafesi içerisinde prim rekabeti yaratarak etap zorluğunu arttıracak. Etabın son prim kapısı ise yine dağ primleri verecek olan Cote du Billot 197. kilometrede geçilecek. 1,3 kilometrelik tırmanışın ortalama eğimi %6,5. 226,5 kilometrelik uzun etabın son prim kapısındaki dik eğim yorgun kasları iflas ettirebilir. Bu tırmanışta olası kaçan grubun ana gruba yakalanma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

 

Finişe uzanan son 3 metre ile yüzleşildiğinde son 3 kilometrenin başındaki eğimli tırmanışta gelecek stratejik ataklar etabın galibi konusunda oldukça aydınlatıcı olur diye tahmin ediyorum. Finiş çizgisine uzanan son 1,2 kilometrenin düz olması bu bölümde yıldız isimlerin sprint mücadelesine sahne olacaktır. Etap profili ve genelde sonradan adapte olup açılan Mark Cavendish’i düşündürüyor. Bir aksilik olmaz ise bu etap tam Mark Cavendish’ e göre.

 

7.Etap 8 Temmuz 2011 Cuma : Le Mans > Châteauroux

 

 

7.etap 218 kilometrelik neredeyse dümdüz olan profilini Le Mans’dan start alacak. Bu etap 2011 Fransa Bisiklet Turu’nun en düz,  “DÜZ” etabı. 7. etaba kadar 2011 Fransa Bisiklet Turu’nun genel sıralamadaki henüz bilinmeyen şampiyonunun ve favorilerin Sarı mayoyu almış olması zor. Zor’un ötesinde gereksiz de denebilir. Sarı mayo stresini erken yaşamak isteyeceklerini sanmıyorum. Sporcuları bekleyen zorlu etaplara güç saklamak isteyen genel sıralama iddialıları bu etaplarda pek görülmeyecektir. Ama Fransa Bisiklet Turu Yeşil Mayo iddialısı olası Yeşil Mayo sahibi bu etap sonunda büyük olasılıkla belli olmuş olacaktır.

 

Etabın dümdüz ve tam bir sprint etabı olması doğasına uygun olarak tek prim kapısı olan Sprint primleri kapısı finişe yakın 192,5.kilometrede Buzançais’de geçilecek. Hem sprint puanları kapısından ilk geçen olmak için verilecek sprint mücadelesi hem de sprint kapısının finişe yakınlığı bu etapta toplu sprint finişi izleyeceğimizin çanlarını çalıyor. Finişi bol adrenalinli bir etap olacak.

 

 

 

8.Etap 9 Temmuz 2011 Cumartesi : Aigurande > Super-Besse Sancy

 

 

Fransa Bisiklet turunun ilk 7 etabı düz etap profilinde olarak geride bırakacağız. 8. etap nihayet düz etaplardan sonra Ortalama Dağlık kategorisinde ve kısmen zorlu tırmanışların başlamasıyla Fransa Bisiklet Turu takipçilerine renk getirecek. Ve elbette ki, genel sıralamadaki  7 günlük Sprinter hanedanlığı bu etapla birlikte geri düşmeye yerini bırakacak.

 

189 kilometrelik mesafe ile 8. etap Aigurande’dan startını alacak. Etabın ilk 60 kilometresi kaçışa uygun profilde. 60. kilometreden sonra tırmanışların başlayacağını etap profilinden görüyoruz. İlk prim kapısı Dağ primleri verecek olan 65,5. kilometredeki kategori 4 tırmanış zirvesindeki Cote de Evaux-Les Bains’de bulunuyor. Cote de Evaux-Les Bains, ortalaması %6,2 olan 1,7 kilometrelik tırmanış sonrası geçilecek. İkinci prim kapısı 83. kilometrede olan Auzances düzlüğünde sprint primleri kapısı olarak geçilecek. 85. kilometreden sonra finişe kadar tırmanış eğiminin hakim olduğu 8. etap profilinde 3. prim kapısı 119,5. kilometrede ortalaması %4,6 eğimli, 1,3 kilometrelik kategori 4 tırmanışı zirvesindeki Cote du Rocher des Trois Tourtes’de geçilecek. Etabın zorlu tırmanışı yaklaşık 150. kilometreden sonra başlayacak olan Kategori 2 derecesiyle Col de la Croix Saint-Robert olacak. %6,2 ortalama eğimin 6,2 kilometre mesafe ile çıkılacak Col de la Croix Saint-Robert zirvesindeki dağ primleri kapısı için etabın bu aşamasına göre şekillenen kurgusunda değişiklik yaşanabilir. Olası kaçış grubunun bu aşamada yakalanması ağırlıkla muhtemel. Ancak olası kaçış grubunda sprinter ya da ortalama düzeyde sporcular yerine John Gadret (AG2R) gibi sporcuların bulunması halinde senaryo değişmeyebilir. John Gadret’den bu aşamada atak bekliyorum.

 

Son prim kapısı finiş çizgisinde bulunan Super Besse tırmanışı olarak kategori 3 düzeyinde olsa da finişe tırmanan son 1,5 kilometrelik tırmanış %7,6 ortama eğim ile geçilecek. Mark Cavendish’in yazmış olduğu 2008 Fransa Bisiklet Turu değerlendirmelerini içeren kitabında bu etapta ne denli tükendiğini, kendini çok kötü hissettiğini ve etap sonundaki kaslarındaki ağrıyı kaleme aldığını hatırlıyorum da, bu yıl aynı etap çoğu sprinter için oldukça acı verici olacak.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=wsx5dF2fQqI&feature=related:550:0]

 

Aigurande-Super Besse etabı Fransa Bisiklet Turunun 6. etabı olarak 2008 yılında geçilmişti. 6. etapta sarı mayoyu taşıyan Stefan Schumacher son kilometrede düştüğü için genel sıralama liderliğini kaybetmiş (3.sıraya gerilemişti). 2008’de bu etabı, biri 2008 Fransa Bisklet Turu biri de bu yıl olmak üzere adı iki kez doping skandalına karışan Riccardo Ricco kazanmıştı. Etabı 5. sırada tamamlayan Kim Kirchen (Team Columbia) ise bu etap ile Sarı Mayoyu giymeye hak kazanmıştı. Bu etap profilinde 7 gündür parlayan sprinter yıldızları sonlarda göreceğimiz ilk gün olacağız. Örneğin, Mark Cavendish (Şimdinin HTC-Highroad takımı 2008 yılının Team Columbia Takımı) 2008 yılında bu etabı 168. sırada tamamlayabilmişti. Cadel Evans bu etabı 3. sırada tamamlamıştı.

 

 

9.Etap 10 Temmuz 2011 Pazar : Issoire > Saint-Flour

 

 

9.etap ve 9 prim kapısı. Ortalama dağlık olarak değerlendirilen profili içerisinde 9 prim kapısı bulunduran 9. etapta tansiyon oldukça yüksek geçeceğe benziyor.

Issoire’dan alınacak start sonrası ilk 40 kilometre düz profilde geçilecek. Ardından ilk prim kapısı olan Cote de Massiac zirvesindeki dağ primleri kapısı için Kategori 3 düzeyindeki tırmanışı %6,2 ortalama eğimi 3,4 kilometrelik mesafede çıkılacak. İkinci prim kapısı kategori 2 tırmanışının gerçekleşeceği Col du Pas de Peyrol zirvesinde bulunuyor. Col du Pas de Peyrol tırmanışı 7 kilometre 700 metre mesafede ortalama %6,2 eğim ile geçilecek. Col du Pas de Peyrol peyrol inişinde Vincenzo Nibali’nin öncülüğünü izleyebiliriz. Nibali’nin Col du Pas de Peyrol inişini, iniş tekniğindeki mükemmellikle avantaja çevireceğiniz tahmin ediyorum. Zira Col du Pas de Peyrol inişinden hemen sonra başlayacak olan diğer prim kapısı yine kategori 2 düzeyinde olan Col du Perthus zirvesindeki dağ primleri kapısı için 4 kilometre 400 metrelik ve ortalama eğimi %7,9 olan zorlu Col du Perthus geçilecek. 9. etapta olası kaçış denemesi yapacak olan grup ana gruba farkını çok açamaz ise bu bölümde ya yakalanırlar ya da ana grup kaçan grubun ensesine kadar gelir. (Kaçış grubundaki isimlere ve açacakları zaman farkına bağlı).

 

172,5. kilometrede bulunan 4 prim kapısı yine tırmanış gerektiren kategori 3 düzeyinde Col de Cere zirvesindeki dağ primleri kapısı geçilecek. Col de Cere zirvesine tırmanış 2,9 kilometre mesafede ortalama eğimi ise % 6,3 eğim tüketilerek Col de Cere dağ primleri kapısından geçilecek. Art arda gelen zorlu tırmanışlar ve inişler sporcular için oldukça vurucu ve yorucu olacak. Ertesi günün tatil olması vesilesiyle bu etapta tırmanışçıların yüksek performans sergilemesi ve etap adrenalini maksimum yüksek tutacakları kesin. Etabın 5. prim kapısı 139. kilometrede kategori 3 düzeyinde Cote de la Chevade  zirvesindeki dağ primleri kapısından geçilecek. Cote de la Chevade zirvesindeki prim kapısı için 3 kilometrelik mesafe % 7,9 ortalama eğimle çıkılacak.

 

9. etabın zorlu profilinde şu ana kadar geçilen aşamalarından sonra hala gücü kalan birkaç isim etap zaferine asılmak için sınırlarını zorlamaya devam etmeye çalışacaktır. İzlemesi oldukça keyifli bir etap olarak görünüyor. Bu sebeple Pazar gününe konmuş ve yine etap profili sebebiyle tansiyonu yüksek tutmak adına tatilden bir önceki etap olarak seçilmiş olmalı. Hala performans için gücü olanlar 208 kilometrelik toplam mesafenin 154. kilometresinde bulunan kategori 2 düzeyinde Col de Prat de Bouc zirvesindeki dağ primleri kapısı geçilecek. Col de Prat de Bouc tırmanışı 8 kilometrelik tırmanış mesafesi ile ortalama % 6,1 eğimle geçilecek. 178. kilometrede ise bu sefer sprint kapısı geçilecek. NEUVEGLISE sprint kapısını bir tırmanışçının geçeceğini tahmin etmek pek de zor değil. Ve finişe dek hala 2 prim kapısı bulunuyor.

 

193. kilometrede kategori 4 düzeyinde Cote du Chateau d’Alleuze zirvesindeki dağ primleri kapısı geçilecek. Chateau d’Alleuze tırmanışı 2 kilometrelik, ortalama %4,9 eğimle çıkılacak. Finişe uzanan son 1,5 kilometre mesafeye kadar Chateau d’Alleuze inişi ana grubu hızlandıracaktır. Muhtemelen parçalanmış olan ana grup son 1,5 kilometreye kadar toparlanabilecektir. Son prim kapısı da finiş çizgisinden geçilirken geçilecek olan SAINT-FLOUR Montee des Orgues dağ primleri kapısı olacak. Finişe tırmanan 1.6 kilometrelik mesafesi ve ortalama %6,1 eğimle geçilecek olan SAINT-FLOUR Montee des Orgues dağ primleri kapısı ve finiş çizgisi sırasında yüzlere yansıyan kas ağrıları eşliğinde etabı bitirmenin mutluluğunu izleyeceğiz.

 

Bu etapta Alberto Contador’un sakin duracağını hiç sanmıyorum. John Gadret de şansını deneyecektir. Öte yandan bu etapta tecrübeli Michele Scarponi her ne kadar bu yıl iyi bir performans gösteremese de önlerde olacaktır. Vincenzo Nibali ise iniş tekniğindeki kusursuz hızını ne derece etkili kullanabilecek? Schleck kardeşlerin ortak çalışması bu etabı almalarını sağlayabilecek mi? sorularının cevaplarını izlerken yükselen adrenalin seviyemizle şahit olacağız.

 

10.Etap 12 Temmuz 2011 Salı : Aurillac > Carmaux

 

 

Tatil gününden sonra dinlenen kasları Fransa Bisiklet Turu zorlu etaplarına yavaş yavaş alıştırmak üzere ve elbette ki 9. etabın ardından moralleri bozulan sprinterleri yarışa odaklamak, moral yaratmak adına gelen düz profildeki 10. etap 5 tane prim kapısı bulunduruyor. 158 kilometre mesafesiyle kolay gibi görülen ama hiç de kolay olmadğını belirtme ihtiyacı duyduğum 10 etapta 1 günlük dinlenmenin 9. etap kas ağrılarını, acılarını dindirmeyeceğini düşünerek zorlu geçeceğini söyleyebilirim.

 

Bu etapta genel sıralama listesi favorileri izin verirse ana grup bırakırsa Vincenzo Nibali için biçilmiş kaftan gibi durduğunu etap bilgilendirmesi öncesinde belirtmek istedim. Aurillac’tan alınacak start ardından kalabalık bir kaçış grubu oluşması ve içerisinde Vincenzo Nibali’nin olacağını düşünüyorum. Tabii eğer genel sıralama listesi favorileri kaçış grubuna ne denli baskı uygular? Kaç kişilik ve kaçan kişilerin genel sıralamada yaratacakları riskin oranına göre kaçışa izin verilip verilmeyeceğini takım stratejileri belirleyecektir. Yine de ne olursa olsun Nibali kaçış grubunda olmayı ve muhakkak bir kaçış yapacağını söyleyebilirim.

 

10. etabın ilk prim kapısı 37,5. kilometrede Maurs’da bulunan Sprint primleri kapısı olarak geçilecek. Etabın 60.kilometresine kadar düz profilde ilerleyecek sporcular 2. prim kapısı olan kategori 3 düzeyinde Cote de Figeac zirvesindeki dağ primleri kapısından geçilecek. Cote de Figeac tırmanışı 2,3 kilometre mesafede ve ortalama %6’lık eğimde geçilecek. Cote de Figeac inişinin hemen ardından 3. prim kapısı olan kategori 4 düzeyindeki Cote de Loupiac zirvesindeki dağ primleri kapısından geçilecek. 70,5. kilometrede bulunan Cote de Loupiac zirvesi dağ primleri kapısı için 2,5 kilometrelik tırmanış %4,1 ortalama eğimle geçilecek. 95. kilometreden sonra başlayacak 4,1 kilometrelik %5,9 ortalama eğimli tırmanış sonrası ise diğer dağ primleri kapısı olan Cote de Villefranche-de-Rouergue’den geçilecek. Cote de Villefranche-de-Rouergue zirvesinden sonra Rieupeyroux’da yani yaklaşık olarak 120. kilometreden sonra Rieupeyroux’un uzun inişi geliyor. Bu iniş aşamasında Nibali bir sorun yaşamaz önlerde kalmayı başarrsa bu inişi neden ve nasıl değerlendireceğini görebileceğiz. Ve izlerken neden bu etabı Nibali için biçilmiş kaftan olarak değerlendirdiğimi şiir gibi gelecek olan iniş tekniği şovuna da tanık olabileceğiz. Bu inişi Nibali’den izlemek zevkli olacaktır.

 

Son prim kapısı 143. kilometrede olan Cote de Mirandol-Bourgnounac dağ primleri kapısı olarak geçilecek. Kategori 4 düzeyinde Cote de Mirandol-Bourgnounac zirvesindeki dağ primleri kapısı için 3,9 kilometrelik tırmanış ortalama %4,1 eğim ile geçilecek. Cote de Mirandol-Bourgnounac zirvesi sonrasi 158. kilometredeki finiş çizgisine doğru iniş yapılarak finişe girilecek.

 

11.Etap 13 Temmuz 2011 Çarşamba : Blaye-les-Mines > Lavaur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.etap yine düz etap profiliyle geliyor. Pireneler öncesi gelen düz etapların sonuncusu olarak geçilecek. 167,5 kilometrelik mesafesiyle 11 etap Blaye Les Mines’den start alacak. Blaye Les Mines ilk defa Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapıyor. 11. etap içerisinde 3 prim kapısı bulunduruyor. Etabın ilk 25 kilometresi iniş eğimli profilde kaçış grubu oluşumuna uygun olarak geçilecek. İlk prim kapısı olan kategori 3 tırmanışıyla Cote de Tonnac 3.6 kilometrelik tırmanışı %4,9 ortama eğim ile geçilerek Cote de Tonnac zirvesindeki dağ primleri kapısında bulunuyor. 85. kilometrede ikinci prim kapısı olan Gaillac sprint primleri kapısından geçilecek.

 

Son prim kapısı 135,5. kilometrede bulunan kategori 4 düzeyli Cote de Puylaurens zirvesindeki dağ primleri kapısı. Cote de Puylaurens tırmanışı 4.2 kilometre mesafelik tırmanışı %3,8 ortalama eğimde geçilerek zirvesindeki dağ primleri mücadelesine sahne olacak . Lavaur’daki finişe uzanan düzlükte toplu sprint mücadelesine tanık olmamız ağırlıkla muhtemel.

 

 

 

 

 

 

12.Etap 14 Temmuz 2011 Perşembe: Cugnaux > Luz-Ardiden

 

 

Ve sıra geldi nihayet Fransa Bisiklet Turunun en zorlu etaplarına. 2011 Fransa Bisiklet Turunun en zorlu tırmanışı olan bu etap 211 kilometresinin 120. kilometresinden itibaren yüksek adrenalin sunma garantisiyle geliyor. Cugnaux’den start alacak olan 12. etap 4 prim kapısı bulunduruyor. Start sonrası uzun süre sakin geçecek olan yarış için etabın önemini takımların tedirgin hareketlerinden ve sporcuların gerilmiş, odaklanmış yüz ifadelerinden anlayabilirsiniz.

 

Etabın ilk prim kapısı 119.km’de Sarrancolin’de bulunan Sprint primleri kapısında bulunuyor. Yarış 131. kilometreye kadar düz profilinde seyir ederken bu aşamadan sonrasında hareketlenmelere tanık olacaksınız. 141,5. kilometrede bulunan 2. prim kapısı olan kategori 1 tırmanışıyla Hourquette d’Ancizan zirvesindeki dağ primleri kapısı için 9 kilometre 900 metrelik tırmanış ortalama %7,5 eğim ile çıkılacak. Hourquette d’Ancizan zirvesinden iniş sonrası hemen zirvesinde üçüncü prim kapısı bulunduran kategori dışı Col du Tourmalet’e tırmanılacak. Col du Tourmalet’i 2010 Fransa Bisiklet Turu 17.etabından hatırlayacaksınız. Umarım bu yıl kuzular önlerine çıkmaz. Geçen yıl Alberto Contador Sarı mayosu ile  Kraliçe etabı olan 17. etabı Andy Schleck’e hediye etmişti. Bu yıl favori rakip ikilinin bu etapta ne denli çekişme sahneleri sunacağını merak ediyorum.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=yPEj-Q38Cng:550:0]

 

 

Son prim kapısı yine kategori dışı zorlukta olan ve zirvesinde finiş çizgisini barındıran Luz-Ardiden dağ primleri kapısı. Luz-Ardiden zirvesine 1,3 kilometre mesafeyi % 7,4 ortalama eğimi ile çıkacak olan sporcuların öncüleri kuşkusuz 2011 Fransa Bisiklet Turu genel sıralama favorileri olacaktır.

 

 

13.Etap 15 Temmuz 2011 Cuma: Pau > Lourdes

 

 

Geçen yıl 17. etabın start aldığı Pau’dan start alacak olan 13. etap 152,5 kilometrelik mesafesi ve korkutucu etap profili ile yarış favorilerinin beklediği etaplardan. 13. etapta 4 tane prim kapısı bulunuyor.

Pau’daki startın ardından ana grup önlerinde favori takımların olası kaçışları kontrol ederken izleyeceğiz. İlk prim kapısı 43,5. kilometrede Cote de Cuqueron zirvesindeki kategori 3 dağ primleri kapısı olarak geçilecek. Cote de Cuqueron tırmanışı 1,5 kilometrelik tırmanışı ortalama %8,1 gibi dik eğimle geçileceğinden aslında çok da kategori 3 bir tırmanış olmadığı düşüncesindeyim.

İkinci prim kapısı ise 45. kilometrede Cote de Belair zirvesindeki kategori 4 tırmanış kapısı olarak geçilecek. Cote de Belair’de 1 kilometrelik tırmanışın ortalama %8,4 eğimle geçilmesi tırmanış zorluğunu vurgulamak açısından yeterli denebilecek verilerle sunulmuştur. Etabın 3. prim kapısı Bielle’de geçilecek olan Sprint primleri kapısı sonrası etap tansiyonunun artmaya başladığını göreceğiz. Özellikle 93. kilometrede başlayacak zorlu Col d’Aubisque tırmanışının kategori dışı değerlendirilen tırmanışı 16,4 kilometre mesafede, ortamasının ise %7,1 eğimle tırmanılacak olması nefesleri tutturacak sahnelerin geldiğinin habercisi olacak.

 

Yaklaşık olarak 20 kilometrelik Col d’Aubisque inişi sonrası finişe uzanan 13 kilometrelik düzlükte Andy Schleck formda olursa Alberto Contador ile çekişmelerinde nefesleri tutarak etap galibiyetine yönelik mücadeleyi izleyebileceğiz. Ve elbette ki bu etap sonrası kaslara inen acı için ertesi gün 14. etapta geçilecek yine zorlu etap için güç rezerv etmeye çalışılacak. Yüksek tansiyon ertesi gün yine bizlerle olacak.

 

 

14.Etap 16 Temmuz 2011 Cumartesi: Saint-Gaudens > Plateau de Beille

 

 

Pirenelerin son gününde olacağız. 14. etap içerisinde 6 prim kapısı ve 168,5 kilometre mesafesiyle bitirici bir profilde geliyor. Bu etapta bol atak izleyeceğiz. Asla sakin geçecek bir etap değil. Başından sonuna kadar adrenalin vaad ediyor.

Saint Gaudens’de alınacak start sonrası hemen kaçış denemesi ataklar boy göstrecektir. Zira etabın 26,5. kilometresinde bulunan ilk prim kapısı kategori 2 düzeyinde Col de Portet-d’Aspet zirvesindeki dağ primleri kapısı ile geçilecek. Col de Portet-d’Aspet’e tırmanış 4,3 kilometrede ortalama eğimin %9,3’leri bulduğu diklikte geçilecek. Zirvedeki ilk prim kapısı ardından Col de Portet-d’Aspet inişinde etabın 2. prim kapısı olan 36,5.kilometrede Orgibet Sprint primleri kapısı iniş hızı ile geçilecek. Sprint kapısından hemen sonra hem rakımın hem de tansiyonun tekrar yükselmeye başlayacağı 3. prim kapısı Col de la Core’un 1. kategori tırmanışı gerçekleşecek. 14,1 kilometrelik uzun tırmanışın ortalama eğimi %5,7 olmasına rağmen bazı bölümlerindeki dik eğim ile oldukça zorlayıcı geçecek. Col de la Core’un zirvesindeki dağ primleri kapısı sonrası Col de la Core inişi ile önlerinde kendilerini bekleyen 4 tırmanış kapısının daha varlığı ile performans, güç ve strateji dengesini iyi kurmaları gereken favoriler Pirenelerdeki 3. gün yüksek performansında nasıl bir rekabet tablosu sergileyebilecekleri ise ayrı merak konusu.

 

Etabın 4. prim kapısı 94. kilometrede bulunan kategori 2 tırmanışı ile zirvesinde Col de Latrape dağ primleri kapısı geçilecek. Col de Latrape tırmanışı 5,6 kilometre mesafelik tırmanış ortalama % 7,2’lik eğim ile geçilecek. Col de Latrape inişi hemen ardından neredeyse hiç düzlük göremeden bu sefer kategori 1 tırmanışına geçecek olan favoriler ardında ana grubun tamamen parçalanmış olduğunu görmemiz ise büyük ihtimal. 109. kilometrede bulunan Col d’Agnes dağ primleri ile 5. prim kapısı geçilecek. Col d’Agnes tırmanışı 10 kilometrelik  tırmanış mesafesiyle % 8,2’lik ortalama eğimde 118. km’de geçilecek.  Col d’Agnes’in 4 kilometrelik inişi ardından yine soluksuz bir tırmanışa geçilecek. Kategori 3 düzeyindeki Port de Lers tırmanışı zirvesinde 6. prim kapısı olan dağ primleri kapısı geçilecek. Port de Lers tırmanışı 3,8 kilometrelik tırmanış mesafesi ile ortalama %5,5’lik eğimde geçilecek. Ve nihayet sporcular için nefes alacakları bölüm 118. kilometrede bulunan Port de Lers zirvesi sonrası inişte başlayacak 145. kilometreye kadar nefes alma rahatlama ama yine de pozisyonu koruma çabası sergileyecekler. Fakat önlerinde kalan en zor tırmanış primleri kapısı ve zirve finişi bu aşamada kendilerini bekliyor olacak.

 

 

 

İşte önlerinde hatta başlarını kaldırıp baktıklarında görecekleri, zirvesinde finiş çizgisini bulunduran kategori tırmanışı ile Plateau de Beille. Yaklaşık olarak 152. kilometrede finişe 15,8 kilometre kala başlayacak olan Plateau de Beille tırmanışı ortalama %7,9 eğimle geçilerek etap galibi ve hatta artık bu etap sonunda Fransa Bisiklet Turunun bir aksilik olmadıkça olası galibini göreceğiz. Genel sıralama listesi bu etap sonunda artık olabildiğince belirlenmiş olacak. Genel sıralama listesinden oldukça geri kalan sporcular için ise en büyük teselli bu günden sonra Fransa Bisiklet Turunu bitirebilmiş olmak olacak.

 

15.Etap 17 Temmuz 2011 Pazar: Limoux > Montpellier

 

 

Pireneler ardında gelen dümdüz bir etap profili ile 15. etap herkes için dinlenme etabı. Bu etabı, Fransa Bisiklet Turunda bir etap zaferi olarak gözüne kestiren ve bu etap için gün sayan nice favori dışı sporcu vardır. 193 kilometre mesafelik 15. etapta bu etabı bir şans olarak gören sporcular kalabalık bir kaçış grubu oluşturacaktır. 82.kilometrede ilk prim kapısı olan kategori 4 tırmanışı Cote de Villespassans zirvesindeki dağ primleri kapısında yaşanacak rekabet ile kaçış grubundan geri kalmalar 2,2 kilometrelik, ortalaması %4,6 olan eğimde yaşanacak kaçış grubundan geri kalmalarla asıl kaçış grubu Cote de Villespassans zirvesinde belli olacaktır.

 

Aslında bu etap Alplere tırmanmak üzere seçilmiş kestirme yol olarak belirlenmiş ve bir çok kişi için şans etabı olarak görülüyor. Startın alındığı Limoux şehri de bu yıl ilk kez Fransa Bisiklet Turu’na ilk defa ev sahipliği yapma şansını da bu sayede bulmuş oldu. Etabın 2. prim kapısı 146,5. kilometrede Montagnac bölgesinde geçilecek olan Sprint puanları kapısı. Finişe kadar düz profilin hakim olması sebebiyle kaçış grubunun 6 kişiden fazla olması halinde kaçış grubunun etap galibiyetini alması olasılığı yüksek. Kaçış grubunda sporcu sayısı az olursa ve ana gruba iyi bir zaman farkı yaratamamışlarsa kaçış grubunun yakalanma olasılığı da yüksek. Çünkü finişin bulunduğu Montpellier şehrinin denize yakın olması sporcuların karşıdan alacakları rüzgar ile az sayıdaki kaçış grubunu yoracağı ve ana gruba yakalanma olasılığını arttıran bir etken olarak yorumlanabilir. Yine de 15. etap tatilden bir önceki gün olduğu için sporcular ertesi gün dinlenecekleri düşüncesiyle yüksek performans sergileyebilirler.

 

 

 

16.Etap 19 Temmuz 2011 Salı: Saint-Paul-Trois-Châteaux > Gap

 

 

Bir günlük tatil sonrası Ortalama Dağlık kategorisindeki profilindeki 16. etapla Alplere doğru yöneliyoruz. Gap’daki finiş ile artık Alplere gelmiş oluyoruz. Saint-Paul-Trois-Châteaux ilk defa Fransa Bisiklet Turu’na ev sahipliği yaparak 16. etabın startını verecek. 162,5 kilometrelik etap yavaş eğimle tırmanışa geçilecek olduğundan fazla bir zorluk yaşanmayacaktır. Tecrübeli sporcular içinse değerlendirilebilecek bir fırsat etabı. Zira Alpler öncesi favoriler bu etap ile kendilerini yormayacaklardır.

 

Etabın 2 prim kapısı bulunuyor. İlki 117,5. kilometrede Veynes Sprint Primleri Kapısında geçilecek. 2. Prim kapısı ise 2. kategori tırmanışı ile 151. kilometrede geçilecek olan Col de Manşe zirvesindeki dağ primleri kapısı. Col de Manşe’nin zirvesine doğru tırmanılacak olan 9,5 kilometrelik mesafenin eğim ortalaması %5,2 olarak geçilecek. Col de Manşe inişi ve finişe uzanan düzlük basit ama zevkli bir toplu finişin göstergesi olarak yorumlanabilir.

 

 

 

17.Etap 20 Temmuz 2011 Çarşamba: Gap > Pinerolo

 

 

 

17. etap ile Alpler’de Gap şehrinden start alınacak. 6 prim kapısı ve İtalya sınırlarına geçilecek olan bu etapta heyecan yine izleyenler için had safhada olacak. Start sonrası uzun süre düz profilde geçilecek olan ilk 68 kilometre içerisinde dağlarda şansını denemen isteyen kaçış grubu ilk 68 kilometredeki bu düzlüğü zaman avantajı yaratmak üzere iyi değerlendirmeye çalışacaktır. 71,5. kilometrede kategori 3 tırmanış zirvesindeki Cote de Sainte-Marguerite dağ primleri kapısı geçilecek. Cote de Sainte-Marguerite’in 2,8 kilometrelik tırmanışının ortalama eğimi ise %7,4 gibi zorlu bir tırmanış olacağının da göstergesi olarak görülüyor. Cote de Sainte-Marguerite zirvesi sonrasındaki düzlükte  81,5. kilometrede ikinci prim kapısı olan Villar Saint Pancrace Sprint primleri kapısı geçilecek. Villar Saint Pancrace kapısından 4 kilometre sonra, 85,5.kilometrede kategori 3 tırmanışı ile La Chaussee zirvesindeki 3. prim kapısı olan La Chaussee dağ primleri kapısı 1,4 kilometrelik kısa tırmanışın %8,3 ortalama eğimi ile geçilecek.

 

Suanyörlerden alınacak besin çantaları ile tırmanış için enerji yüklemesi yapacak olan sporcular 96,5. kilometrede kategori 2 tırmanışlı Col de Montgenevre zirvesinde 4. prim kapısı olan Col de Montgenevre dağ primleri kapısı geçilecek. 7,9 kilometrelik tırmanış % 6,1 ortalama eğimle geçilecek olsa da Col de Montgenevre’nin bazı bölümlerindeki vurucu yüksek eğim sporcuları oldukça yoracak. Col de Montgenevre’nin inişi sonrası hemen kategori 1 Sestrières zirvesindeki 5. prim kapısına doğru tırmanacak sporcular ekranlara paramparça olmuş ana grup önünde kaçış grubundan geri kalan isimlerle gelecek. 11,1 kilometrelik Sestrières tırmanışındaki % 6,3’lük ortalama eğime karşı yarışın lider ismini bu aşamada kestirmek zor. Fakat, ya Alberto Contador ve Andy Schleck önde olacak. Ya da etabın liderinin hemen ardından standart bir tempoda fazla da geri kalmadan takipte olacaklardır.

 

Sestrières’in uzun inişi 163. kilometrede sona erdiğinde kategori 2 tırmanışıyla zirvesindeki son prim kapısını barındıran Cote de Pramartino dağ primleri kapısı geçilecek. 6,7 kilomterelik Cote de Pramartino tırmanışı %6 ortalama eğimi ile geçildiğinde Cote de Pramartino inişi ve Pinerolo’daki finişe uzanan düzlükte olası etap galibi belli olmuş olacaktır. İtalya topraklarında Pinerolo’da sona erecek olan 17. etap bu yıl Giro’nun da gündeminde olan İtalya’nın birleşip devlet olmasının 150. yılı kutlamalarına değinilecek.

 

 

18.Etap 21 Temmuz 2011 Perşembe: Pinerolo > Galibier Serre-Chevalier

 

 

18. etap profilinden de görüldüğü üzere Fransa Bisiklet Turu’nun Kraliçe etabı olacak düzeyde zor. 200,5 kilometrelik mesafesiyle Pinerolo’dan start alan etabın ilk kilometrelerinde zorlu tırmanışlar için zaman avantajı yaratmak isteyen kaçışçılar kendini gösterecektir. Ama böylesi bir turu kaçış grubundan ziyade bir aksilik, kaza olmadığı sürece kesinlikle üst düzey tırmanış tekniğindeki favorilerin kazanma olasılığı yüksekliğini göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Etabın ilk prim kapısı 46,5.kilometrede Verzuolo Sprint puanları kapısı olarak geçilecek. Sprint puanları için kaçış grubunda izleyebileceğimiz sprint mücadelesi prim kapısından geçilmesi sonrası puan iddialılarının zorlu tırmanışları göze almayıp ana gruba doğru kaçış grubundan koptuklarını göreceğiz. 107. kilometrede bulunan kategori dışı tırmanışıyla Col Agnel Dağ primleri kapısı için 23,7 kilometre boyunca tırmanış performansı sergileyecek sporcular ortalama eğimin 6,5 olduğu zorlu tırmanışta özellikle zirveye doğru dikleşen eğime karşı zorlu mücadeleye girecekler. Col Agnel inişi ile yine Suanyörlerin besin çantalarıyla verdikleri enerji destekleri önlerinde aşılması gereken 2 tane daha kategori dışı zorlu tırmanış ve etap galibiyeti mücadelesi için enerji desteğini alacaklar.

 

Etabın 3. prim kapısı 145,5. kilometrede kategori dışı tırmanışlı Col d’Izoard zirvesindeki dağ primleri kapısında geçilecek. Col d’Izoard için 14,1 kilometrelik ortalaması %7,1 olan tırmanış performansı sergilenecek. Nihayet Col d’Izoard inişi ile önceleri hafif yükselen eğimi olan son prim kapısına meydan okunacak. Yine kategori dışı tırmanış primi olarak önlerinde olan Col du Galibier 22,8 kilometrelik tırmanış mesafesi Ortalama eğimi %4,9 olsa da özellikle zirveye yakın aşamasındaki %12’nin üzerindeki eğim ile bitirici bir aşama olacak. Son dağ primi kapısına finiş çizgisi ile girecek olan sporcular arasında Col du Galibier’deki bu finiş için performans gösterebilecek sayılı sporcular oluşu etap galibinin Contador – Andy arasında tahmin kararı verilememesi ile etap galibi sonucu finiş günü seyrine kalıyor.

 

 

19.Etap 22 Temmuz 2011 Cuma: Modane Valfréjus > Alpe-d’Huez

 

 

Yüksek dağlık etapların sonuncusu olan 19. etap 109,5 kilometre mesafesi geçilmek üzere Modane Valfrejus’dan start alacak.  Zorlu 2 günün tırmanışlı etapları ardından geldiğini aklımızda tutarak bu etabı değerlendirmek gerekiyor. Aslında Fransa Bisiklet Turu’nun en korkulan etabının bu etap olması pek de şaşırtıcı değil. 109,5 kilometrelik kısa mesafesi içerisindeki 1 tane kategori 1, 2 tane kategori dışı tırmanış 1 tane de sprint kapısı bulunduruyor.

 

Böylesi kısa mesafe içerisinde bulunan bu prim kapıları, zorlu tırmanışlar ve en önemlisi de geride bırakılan 2 günde tükenen kaslara binen korkulu rüya etabı. Modane Valfrejus’dan alınan start sonrası ilk 14 kilometre iniş ile geçilecek. Ana grupta yine kaçışa girecek olan isimlerin riskli olup olmadığı kolaçan edilirken etabın kısalığında riskli bir ismin kaçışına izin verilmeyecektir. Oldukça gergin geçecek bu etaptaki ana grup baskısı ekranlardan izleyicilere kendini hissettirebilecek kadar yüksek olacağını tahmin ediyorum. 14 kilometrelik iniş sonrası ilk prim kapısı 1. kategori tırmanışı ile Col du Telegraphe zirvesindeki dağ primleri kapısından geçilecek. 11,9 kilometrelik tırmanış mesafesine ortalama %7,1 eğimle çıkılacak. Col du Telegraphe’in kısa inişi sonrası kategori dışı tırmanışı ile Col du Galibier zirvesindeki 2. prim kapısı olan dağ primleri kapısı için tırmanışa geçilecek. Col du Galibier zirvesine %6,8 ortalama eğimli 16,9 kilometre mesafelik tırmanış performansı sergilenecek. Col du Galibier’in uzun inişi zaten kısa olan etabın inişinde dinlenme temposundan iniş tekniğinden ziyade performans temposunda geçilecektir.

 

Etabın 3. prim kapısı 94,5. kilometrede Le Bourg D’oisansSprint primleri kapısı geçilecek. Le Bourg D’oisans sprint puanları performansı sonrası zirvesinde 19. etabın finişi bulunan kategori dışı tırmanışlı Alpe d’Huez’e tırmanışa başlanılacak. 13,8 kilometrelik % 7,9 ortalama eğimi bulan Alpe d’Huez tırmanışında sarı mayoyu önlerde görme olasılığı yüksek. Zira bu aşamaya kadar sarı mayoyu almış olma yetisindeki sporcu sayısı ise 2′ den fazla değil. Elbette ki bu kişiler Alberto Contador ya da Andy Schleck olabilir. Bu etabın sonunda eğer bu ikili arasında salise farkı ile sarı mayo Andy Schleck’te olursa ertesi günü yapılacak bireysel zamana karşı etabında Alberto Contador sarı mayoyu devir alacaktır.

 

20.Etap 22 Temmuz 2011 Cumartesi: Grenoble > Grenoble

 

 

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk etabı yapılan Takım zamana karşı etabı ardından 20. etap bireysel zamana karşı olarak gerçekleşecek. 42,5 kilometrelik mesafede gerçekleşecek bireysel zamana karşı etap profili tamamıyla Alberto Contador tarzı bireysel zamana karşı profilde. Eğer Fransa Bisiklet Turu etapları içerisinde Contador bir sorun yaşamazsa, bir moral bozukluğu olmazsa 20. etapta genel sıralama listesinde en yakın rakibine zaman farkını bu etapta da açabilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

21.Etap 23 Temmuz 2011 Pazar: Créteil > Paris Champs-Élysées

 

Fransa Bisiklet Turu’nun klasik Paris finişi için son etap 95,5 kilometrelik mesafesi Creteil’den startını alacak. Fransa Bisiklet Turunda özellikle son etap bir tür gösteri ve festival finişi olarak geçer. Ve bu etapta Sarı mayosu ile genel sıralama lideri kutlamasını yaparak ilerlerken özellikle sarı mayoya bir atak yapılmaz.

 

Bu etap ile Fransa Bisiklet Turu Paris’de yapacağı festival finişi ile yine yaşattığı heyecanlı etaplar, çekişmeli sahnelerle bisiklet severlerin kalplerindeki bisiklet yarışı arzusunu karşılamış olarak izleyicilerin gönlünü doldurarak sona erecek.

 

 

 

 

 

 

Bu yıl Fransa Bisiklet Turu’nun Sprint etapları ile Sprinterlerin Giro’da kırılan kalplerini telafi ederken, Hem Pirene hem de Alpler’e yapılacak zorlu tırmanışlarla geçen yıllardan daha zorlu geçececeğini söyleyebilirim. İzlemesi elbette keyifli olacaktır. Fakat sporcular açısından bu derece zorlu , adeta tüketici olmasını gereksiz görüyorum.

 

1998’de Marco Pantani’den beri Giro ve Tour de France ikilisini alabilen
olmadı. Bu yıl Giro’yu zaferle tamamlayan Alberto Contador eğer Fransa Bisiklet Turu’nu da zaferle tamamlarsa 1998 yılından sonra ilk kez bir sporcu hem Giro’yu Hem de Fransa Bisiklet Turunu almış olarak tarihe geçecek. Elbette, Alberto Contador hem bu ünvan için, hem de yaşayacağı sıkı doping kontrollerinden temiz çıkarak dopinge ihtiyacı olmadığını şampiyonluğuyla kanıtlamak için bu zafere asılacaktır.

 

 

 

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın