Tour de France 15.Etap Başlarken Givors – Mont Ventoux

14/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun son haftasına başlamadan önce, Givors’dan Mont Ventoux’a 242,5 kilometrelik, uzun soluklu etapta yaşanacak mücadeleye start alınacak. İkinci haftanın son günü, katil dağ Mont Ventoux zirvesinde son bulacak. Bugün, genel sıralama iddialıları için kozların paylaşılacağı, bası sarı mayo iddialılarının ise ayağının kayacağı etap olarak geçilecek. Ancak, kim hangi stratejisi iyi seçmiş olursa olsun, 242,5 kilometre boyunca taktik sergilemek hiç kolay olmayacak. Sarı Mayoyu taşıyan Chris Froome’un ve takımı SKY’ın önemli gördüğü bu etap için diğer takımlar da bu öngörünün farkında olarak zorlu güne start alacak. İkinci haftada zayıflıkları rakiplerce tespit edilen SKY takımının, “çelik gibi takım!” imajı zedelenirken, genel sıralama iddialıları için değerlendirilmesi gereken ipuçları ne derece etkin kullanılacak, karşı taaruzun bilinmeyenlerini bugün izlemek mümkün olabilir.

 

 

14 Temmuz, Fransız Devrimi gününde bu yıl Bastille Hücumu yani Fransız ihtilalinin yıl dönümündeyiz. Her yıl, bu etabı kaçış ile değerlendiren Fransız sporcular için bu yıl gerçek bir kaçış performansının sergilenmesini beklemek hayal olur. 242,5 kilometrelik etabın, Ventoux öncesi ilk 221 kilometrelik düz profili, 28 Santigrad derecede pek mümkün görünmüyor. Yine de sembolik kaçışları Fransız sporculardan görebiliriz. Ancak, bu sembolik kaçışın ekstra efor demek olduğu düşünülürse, Fransız devrimi günü için bile bu deneme Ventoux zirvesine çıkış için harcanacak kalori ve son iki etabın yorucu geçmiş olması düşünüldüğünde,  sporcular için harakiri niteliğinde olacaktır. Start sonrası, favorilerden oluşmayan bir kaçış grubu 3 kategori 4 tırmanışının geçileceği ilk bölümde kapılardaki primler için kaçış yapabilir. 44,5.kilometreden sonra kaçışı bırakabilir. Ancak, 15.etap kesinlikle galibiyet için kaçışa uygun bir profil değil.

 

 

Mont Ventoux’nun zirve finişine 20,8 kilometrelik tırmanış, % 7,5 ortalama eğimde geçilecek. Mont Ventoux tırmanışının ilk 5 kilometresi, ortalama %5 eğimin üzerine çıkmadan yavaş yavaş başlayacak. Buradan sonra, 9 kilometre % 7,5 ve üstü eğim ile yolun inanılmaz dik ve zorlu tırmanışına geçilecek. Tırmanışın 7.kilometresinde 1 kilometrelik bölümü %10,6 eğim ile uzun soluklu etabın sonunda sporcuları sarsan bölüm olacak. Ayrıca Ventoux tırmanışında karşıdan esen rüzgar da etabı zorlaştıran diğer bir etken olacak. Tırmanışta karşıdan esen rüzgarın zirveye doğru sertleşmesi, atak yapıp solo gitmeyi düşündürecek düzeyde olması bekleniyor. Kısacası tırmanışta erken atak yapmak, tek ilerlemek büyük bir hata olacaktır. Elbette, bizler gibi takımlar da stratejilerini yaparlarken yarın ki hava durumu ve rüzgar beklentisi raporunu incelemiş olarak güne başlayacaklar.

 

 

Finiş için son sağa dönüş ile virajı geçecek isim veya isimler son bölümün %10 eğimindeki mücadelesi için tankında yedek enerji saklamak durumunda. Tabii eğer bu aşamaya solo performans ile gelmemişse. Mont Ventoux’un rüzgarı burada eğimi kadar yanıltıcı olacaktır. 13 Temmuz 1967’de Lanetli Dağ!, Katil Dağ! lakaplarını alan Mont Ventoux tırmanışı Fransa Bisiklet Turu 13.etabında Tom Simpson’ın hayatını kaybettiği gün gibi yanıltıcı olabilir. Finişe 3 kilometre kala bisikletinden düşen Tom Simpson’ın “Put me back on my bike!”, (Beni bisikletimin üzerine koyun) son sözleri sonrasında 460 metre gidip devam edemediği, ellerinin gidona kilitlendiği 1967 yılı sonrasında bir kez daha onurlandırılacak. Ve Britanyalı efsanenin biyografisi dünya genelinde televizyonlarda yeni nesil bisiklet severlere aktarılacak. 1970 Fransa Bisiklet Turu’nda Mont Ventoux zirve finişinin galibi Eddy Merckx’in 100.edisyona özel anılarını yine bugün dinleyebiliriz. 2 Bireysel zamana karşı etabı dahil, tarihte 8 kez finişe ev sahipliği yapan Mont Ventoux, tarihinde en uzun etabına(9.zirve finişine) bugün start alacak. Mont Ventoux’un son zirve finişinin yapıldığı 2009 20.etapta Tony Martin’in uzun soluklu kaçış performansı(etap 167 kilometreydi) sonrası Juan Manuel Garate etabın galibi olmuştu. Zirvede, bisiklet severlerin ziyaretlerine defalarca tema oluşturmuş olan Tom Simpson anıtı bulunmaktadır.

 

 

Günün en büyük favorisi Chris Froome. Ancak. genç favori ilk hafta sona ererken güç gösterisi mahiyetinde yarattığı farkla, ilk haftadan tur biter imajının sonucunu ikinci hafta yaşamaya başladı. Erken şov, kızgın peloton ve takımların gazabı gibi ardı ardına geliverdi. İlk haftadan sivrilen sarı mayonun büyük favorisi için bugün kolay geçmeyecek. İkinci haftanın ipuçları, SKY’ın sağlam ve şaşırtıcı stratejilere karşı kırılgan ve çözümde kilitlenme sorunları yaşadığını gösterdi. Rakipler bu ipuçlarını değerlendirerek bir yandan da Sky’ın nabzını tuttu. Bugün ise rakiplerin gözü Chris Froome ve SKY’ın durumuna odaklı olacak. Froome’un gücü bir kez daha tek başına dayanmaya yetecek mi? Chris Froome mental olarak saldırılara ve ilginç stratejilere hazırlıklı olmak adına bugün için kendini hazırlasa da bugün büyük sürprizler yaşanabilir.

 

Yarışın nabzını tutacak, rekabeti ve rakipleri koklayacak tecrübeli isimleri bugün izleyeceğiz. Garmin Sharp’ın Andrew Talansky ile 14.etapta genel sıralamada farkı 7 dakika kapatıp ilk 10’a yaklaşması(12.sırada) ve bir sıra önünce Daniel Martin ile yer alması bugün için Froome’un kulaklarında felaket çanları çalmıyorsa, çalmaya başlamalı. Voughters’dan yarın yine akıl almaz stratejiler gelebilir. Yarışın başından itibaren saldıran Garmin Sharp göreceğimizi sanmıyorum. Ancak, Mont Ventoux zirvesine doğru saldır, atak yap, saldır stratejisini, Martin veya Talansky ile kullanıp diğer isimi finiş için saklayabilir.

 

SKY’ın tırmanıştaki kozu David Lopez, Peter Kennaugh ve Richie Porte. Richie Porte’nin Mont Ventoux’da gidemediğini, Froome’u yalnız bırakışını izleyeceğiz. İlk hafta sonunda yaptığımız değerlendirmede belirttiğim üzere Porte, bir haftalık yarışlarda doğru isim ancak ikinci hafta, zorlu 2 gün sonrasında Mont Ventoux Porte için fazla gelecektir. Geraint Thomas, ikinci hafta iyiyim dese de birinci etap kazasında kalça kemiğini kırmış olması, Mont Ventoux’da yer almayacağının bir göstergesi kabul edilebilir.  Movistar ve özellikle kızgın Alejandro Valverde Mont Ventoux da Nairo Quintana için müthiş bir takım çalışması çıkartacak. Froome ise ataklara cevap vermek zorunda. Tek başına sarı mayoya yapılacak ataklar, Froome’un müthiş tırmanış yeteneğini bitirebilecek mi? 15.Etabın en merak edilen konusu bu olsa gerek. Her halükarda Quintana etabı almaya çalışacak. Etabı alamazsa da beyaz mayo rekabetinde Michal Kwiatkowski’nin 34 saniye avantajla sırtında taşıdığı beyaz mayoyu bugün alacağı kesin. Quintana 26 tırmanış puanına sahip, eğer etabı alırsa ve Froome (33 tırmanış puanı) geri kalırsa Quintana bugün kırmızı benekli mayoyu da alabilir. Genel sıralamada Quintana 5 dakika 18 saniye geride. Bu kadar farkı kapatması için Froome’un ciddi sorun yaşaması lazım. Bir diğer Movistar taktiği de,Froome’un gücüne bağlı olarak şekillenir. Nairo Quintana’nın başlatacağı birkaç güçlü atağa Froome cevap verebilirse, Alejandro Valverde zirveye yakın atak yapıp etabın galibiyetini alabilir. Valverde, 2009 Criterium du Dauphine 5.etabı, 154 kilometrelik etabın Mont Ventoux zirve finişinin galibiyetini almıştı. Froome etabı alamazsa, bir İspanyol 2009 yılının İspanyol zaferini tazeleyebilir.

 

Roman Kreuziger ve Alberto Contador, Saxo Tinkoff takımına 1-2 yapmak isteyebilir. Alberto Contador sarı mayonun 2 dakika 45 saniye gerisinde genel sıralama üçüncüsü. Roman Kreuziger ise 2 dakika 48 saniye geride genel sıralama dördüncüsü. Contador, domestiğinin takım lideri olmasına ne derece sıcak bakar bilinmez ama büyük turlarda sonradan performansı açılan Contador’un Mont Ventoux tırmanışında domestiğinin gerisine düşüp, gidemeyecek olması büyük sürpriz olur. Senaryo tırmanışta Contador aleyhine dönerse, son hafta Roman Kreuziger’i Alpe d’Huez tırmanışında domine ederken görebiliriz.

 

Belkin takımı, Bauke Mollema ile genel sıralama ikinciliğini korumak üzere maksimum efor harcayan takımlardan olacak. 13.etapta Alejandro Valverde’yi geride bırakmak için çok efor harcayan takım bugün Mont Ventoux tırmanışında bu kez geride bırakılan takım olabilir. Laurens Ten Dam ve Bauke Mollema ile genel sıralama ilk 10’da iki isim bulunduran Belkin takımının bugüne kadar stratejileri ve performansı sürpriz denecek kadar iyiydi. Ancak, Tur genelinde takımın durumunu değerlendirmek için bugünkü verileri önemli olacak. Kısacası bugün Froome’un günü nasıl kapatacağı, rakiplerin durumlarına bağlı olacak. Her halükarda, katil dağa çıkış ve son 40 kilometre nefes kesen tarihi bir etaba daha tanık olacağız.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın