Tour d’Azerbaijan’da Etabı Adrian Mobil Takımı’ndan Primoz Roglic Kazandı

08/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Bakü’de hızla gelişen bisikletli yaşam ve bisiklet sporunun en belirgin örneği; Bakü Velo Park’da alınan startta, yine dün açılış etabında etkisini gösteren sert rüzgar, yarışa bugün de hakim olacağının belirtilerini verdi. Zorlu açılış etabını zaman sınırı içerisinde tamamlamayı başaran 134 sporcu, saat 10:30’da alınan start ile Azerbaycan Turu’un ikinci gününe başladı.

 

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (3)

 

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (7)

 

187 kilometrelik 2.etap, Bakü’den İsmayilli finişine 2 sprint kapısı, 3 zorlu tırmanış içeren profili ile turun genel sıralamadaki ilk belirleyici etabı olarak tur rotasında yer alıyordu. Günün en zorlu tırmanışı, finişe 33 kilometre kala zirvesi geçilecek kategori 1 tırmanışı ile Kafkas dağları, bu yıl da yarışın sonucuna etki edecek kritik bölüm olarak görülüyordu.

 

 

Tour-of-Azerbaycan4

 

Resmi starttan hemen sonra kaçış grubu oluştu. Çapraz rüzgara karşı 2 kişi ile oluşan kaçış grubu, ana grubun kaçışa izin vermesiyle zaman farkını 40.kilometrede 9 dakika 50 saniyeye kadar çıkardı. 72.kilometrede geçilecek günün ilk tırmanışı öncesi ana grup zaman farkına müdahalesini  başlattı ve prim kapıları öncesinde, rüzgara karşı verilen mücadelede kaçışı bırakan ikili ana gruba dahil oldu.

Tur’da Torku Şeker Spor takım kadrosunda yer alan Juan Jose Cobo’nun varlığı, kaçışın zaman farkı için pelotona Cobo‘nun liderlik yapması beklentisini getirdi. Juan Jose Cobo peloton önüne geçerek tepoyu arttırdığında, Caja Rural takımı açışın yakalanmasında etkili çalışan takım olarak farkı kapattı.

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (11)

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (2)

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (8)

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (1)   Tour-d'Azerbaidjan-2014 (4) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (6)   Tour-d'Azerbaidjan-2014 (9) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (10)  Tour-d'Azerbaidjan-2014 (12) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (13)

Tırmanışlar öncesi, yeniden sert rüzgarın etki ettiği yarışta küçük gruplara ayrılan ana grubun önünde 25 kişilik lider grup kategori 3 tırmanışına 1 dakika önce başladı. Rüzgarı engelleyen dağlık alanların başlamasıyla yarış, bugün bir çok kez, yeniden start almışçasına şekillendi. Ancak gün boyu bir araya gelemeyen ana grup senaryosu, rüzgarla şekilenen günün değişmeyen senaryosuydu.

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (15)

İkinci tırmanış kapısına doğru lider gruptan; William Clarke(Drapac) ve Pimoz Roglic(Adria Mobil) atak başlattı. Liderliği uzun  süre koruyan ikili son son tırmanışı, 2 kişilik  takip grubun 1 dakika önünde tamamladı. Takip grubunda Matej Mugerli(Adria Mobil) ve Robert Power(Avusturalya Milli Takımı) ve hemen arkasında da Torku Şeker Spor‘un favori sporcusu Juan Jose Cobo finale ilerleyen isimlerdi. Son 30 kilometre kala lider ikilinin takip grubuna olan zaman avantajı 30 saniyeye geriledi ve finişi zafer anını belirleyecek son bölümün heyecanı artmaya başladı.

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (14)

 

Yarışın önünde ilerleyen lider grupta Primoz Roglic‘in haricinde) ve takip gruplarında genel sıralama için iddialı olan ve dün açılış etabında zaman kaybı yaşamayan, ana grupla etabı tamamlayan isimlerden oluşuyordu. Genel sıralama liderliğini dünkü etap galibiyetiyle alan Kenny Van Hummel ise tırmanışlarda geri kaldığından, bugün Azerbaycan Turunun yeni lideri netleşecekti. Son 10 kilomtreye girildiğinde takip gruplarının 50 saniye önünde ilerleyen ikili Roglic ve Clarke, takip grubunun farkı kapatmaması için ortaklaşa çalışarak son kilometreye, kalabalık takip grubundan 15 saniye önce girdi. Takip grubunun final temposuna direnen kaçış grubundan Primoz Roglic (Adrian Mobil) kariyerindeki ilk etap galibiyetini bugün aldı. Prioz’un dün kaybettiği 12 dakika 29 saniye, genel sıralama liderliğini Drapac Takımından günü ikincilikle bitiren, William Clarke‘ın almasıyla ikinci etabın beklenen mücadelesi tamamlandı. İkilinin hemen arkasından gelen kalabalık takip grubunda yaşanan üçüncülük mücadelesini, Neri Sottoli takımından Rafael Andriato kazandı.

 

Tour-of-Azerbaycan3

 

Tour-of-Azerbaycan2

 

Tour-of-Azerbaycan

 

 

Etabı ön grupta tamamlayan Juan Jose Cobo, “Profil yada yolllar zor değildi. Zor olan yön değiştirerek sert esen rüzgar ve sürekli gelen ataklardı. Etabın finişi sprint olduğundan bana göre değildi. Ön grupta tamamlamaya özen gösterdim. Benim etabıma daha zaman var. Dördüncü etabın zirve finişi bana göre ve kendimi formda hissediyorum.“dedi.

 

Tour-d'Azerbaidjan-2014 (16) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (17) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (18) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (19) Tour-d'Azerbaidjan-2014 (20)

Juan Jose Cobo, 13 saniye geriden gelen grup içerisinde,etabı 19. Sırada tamamladı. Torku’nun gnel sırlama iddiası Cobo ile devam ediyor.

Çin takımı; China Huaen Cycling Team dün zaman limiti dışında kalan sporcuları sonrası, bugün 2 sporcu ile start almıştı. Bugün bir sporcusu daha (Kun Jiang) zaman limiti dışında kaldı. Yarın 3.etaba tek sporcu Liang Dong takımını temsil edecek.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın