Tour d’Azerbaijan 2014 Başlıyor

06/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

669945468102022602_o

Azerbaijan’ın başkenti Bakü, 7 Mayıs’ta (Yarın) alınacak 3.Tour d’Azerbaijan için hazır. 5 Etaptan oluşan ancak, gerek Kafkas dağlarını içeren ve gerekse düz etapların hız sınırlarını zorlayacak yapısı ile bu yıl kategori atlayan yarışın teknik toplantısı ve basın toplantısı bugün yapıldı. Azerbaycan Turu davetlisi olarak toplantıa katılan 2008 Tour de France galibi Carlos Sastre eşliğinde tamamlanan toplantılar sonrası yarın sabah Azerbaycan saati ile saat 10:30’da alınacak açılış etabı, bisiklet sporunda hızlı adımlarla ilerleyen Azerbaycan’ı temsil eden sprint etabı ile başlayacak.

25 takımın 6’şar sporcu ile start alması beklenen ilk etapta 150 sporcunun mücadelesi bekleniyordu. Ancak 6 sporcunun giriş  yapmamış olması sebebiye yarın 144 sporcu Bakü’den inecek damalı bayrak ile genel klasmanı simgeleyen mavi mayo için performans sergileyecek. Bugün basın toplantısında Tour of Azerbaijan için açıklamalarda bulunan Aerbaycan Bisiklet Federasynu Başkan Yardımcısı Sahib Alakbarov, “Müsabakamızın Tour of Turkey’den hemen sonra olmasını çok önemsiyoruz. Böylelikle, Türkiye’de yarışan takımlar rahatlıklıkla ve TUR’dan hemen sonra Azerbaijan’a geçebiliyor Hem takımların kalitesi hem de basının kalitesi açısından bizim için çok iyi bir zamanlama. Bu yıl, UCI tarafından  Avrupa yarış takviminde, 2.1 kategoi ile ödüllendirildik. Bu sebeple, artık sadece Kıta takımları ve milli takımlar yerine, Pro Continental takımlarda katılabiliyor. Yarın start alacak 25 takımın 8’i Profesyonel Kıta takımı. 17 Profesyonel kıta takımı lisansından 8’ini ağırlamak gayet iyi bir gelişmedir.” dedi.

Yaış önceesi en çok dikkat çeken takım; kuşkusuz  takım kadrosunda 2011 Vulta galibi Juan Jose Cobo ile katılan Torku Şeker Spor’du. Güçlü bir takım kadrosu ile geldiği birçok kezz tekrarlanan Türkiye’nin ilk kıta takımının Azerbaycan’da büyük bi ilgi ile karşılandığını söylemek mümkün. Torku 6 kişilik takım kadrosunda; Juan Jose Cobo,  2013 Tour d’Azerbaijan galibi Sergey Grechyn, David de la Fuente, Yuri Metlushenko, Bekir Baki Akirşan ve Muhammet Atalay ile yarın start alacak.

1MTN-Qnubeka – SAR – Pro continental

2Caja Rural – Seguros RGA – Spain – Pro continental

3Neri Sottoli – Italy – Pro continental

4Androni Giocattoli – Italy – Pro continental

5Drapak Professional Cycling – Australya – Pro continental

6Team Novo Nordisk – USA – Pro continental

7Rusvelo – Rusya – Pro continental

8CCC Polsat Polcowice – Polonya- Pro continental

9Synergy Baku Cycling Project Azerbaijan Continental

10Itera-Katusha –  Rusya – Continental

11Continental Team Astana – Kazakistan -Continental

12Kolss Cycling Team -Ukrayna – Continental

13 Alpha Baltic – Unitymarathons.com -Litvanya Continental

14 An Post – Chain Reaction – Irlanda Continental

15 Team La Pomme Marseille –

 Fransa Continental

16 Adria Mobil – Slovenya – Continental

17 Development Team Giant-Shimano – İsviçre Continental

18  China Huasen Cycling Team – China Continental

19 Rapha Condor JLT – İngiltere – Continental

20 Leopard Development Team Luxembourg Continental

21 Gebrüder Weiss – Oberndorfer – Avusturya – Continental

22 Torku Seker Spor – Türkiye – Continental

23Tusnad Cycling Team – Romanya – Continental

24Rad-Net Rose Team – Almanya – Continental

 25National Team Australia Australia Milli Takımı

[c attid=”74429″ aption id=”attachment_74429″ align=”alignnone” width=”370″]Tour d’Azerbaijan 2014 Tour d’Azerbaijan 2014[/caption]

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın