Torku Şeker Spor Tour of Qinghai Lake’te Yarışıyor

08/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Türkiye’nin 1 numaralı bisiklet takımı Torku Şeker Spor, 2011’de iki etap galibiyetiyle tamamladıkları ve UCI’ın 2.2 kategorisindeki yarışlardan biri olan Tour of Taihu Lake‘ten sonra bir kez daha Çin’de pedal çeviriyor. Bu seferki yarış, daha yüksek bir kategori olan 2.HC kategorisindeki Tour of Qinghai Lake (Mavi Göl Turu). 13 etaptan oluşan yarış 7 Temmuz’da (dün) başladı ve 20 Temmuz’da sona erecek.

 

Takım bu yarışa, Tour of Taihu’daki iki etabın galibi, Ukraynalı güçlü sprinter Yuriy Metlushenko, eski milli yol şampiyonumuz Miraç Kal ve 49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun genel sıralama birincisi Mustafa Sayar‘ın da aralarında olduğu güçlü bir kadroyla katılıyor.

 

Sahip olduğu tecrübesinin ve gittikçe gelişen teknolojiye sahip ekipmanlarının yanı sıra toplamda 30 sporcuya, 50’den fazla bisiklete ve birçok çalışana sahip olan Torku Şeker Spor takımı gün geçtikçe gelişiyor ve iyileşiyor. Hem yerel hem de uluslararası yarışlarda kazandıkları başarılar sonucu tüm dikkatlerin üzerlerine çevrilmesi de elbette tesadüf değil.

 

 

Kondisyon bakımından oldukça iyi durumda olan Torku’lu sporcular, Tour of Qinghai Lake gibi, yüksek rakımda kıyasıya rekabet barındıran bir uzun mesafe yarışında, dünyanın dört bir yanından gelen yıldız bisikletçilerin ve daha önceki yıllarda mayo giymiş olan iddialı sporcuların arasında yarışıyor olmaktan dolayı oldukça heyecanlı ve istekliler.

 

Qinghai’de, Andrey Mizurov, Nazım Bakırcı ve Sergiy Grechyn tırmanışlara, Yuriy Metlushenko da sprint puanlarına odaklanırken, Mustafa Sayar ve David De La Fuente ise domestik olarak görev yapacak.

 

Takımın spor direktörü Mehmet Şafakçı, “Mustafa çok enerjik ve harika bir bisikletçi. Görevini tamamladı ve takım olarak kendisinden beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Aslında Türkiye Turu’nun ardından onu biraz dinlendirmek istiyoruz, çünkü önümüzde Dünya Şampiyonası var. Ama o Qinghai’de de yerinde duramıyor ve başarılar kazanmak istiyor,” dedi ve dağlık alanda yarışmanın zorlukları da beraberinde getireceğine değindi. Takımın Haziran başından beri özellikle 2300 metrenin üstündeki yükseklikler için antrenman yaptığını ifade eden Şafakçı, takım sıralamasında ve genel klasmanda ilk 5 içinde olmayı hedeflediklerini belirtti.

 

 

Takım Tour of Qinghai Lake’e Miraç Kal, Mustafa Sayar, Nazım Bakırcı, Sergiy Grechyn, Andrey Mizurov, Yuriy Metlushenko ve David De La Fuente Rasilla‘dan oluşan güçlü bir kadroyla katılıyor.

 

 

Yarışın dün koşulan toplam 122 km uzunluğundaki ve kriteryum şeklindeki ilk etabında mücadele eden 150 sporcu içinde, Miraç Kal 2:44:01 zamanlamayla 18. olurken, etabı Sergiy Grechyn 51, David De La Fuente 55, Andrey Mizurov 77, Mustafa Sayar 94 ve Nazım Bakırcı da 131. sırada bitirdi.

 

Bugün koşulan 2. etapta ise David De La Fuente turdaki ilk etap galibiyetine imza attı ve Sarı Mayo’yu sırtına geçirdi!

 

Hazırlayan: Peiyun Ching
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın