Tour d’Azerbaidjan Başlıyor

29/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

 

Bu yıl 1-5 Mayıs tarihleri arasında koşulacak olan Tour d’Azerbaidjan‘a, 23 ülkeden 25 takım katılacak. Geçen yıl yine Mayıs ayında, ülkedeki ilk profesyonel bisiklet yarışı olarak, Azerbaycanlılar’ın ulusal lideri ve devletin 3. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Anısına Düzenlenen Uluslararası Bisiklet Turu, hem katılımcılardan hem de uluslararası bisiklet federasyonlarından iyi not almıştı. Bir Kıta Takımı olarak Tour of Turkey 2013’te tarihi bir başarıya imza atmış olan Torku Şeker Spor‘un da katılacağı Tur, UCI Europe Tour yarış takviminde 2.2 kategorisinde yer alıyor.

 

 

Diğer yandan, yarın (30 Nisan), birçok ülkenin olimpiyat komiteleri başkanlarının da katılımıyla yapılacak olan açılış töreninde, geçen yıl Londra Olimpiyatları Erkekler Yol Yarışı’nda şampiyon olduktan bir süre sonra emekliye ayrılan ve şu an Astana Pro Takımı’nın yöneticiliğini yapan Kazak sporcu Alexandre Vinokourov da onur konukları arasında yerini alacak.

 

Tur’u yakından takip etmek ve kardeş ülkemizde bisiklet sporunun gelişimine katkı vermek adına Cyclingtr ekibi olarak orada olacağız ve siz bisiklet dostlarını tüm gelişmelerden haberdar edeceğiz.

 

 

Etaplar


Azerbaycan Bisiklet Turu, 1 Mayıs’ta Bakü’de start alacak. Başlangıç ve bitiş çizgisi tam olarak, Bakü’nün etkileyici kongre ve sergi salonu Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin önünde bulunuyor. Bisikletçiler ilk etaptaki şehir parkurunda 11 tur atacaklar.

 

Bakü’de düz yolda koşulacak olan ilk etaptan sonra peloton 2. etap için Kafkas Dağları’na doğru yol alacak. Daha sonra takımlar, harika manzaralar arasından geçerek İsmayıllı ve Gabala’da sonlanan etaplarda mücadele edecekler. 3. etapta ise bisikletçiler, yarışın en kuzeydeki noktası olan Şeki’den geçecekler. Yarışın en zorlu kısmı ise, 4. etabın sonunda, 22 km’lik tırmanışın sonunda varacakları, 1420 metre yükseklikteki Pirgulu Devlet Doğa Koruma Alanı’ndaki zirve finişi olacak.

 

Büyük finiş, inişli çıkışlı bir parkurda Bakü’nin en güzel manzaraları arasında gerçekleşecek. Azerbaycan Bisiklet Federasyonu adına parkuru planlayan Albrecht Röder, “Bu şehir parkuru, şampiyonalara mükemmel bir şekilde uyarlandı,” şeklinde konuştu.

 

1. Etap – 1 Mayıs

Bakü – her biri 14,3 km uzunluğunda 11 tur – toplam 157 km

Yarış Haydar Aliyev Kültür Merkezi yakınında başlayacak. Düz bir profile sahip olan etapta peloton, Haydar Aliyev Bulvarı’ndan ve Köroğlu metro istasyonundan geçerek, 11 turdan oluşan 157 km’nin sonunda tekrar Haydar Aliyev Kültür Merkezi yakınındaki finişe varacak.

 

 

2. Etap – 2 Mayıs

Bakü – İsmayıllı, 185 km

Bisikletçiler, Bakü Bisiklet Parkı’nda pedal çevirmeye başlayacaklar ve Şamahı’dan geçerek Büyük Kafkas Dağları’na doğru yönelecekler ve 185 km’nin sonunda İsmayıllı’da etabı sonlandıracaklar.

 

 

3. Etap  – 3 Mayıs

Gabala – Oğuz – Şeki – Gabala, 165 km

Katılımcılar 165 km’lik bu etaba Gabala’da başlayacaklar. Daha sonra Oğuz Rayonu’ndan geçip kadim Şeki şehrine varacaklar ve sonra başlangıç noktası olan Gabala’da finişe varacaklar.

 

 

4. Etap – 4 Mayıs

Gabala – Şamahı – Eğitim Merkezi tepe finişi, 115 km

Bu etap da Gabala’da başlayacak ve daha sonra İsmayıllı Rayonu’ndan Şamahı şehrine doğru devam edecek. Sporcular 115 km boyunca pedal çevirdikten sonra, deniz seviyesinden 1.459 metre yüksekteki dağlarda, Azerbaycan Vergiler Bakanlığı Eğitim Merkezi yakınındaki Pirgulu Rasathanesi’nde finişe varacaklar.

 

 

5. Etap – 5 Mayıs

Bakü – her biri 12 km uzunluğunda 12 tur – toplam 144 km

Turun 146 km’lik son etabı, Azadlık Meydanı’nda başlayacak ve ülkenin başkenti Bakü’nün ana caddelerinden ve bulvarlarından geçilerek Hükümet Binası’nda sona erecek.

 

 

 

Katılan Takımlar


Kıta Takımları

1 Synergy Baku Cycling Project (AZE)

2 Team Vorarlberg (AUT)

3 Rabobank Development Team (NED)

4 Efapel – Glassdrive (POR)

5 Atlas Personal – Jakroo (SUI)

6 Torku Şekerspor (TUR)

7 J. Jensen – Ramirent (DEN)

8 Leopard – Trek Continental Team (LUX)

9 Rad-net Rose Team (GER)

10 Polygon Sweet Nice (IRL)

11 ISD Continental Team (UKR)

12 Alpha Baltic – Unitymarathons.com (LAT)

13 Helicopters (RUS)

14 Velo Club Sovac (ALG)

15 Start – Trigon Cycling Team (PAR)

16 Bridgestone Anchor (JPN)

17 Continental Team Astana (KAZ)

 

Kulüp Takımları

18 Lotto – Belisol U23 (BEL)

19 Centre Mondial du Cyclisme (SUI)

 

Milli Takımlar

20 Avustralya Milli Takımı (AUS)

21 İran Milli Takımı (IRI)

22 İspanya Milli Takımı (ESP)

23 Belarus Milli Takımı (BLR)

24 Moldova Milli Takımı (MDA)

25 Litvanya Milli Takımı (LTU)

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın