Tour de France 2013 – 8.Etap Başlarken

06/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Hafta sonu ekran keyifi için bisiklet severlerin randevu defterine çizgi atacağı iki büyük tırmanışı ile sekizinci etap, genel sıralama liderlerinin boy gösterme zamanının geldiğine işaret ediyor. Domestikler bu gün için eğimleri cilalayıp liderlerini zirvelere taşırken, kimin ne derece etkili takım kurduğunun bir başka bakış açısına… Pirenelerde tanıklık edeceğiz. 195 kilometrelik etap ve turun ilk zirve finişinin zorlu tırmanışlarındaki mücadele, profil tanıtımına konu yazımızda dahi heyecana sürüklüyor. Zira kategori dışı tırmanışı ile Col de pailheres ve zirve finişinin görüleceği Ax3 Domaines’in zorlu eğimleri, mücadelenin zorluğu ile gerilen yüz ifadeleri eşliğinde geçilecek.

 

Genel Sıralama iddialılarının 8.etap öncesi yaşadıkları olumsuzluk ve takımların şanssızlıklarına göz atarak Pireneler gününde neler olabileceğine bakalım. Lotto Belisol takım lideri Jurgen Van den Broeck’un 5.etaptaki kazası sonrası turdan çekilmesi, Lotto-Belisol takımının kalan Fransa Bisiklet Turu etaplarında sprint etapları ile etap galibiyeti, Andre Greipel ile yeşil mayo mücadelesinde devam ederken izleyeceğiz. Joaquim Rodríguez (Katusha), Bauke Mollema (Belkin), Jakob Fulgsang (Astana), ve Nairo Quintana (Movistar)’nın yaşadığı birkaç kazanın etkileri bugüne nasıl etki edecek, birlikte göreceğiz. Jakob Fuglsang’ın takımı şimdiye kadar Fransa Bisiklet Turunda en çok kayıp veren takım olarak 6 sporcu ile Pirenelere başlayacak. Üstelik, Astana’nın ilk haftadan verdiği kayıplar Fuglsang’a bugün başlayan dağlık etapta yardım edecek olan isimlerdi. Astana’da Fuglsang’a yardım edebilecek tek ismin Enrico Gasparotto olduğunu söyleyebiliriz.

 

Beklenen zorlu tırmanışların gelmesi ile performansı merak edilen Nairo Quintana(Movistar) kazalardan her iki dizini de yaralamış olarak etaba başlayacak. Bu sakatlığın, Kolombiyalı sporcuyu nasıl etkileyeceğini, finişe doğru bekleyen iki dev tırmanışta nasıl performans sergileyeceği, günün soru işaretlerini barındıran bölümünü oluşturacak.

 

Castres / Ax 3 Domaines 195KM

 

Bugünün Tırmanışları:

  • Km 26.5 – Côte de Saint-Ferréol – 5.4% ortalama eğimli 2,2 kilometrelik tırmanış – kategori 4
  • Km 166.0 – Col de Pailhères (2 001 m) – 8% ortalama eğimli 15,3 kilometrelik tırmanış – kategori H
  • Km 193.5 – Ax 3 Domaines – 8.2% ortalama eğimli 7,8 kilometrelik tırmanış – kategori 1

 

Bugün Pirenelerin ilk günü olmasına rağmen, standart bir start ve sakin bir peloton izleyeceğiz. Etabın 119.kilometresinde bulunan sprint kapısından sonra başlanacak iki tırmanış ilk haftadan görmeyi arzuladığımız genel sıralama iddialılarının performanslarının belirsizliğine ışık tutacak. Sprint kapısına kadar geçilecek düz profilde, starttan hemen sonra oluşacak bir kaçış grubu ve ana gruba açacakları büyük zaman farkına müsait bir senaryonun yaşanabileceği söylenebilir. Col de Pailheres tırmanışı, Fransa Bisiklet Turunun ilk organizatörü Henry Desgrange anısına geçilecek. 1940 yılında hayatını kaybeden Desgrages, Bisiklet yarıçısı ve spor muhabirliği kariyerinin yanı sıra pistte 12 Dünya rekoruna sahipti.

 

 

 

Kategori dışı tırmanış Col de Pailheres’in 15,3 kilometrelik tırmanışında olası kaçış grubu için sonun başlangıcı mahiyetinde görünüyor. Aslen, gerçekten etap galibiyeti ve genel sıralama iddialısının erken kaçış grubu ile zafere ulaşmasının mucize olacağı türden imkansızlık, kuşkusuz bu profil için sözlenebilecek yorumlardan biridir. Col de Pailheres’in özellikle son 3. ve ikinci kilometresi %10 ve üstü eğimle atak için kilit bölümlerden biri olabilir. Zirveye son kilometre ise %6 eğimle geçileceğinden, bu tırmanışın inişini lehine çevirerek değerlendirmek isteyen genel sıralama iddialıları için son 29 kilometre risk almaya değer görülebilir.

 


Etap finişinin Pirene zirvesindeki finişi Ax 3 Domaines için, yarış akışı kuşkusuz bir kaç farkı versiyonda gelişebilir. Genel sıralama iddialılarından Col de Pailheres ile kendini gösterme macerasına girecek bir isim önderliğinde Ax 3 Domaines zirvesi görülebilir.

Ancak, bu olasılık erken kaçışla etabı almak kadar imkansız olacak. Zira bir GC iddialısı atak yaptığında diğer yıldız isimler de beraberinde gidebilir veya bu kaçış denemesi için öne adam yollayıp Ax 3 Domaines’de kaçış denemesini sonlandırabilir ve büyük olasıdır. Hal-i hazırda gerçekleşebilecek en yakın senaryo Col de Pailheres tırmanışında fazlalıkları tırmanışın eğimleri ile geride bırakan ön grubun içinde kalan favoriler ve kurmayları ile ilerlemeleridir.

Col de Pailheres inişinde, (kaza olmadıkça) domestikler ve favoriler arasında ara açılsa da Ax 3 Domaines tırmanışında yine birlikte tırmanılır ve finişe 5 kilometre kala eğimin en dik noktasında etap galibiyeti için ataklar gelir. Bu senaryoda hangi genel sıralama iddialısının bu aşamada önde ve enerjik kaldığı önemli olacak.

Diğer olasılık ise, Col de Pailheres inişinde favorilerin ön grubu oluşturmasıdır. Bu senaryo önceki yıllardan bolca şahit olduğumuz, ancak SKY’ın gelişi ile özlemle beklediğimiz eski tarz, Pirene senaryosu. Bu yıl, yıldızlar geçidine dönen Fransa Bisiklet Turu için en şaheser zirve finişi senaryosu kuşkusuz eski tarz finiş zevki söz konusu olabilir. Yıldızlar inişte tempoyu arttırarak domestikleri geride bırakır, Ax 3 Domaines, sar favori düellosuna dönerse muazzam bir Cumartesi profili bisiklet severler ile buluşur.

Son senaryo için; geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde bu senaryo örneğini vermek zordu. Çünkü, bir türlü konsantre olamamış rakipler ve iyi organize olmuş takımlar karşısında liderleri zirveye taşıyan kurmayların gölgesinde kalmıştık. Oysa, bu yıl Fransa Bisiklet Turu… Asrın yarışında bir zirve finişi ile tarihe geçmek isteyen ve genel sıralama avantajına sahip olmak isteyen yıldızlar geçidinde, domestikler için zirvelere doğru artık rol düşmeyeceğini tahmin ediyorum.

Yine de, kazalarla dolu etapların geride kaldığı Pirene gününe sakat kadrosu en az, en dinç, kazalardan en az etkilenen takımlar bugün için galibiyet şansı taşıyor. Cadel Evans, bu isimlerden biri olabilir. Ancak, bildiğimiz üzere Evans, asla erken sarı mayo çıkışı yapmaz, Yine de Froome ve Contador kapışmasının beklendiği bu dağlık etaplarda ön tarafta bitirmeye çalışacaktır. Ancak, beklenen kapışma olmaz ise Tejay van Garderen ile mayoyu alıp Evans ile yakın genel sıralama farkı ile BMC 1-2 yapabilir ya da Champs Elysees için bugünden itibaren hedefleyebilir.Bugün kesinlikle baştan sona nefes kesici bir etap bizleri bekliyor.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın