Tour de France-Fransa Bisiklet Turu 2011 Dağlarına Genel Bakış

09/07/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

2011 Fransa Bisiklet Turu’nda düz kategorilerde geçen 7 etabı ardımızda bıraktık. Yarın (Cumartesi) 8. etap ile yavaş yavaş Fransa Turu’nun beklenen, zorlu dağ etaplarına doğru geçmeye başlayacağız. Her yerde geçiyor Fransa Turu’nun zorlu dağlık etapları… Nedir bu zorluk? Hangi etaplar zor? Katılımcı sporcuların ev ödevi gibi yalayıp yuttukları dağlara ön bir bakış atıp bizleri ekran karşısında hangi dağların beklediğine bakalım. Tour de France’da heyecan doruklara tırmanırken,
artık yarışçıları neredeyse tırmanışlarla dolu bir Tur bekliyor.
Bu yıl Tur’da aynı zamanda
Kategori-3 ve Kategori-4 tırmanışlarından da 28 tane bulunuyor. İlk etapların
çoğu sprint etabı olarak ardımızda kalmasına rağmen,  bu
gibi tırmanışlar içerdiği için normal sprint etaplarından daha zorlayıcı
profillere sahipti. 

 

2011 Fransa Turu’nda, Kategori-2, Kategori-1 ve
kategori dışı tırmanışlardan toplam 23 tane bulunuyor. Yeni kurallar, yeşil mayoyu kazanma-kazandırma yapılandırmaları derken, Dağ Klasifikasyonu mayosu olan Kırmızı Puantiyeli mayo için yaşanacakları kestirmek zor. Aslında zor değil ama oluşabilecek kazalar yönünden yorumlamak, kelimelere dökmek zor. En iyisi oluşabilecek kazaları yorumlamaktan uzak, dağlık etapları incelemek. Yine de yeni puanlamaların neden etki yaratacağına göz gezdirelim. Sarı mayo iddialısı, aşağıda zordan kolaya sıraladığım tırmanışlarda zaman avantajı için etap galibiyetine asılmak durumunda. Ama etap içerisindeki Dağ Primleri kapılarını almak isteyen Kırmızı mayo iddialıları bu kapılarda atak yapmak isteyecekler.

 

Bu etap profilleri sıradan, normal sporcuların kırmızı puantiyeli mayoyu rastlantısal kazanamayacağını da gösteriyor. Dolayısıyla Kırmızı mayo için puan toplayacak kişi Sarı Mayo iddialısı konumunda. Ve Etap içerisinde serpiştirilmiş dağ kapılarına yapılacak ataklar yüzünden de zorlu tırmanışlarda stratejik finiş atağı için güç bırakmayabilir. Bu etaplarda dağ puanları için arttırılan tempo, ana grubun temposuna da etki edecek. Dolayısıyla yüksek kadanslı tırmanışları, etap içerisindeki hızın kapılarda zorlanması gibi yıpratıcı ve genel sıralama lideri için risk sayılacak.Kategori dışı ve kategori 2 tırmanışlarına özel zirve finişinde olması durumunda 2 katı prim puanı uygulaması da tırmanış, yarış temposunu yüksek tutacak, solukları tutturacaktır.

 

Bu açıdan değerlendirdiğimde… Şahsi Fikrim: 7. etabın sonunda Andy Schleck’in 1 buçuk dakika ardından çaba sarf eden Contador için bu fark avantaj olabilir. Sarı Mayo iddialısı bu Tur’da Sarı mayoyu ne kadar geç giyerse o kadar iyi olacaktır.

 

“Zorluk” anlamında bu 23 tırmanışı ve en zor
10’unu detaylarla inceleyecek olursak;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Col Agnel

 

Asıl adı Colle dell’Agnello olan
bu tırmanış aslında İtalya sınırları içerisinde. Resimde de görebileceğiniz
gibi tırmanışın zirvesi Fransa/İtalya sınırında bulunuyor. Tur’un
en zor tırmanışının da İtalya sınırları içinde olması ilginç bir durum.

Bu zorlu tırmanış, Avrupa’daki
en yüksek asfalt tırmanışı olma ünvanından sadece 26 metre uzakta. Önceki sefer
Fransa tarafından geçilmiş olsa da, bu tırmanış Fransa Turu’nda bu sene 2. kez
yer alıyor. 2008’de burayı ilk geçen yarışçı Egoi Martinez olmuştu.
18. etap Agnel ile start alacak denebilir Pinerolo startından 40 km sonra Colle dell’Agnello tırmanışına hafif eğimle başalanacak  , bu yüzden 18.etapta televizyonlarınızın yayın saatini kaçırmayın , izlenmeye değer bir tırmanış olacak.

 

 

Alberto Contador’un Colle dell’Agnello’da yapmış olduğu yoğun antrenmanlarını takip edenler bilir. Contador’un bu yıl nerelerde antrenman yaptığını merak edenler ise cevabı 18. etabı izlerken görebilir.. 18. etap Colle dell’Agnello tırmanışını antrenman yeri olarak belirleyen favori isim bakalım günü gelip 18. etap başladığında yüreklerimizi nasıl hızlandıracak. Liquigas takımının güçlü ismi Ivan Basso’da antrenmanlarını burada yoğunlaştıran güçlü isimlerden.  Bisiklet turizmine de açık olan Colle dell’Agnello dar yolları, kırvımlı virajları ve eğimi ile oldukça hareketli ve zorlu bir etabı herkesi büyüleyecek.

 

 

 

 

2.  Plateau de Beille

Bu tırmanış, 14. etap sonunda yarışçıların
limitlerini zorlayacak gibi görünüyor. Beille, Alpe d’Huez ile
karşılaştırıldığında ondan biraz daha uzun ve 100 metre daha fazla tırmanışa
sahip olsa da, birbirlerine oldukça yakın istatistiklere sahipler. Fransa
Turu’na sadece 4 kez dahil oldu fakat bu
tırmanışla beraber etabı alan her yarışçı şimdiye kadar Tur’un galibi oldu.
(1998’de
Pantani, 2002 ve 2004’te Armstrong, 2007’de Contador)

 

2007’de Michael Rasmussen ile kapışmasında etabı rahatlıkla almıştı. O zamanlar Discovery Channel takımında yarışan Contador elbetteki bir Giro zaferi sonrası katılmamıştı ve yüzünde zerre kadar yorgunluk belirtisi yoktu. Rasmussen’in zorlandığını ama yine de sarı mayosu ile direndiğini hatırlıyorum. Contador bu etap ile Sarı mayoyu almamıştı elbette. Ama yine de bu etaptaki birincilik etap tarihçesinde bu etabı alanın sarı mayoyu aldığını gösteren alametleriyle beraber kehanet de 2007 de gerçek olmuştu. Oldukça zorlu bir etap, seyri keyifli kesinlikle kaçırılmaması gereken etaplardan. O gün yani 16 Temmuz Cumartesi gününü televizyonunuza rezerve etmenizi öneririm.

 

 

 

 

 

 

3.  Col du Tourmalet 

Bu tırmanış, Tur’da 77. kez yer alıyor. Bu sene güney
tarafından tırmanış yapılacak. Tepeye yaklaştıkça yarışçılar La Mongie kayak
merkezinden geçecekler. Tourmalet’nin iki tarafından da
tırmanış zor olsa da, güney tarafının daha dik kısımları olduğundan yarışçıları
daha da zorlayacak gibi.

 

 

Col du Tourmalet’i 2010 Fransa Bisiklet Turu
17.etabı
ndan hatırlayacaksınız. Umarım bu yıl kuzular önlerine
çıkmaz. Geçen yıl Alberto Contador Sarı mayosu ile  Kraliçe etabı olan 17. etabı
Andy Schleck’e hediye etmişti. Bu yıl favori rakip ikilinin bu etapta ne denli
çekişme sahneleri sunacağını merak ediyorum. Ama şu bir gerçek ki, hem de acı bir gerçek… Luz Ardiden’deki finişe son kilometreler sporcular için tam bir işkence gibi geçecek. Ağrıyan, sızlayan kaslarına etabı kazanmak ve hatta bazılarına göre bitirebilme savaşı. Bu etap da kaçırılmayacak etaplar listesinde. Dağlık etapların yaklaşıyor olması heyecanı biraz arttırıyor olsa gerek. İzlerken yaşanacak hazzı bozacak kazalardan uzak bir Tur olması da ayrı bir temenni.

 

 

 

4.  Alpe d’Huez

 

Bu sene Alpe Tur’da 27. kez ve 2008’den sonra
ilk kez yer alıyor. Tarihte bu bölgede Hollandalılar’ın birçok zafer kazanmış
olması nedeniyle Hollanda’nın en yüksek noktası…, üzerine espriler
yapılıyor. Bu noktada kalabalık bir seyirci kitlesi bekleniyor. 19. etap için
belki en ilginç etap denilemez (ondan önce Galibier var) fakat buradaki finiş
noktası her zaman güzel bir sahne oluşturur. Alpe d’Huez bu yıl Col du Galibier ile aynı etapta, 19. etapta çıkılacak. 19. etap aynı zamanda yüksek dağlık etapların sonuncusu.

 

Yani Col du Galibier’i yarış performansında geçip, Alpe d’Huez tırmanışının aynı zamanda zirve finişine dek hayatta kalmayı başaran Sarı Mayo sahibi 20. etapta kazaya karışmazsa bu yılın galibi olacak. Kaçırmayın demiyorum. Çünkü bu etabın kaçmaması gerektiği de ortada. Finişteki son kilometrelere ulaşıp eğimin rahatladığı ama acıyla sızlayan kasların dayanmaya çalıştığı aşamaya dek zor bir sınav var ki… Profilde kırmızı renkle görülen ve ortalaması %11,5’i bulan bölümde zorlu dağlık etaplarının tek tek aşılıp son dağlık etabın kader anına ulaşmaya çalışanlar için bol şans diyesim geliyor. Ama elbette ki bu etabı merakla bekleyeceğim. Turun kader anını kaçırmayı sanırım kimse istemez.

 

 

 

 

5.  Col du Galibier (Kuzey)

 

Emile Gourget’nin 1911 yılında Tur tarihinde bir
ilke imza atarak bu noktayı geçmesinin üzerinden 100 yıl geçti. Geçen yıl Pirene’lerin 100. yılını kutlamıştık. Bu yıl da 18. ve 19. etapta Galibier’de Alp’lerin 100. yılını kutlayacağız. Burası,
Fransa’nın asfalt zemine sahip en yüksek tırmanışı. Col du Télégraphe inişinden
sonra yavaş yavaş başlayan tırmanış, 2000 metrede iyice dikleşiyor. Fransa’nın
en ünlü tırmanışlarından birisi, yarışçıları oldukça zorlayacak olsa da izlemesi
de bir o kadar keyifli olacak.

 

Keskin virajlı Galibier tırmanışında Tur’un Şeytanı Didi’yi burada görmemiz büyük olasılık. Didi küsmemişse bu etabı, bu etabın ise bu tırmanışını seçme olasılığı yüksek. Ya 18. etabın zirve finişi Galibier’de ya da 19. etabın Galibier çıkışında. Zirve finişlerini nadiren seçtiği için 19. etap olması büyük olası.

 

 

 

6.  Col d’Aubisque

 

 

Burası Fransa Turu’na 2. en çok dahil edilen
tırmanışı. (72 kez) 2011 tırmanışı manzara olarak diğer taraflarına oranla daha
fakir olan batı tarafından yapılacak. Fakat inişte Cirque du Litor tepelerinin
güzel manzarasıyla bu açık fazlasıyla kapanacaktır. Aubisque’in zirvesi 16.
etabın finişinden oldukça uzakta, bu yüzden de Tur kapsamındaki önemli
tırmanışlar arasına girmekten de çok uzak. Buna rağmen inişi izlemeye
değer.  Wim Van Est, buradaki inişte Sarı
Mayo’yu giyerken lastiği patlayıp, kayarak 70 metre aşağıya uçmuştu. 1951 Fransa Bisiklet Turu 13. etap videosunda Wim Van Est’in kazasını arşivlerden izlemiştim. Hem biraz nostalji hem de dağ etaplarına göz gezdirmemizin bir sakıncası yoktur umarım.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=BnWaMydac2Q:550:0]

 

 

 

7.  Col d’Izoard

 

 

 Col d’Izoard, 1922’de başlayan Tur serüveninde bu sene Izoard
33. kez Tur’a dahil olacak. Peloton bu sefer efsanevi güney tarafından tırmanış
yapacak. Tırmanışın tepesinde görülmeye değer Casse Déserte kayalık vadisi
bulunuyor. Izoard, 1950’lerde Fausto Coppi ve Louison Bobet arasında geçen
savaşlar da dahil olmak üzere birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmış. Alberto Contador için daha anlamlı bir etap olamaz kanaatindeyim. Fausta Coppi, Aynı yıl Giro ve Fransa Turu’nu üst üste kazanmış (1949 ve 1952 yıllarında). Coppi hayranları, Eddy Mercks’den daha büyük bir efsane olduğunu savunuyor. Ki, 2. Dünya Savaşı sebebiyle kariyerine 5 yıl kadar ara vermiş olan bir bisikletçi için o yılların teknolojisinde başardıkları pek de yabana atılır gibi değil. 40 yıllık başarılarla dolu, ama yine de trajik hayatından geriye kalan anıtlar ile fanatiklerinin yüreklerinde yerini ebedi koruyor.  Col d’Izoard tırmanışında tepenin
yakınlarında savaşlardan kalma anıtlar görebilirsiniz.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=xIBvZD0Pwnk:550:0]

 

1952 yılı Fransa Bisiklet Turu videosundaki şartlar ile şu anın kıyaslanamaz şartlarında Giro ve Fransa Bisiklet Turu’nun üstü üste aynı yıl kazanmak için bunca yıl başka bir efsane gelmediğini yargılarcasına düşündürüyor. İç lastiklerini boynuna geçirip hem zamana karşıda, hem tırmanışlarda hem de sprintte en iyisi olduğunu defalarca göstermiş Coppi’nin bisikleti kaldırıp yol kenarına atarak teknik servis bekleme şansının olmadığı şartlarda en zoru başaran gerçek bir efsane Fausta Coppi. Kısa ama sansasyonel hayatı ve henüz kırılamayan rekoruna en yakın isim Alberto Contador. Contador bu etapta Coppi’nin yarıştığı bu etapta muazzam bir şov yapabilir. Ama Col d’Izoard’ın kırmızılarla dolu dik eğimleri ile mücadelesinde herkesin çok zorlanacağı da aşikar.

 

 

 

 

8.  Luz Ardiden

 

 

Fransa Turu’nda Tourmalet ve Aubisque
tırmanışları genellikle aynı etaba konuluyor ve ardından yarışçılar Ardiden’e
doğru yorulmuş kaslarını zorlayarak devam ediyorlar. Ardiden, 1985’te Tur’a ilk
dahil edildiğinden beri, bu sene 8. kez yer alıyor. En son Armstrong’un
kazandığı 2003 etabına dahil edilmişti. Havanın yağmurlu olduğu zamanlarda daha
da zorlaşan tırmanış finişi, özellikle de Tourmalet çıkışından sonra oldukça
yoğun mücadelelere sahne olacak gibi görünüyor. Kaçırılmaması gereken
tırmanışlardan birisi.

 

 

 

 

9.
 Col d’Agnes

 

 

Muhtemelen bu listedeki en az bilinen tırmanış.
2011 ile beraber Tur’da 5 kez yer almış olacak. Destansı 14. etapta yarışçılar
için Plateau de Beille tırmanış finişinden önceki son zorlayıcı faktör. Bu sebeple Col d’Agnes tırmanışının etaptaki yerini daha iyi görebilmeniz ve etap geneli ile yorumlamanız için 14. etabın profilini de eklemek uygun olur. 

 

 

 

 

Bu etabın yakın zamanlı nostaljisini izlemek isteyenler. 2004 yılının 13. etap videosunda Sarı Mayoyu korumaya çalışan Thomas Voeckler’in, etap galibi Lance Armstrong’a karşı mücadelesini izleyebilirler. Gerçi 2004 yılının etabı aşağıdaki gibi daha korkunç bir profilde gerçekleşmişti.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=HUXL7XkVi7c&feature=related:550:0]

 

 

 

10. Col du Galibier (Güney)

 

 

Yukarıda da belirttiğim gibi, 18. etapta Tur tarihindeki en yüksek etap finişi
yapılarak Galibier’nin 100. yıldönümü kutlanacak. Şimdiye kadarki en yüksek
finiş 2004’te Col du Granon’da 1986 metre. Tur’un resmi sitesinde etap finişi
Galibier’nin eteklerindeki kayak merkezinin reklamı da yapılarak Galibier
Serre-Chevalier olarak adlandırılıyor. Col du Lautaret’ye kadar Briancon’dan
başlayan yaklaşık ilk 10 kilometre rahat bir tırmanış olacak. Fakat Lautaret’de
yarışçılar sağa dönüş yaptığında işler gerçekten zorlaşmaya başlayacak.
Kaçırmamanızı tavsiye ederim, yine seyri keyifli finişlerden. 

 

Son Olarak…  Kazasız, zevkli seyirlerle yaşanacak bir Tur olmasını temenni ediyorum. Zorlu dağ etaplarının en zorlu olan 10 tırmanışına genel bakış ile yarışı bilerek izleme keyfini herkesle ve en önemlisi TÜRKÇE yazılmış bir kaynak ile herkese ulaşmak, ulaştırmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Yine de; incelediğimiz bu zorlu tırmanışların bulundukları etaplara baktığımızda seçmek oldukça zor olabiliyor. Yani, asıl soru hala akıllarda. Kraliçe Etap hangisi?
12, 14, 18 ve 19. etaplar güçlü adaylar gibi görünüyor. Açıkçası bu sene seçme
şansımız çok fazla. Keyifli seyirler.

 

Hazırlayan: Aylin Koç

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın