Tour d’Azerbaidjan’da Açılış Etabının Adı Kenny Van Hummel

07/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Tour d’Azerbaidjan‘ın açılış etabı, sabah erken saatlerde başlayan sert rüzgar eşliğinde başladı. Çapraz rüzgarın parkurda yarattığı tehlike kazalara sebep olurken, parçalanan ana grubun mücadelesi, toplu sprint finişi beklentili etabın finalini değiştiremedi. Toplu sprint finişinini galibiyetini Androni Giacattoli takım kadrosunda start alan, günün favorisi Kenny Van Hummel kazandı. İkinciliği Kolss takımından Ukraynalı sprinter Vitaly  Buts, üçüncülüğü ise Caja Rural’dan Davide Vigano kazandı.

Tour d'azerbidjan-2014 (12)

 

Tour d'azerbidjan-2014 (16)

Tour-of-Azerbaycan1.jpg Tour-of-Azerbaycan2

2

Bakü’de alınan starta eşlik eden sert  rüzgar ile 144 sporcu 154 kilometrelik mesafesiyle Tur’a zorlu başladı. Etabın 70. kilometresine kadar 20’şer kişilik gruplara bölünen ana grup, finişin yapılacağı Sumqayıt şehrine doğru ilerledi. Yön değiştiren sporcuların mücadelesine sertlikle müdahale eden rüzgarın etkisi ile parçalanan ana grubun önünde, 58.kilometrede yer alan tırmanış kapısına ataklar sırasında müthiş bir kaza gerçekleşti. Caja Rural takımından Luis Mas, tırmanış kapsı puanları için atağını yaptığı sırada şiddetli esen rüzgarın etkisiyle savruldu ve bisikletinden düşerek tırmanış primlerindeki şansını kaybetti. İspanyol sporcu kaza sonrası yarışa devam etti.

 

 

Tour d'azerbidjan-2014 (13)

Tour d'azerbidjan-2014 (15)

Tour d'azerbidjan-2014 (6)

 

Tour-of-Azerbaycan3

Tour-of-Azerbaycan4

Tour d'azerbidjan-2014 (17)

Tour d'azerbidjan-2014 (7)

Finişin yer aldığı Sumqayıt şehrinde yer alan 10 kilometrelik parkurda 5 tur atan sporcular, zorlu günün özetini yüzlerine yerleşen yorgunluk ifadeleri ile net olarak gösterdiler. Sumqayıt’a girerken, start sonrası parçalanan  ana grubun önünde yaklaşık 40 kişilik lider grup, zaman avantajlarını 4 dakikaya kadar çıkarmıştı. Torku Şeker Spor; Bekir Baki Akirşan,  Juan Jose Cobo ve Yuri Metlushenko ile ön grup içerisinde ilk tura girdi. İkinci tur 6 dakikaya çıkan kaçış grubunun zaman avantajı, tur atılan parkurun zorluğunun bir göstergesi olmkla beraber, kaçış grubunun temposunu arttırdığını gösterdi. Yükselen tempo ve karşıdan esen sert rüzgar, lider grubun tünelinden geri kalınması halinde tekrar yakalayabilmenin mümkün olamayacağını gösterdi. Zira temponun gerisinde kalan Bruno Maltar(Adria mobil) ve Bekir Baki Akirşan, tekrar lider grubu yakalayamadı.

Tour-of-Azerbaycan5

Toplu sprint finişi beklentili etabın son 2.turuna girerken lider grubun zaman farkını 8 buçuk dakikaya çıkarması sonrası, son turda final için keyifli bir sürprize tanık olundu. Son tura girerken lider grubu yakalayan ana grup, final metrelerinde sprinterlerini önlere getirdi. Androni Giocattoli, muhteşem final senaryosunda kaçışı yakalamak üzere en çok çalışan takımlardandı. Son kilometrede sprint trenini iyi konumda ve güçlü kuran takımdan, son 300 metre kala sprinte kalkan Kenny Van Hummel açılış etabı galibiyeti ile turun liderliğini aldı. Galibiyeti ile 30 sprint puanına sahip olan Hummel Puan Klasifikasyonu liderliğini de alarak günü tamamladı. Hummel; “Azerbaycan Turu gerçekten güzel bir yarış. Yolları, kaldığımız otel, yemekleri, düzlük ve dağlık alanları ile bu Tur’un büyüyeceğine inanıyorum. Bugün sert rüzgarla başladık. Adeta savrularak ilerledik. Çok zor bir etaptı. İki kez kahvaltı ettim ve kendimi toparladım. Son turd kaçış grubunu yakaladık. Takım arkadaşlarım çok çalıştılar ve son 500 metre beni sprint için harika bir konuma getirdiler. 300 metre kala atağa başladım. Kazandığım için mutluyum.Genel sıralama liderliğihedeflemiyorum. Etap galibiyetlerine odaklandım, Tur’da çok zorrlu etaplar var. Yarın, ikinci etabı kazanmaya çalışacağım.” dedi.

6

Torku Şeker Spor’un güçlü sprinteri Yuri Metushenko açılış etabını 7.sırada, aynı zamanlama ile tamamladı. Yarış sonrası röportaj vermekte zorlanan sporcular, yorgunluğu atmaya çalışıken Metlushenko kazanamadığı için gergindi. Torku’nun genel sıralama iddialısı Juan Jose Cobo, ilk günden vakit kaybetmeyenler arasındaydı ve sprint etabını 31.sırada aynı zamanlama ile tamamladı. 144 kişi ile başlayan Azerbaycan Turunu ilk günden 10 sporcu tamamlayamadı.  Yarın, 134 sporcu yine Bakü‘den ikinci etaba start alacak.

 

]Tour of Azerbaidjan Tour of Azebaidjan Tour of Azebaidjan

 

Tour d'azerbidjan-2014 (1)        Tour d'azerbidjan-2014 (9) Tour d'azerbidjan-2014 (10) Tour d'azerbidjan-2014 (11)   Tour d'azerbidjan-2014 (14)    Tour d'azerbidjan-2014 (18) Tour d'azerbidjan-2014 (19) Tour d'azerbidjan-2014 (20) Tour d'azerbidjan-2014 (21) Tour d'azerbidjan-2014 (23)

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın