Torku Şeker’ in 1. Etapta Elde Ettiği Başarı Ne Anlama Geliyor?

22/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Tüm bisiklet severlerin heyecanla beklediği Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bizleri gururlandıran bir etap ile start aldı. Startın verilmesi ile birlikte atağına başlayan Mustafa Sayar uzun süre yarışın liderliğini sürdürdü. Daha sonra kendisini yakalayan diğer 4 bisikletçi ile birlikte yarışın son 30 kilometresine kadar da önde kalmayı başardı. Ayrıca tırmanış kapılarındaki üstün performansı sayesinde Tırmanış Sıralaması‘ nda liderliğe ulaştı. İkinci sırayı ise yine bir başka başarılı sporcumuz Nazım Bakırcı aldı. Bu sezonun formda isimlerinden Ahmet Örken de Türkiye Güzellikleri Sıralaması’ nda 3. sırada yer aldı.

 

Tırmanış primlerini toplayan Mustafa Satar kırmızı mayoyu sırtına geçirdi

 

Ancak yarışın asıl sürprizi son düzlükte yaşandı. Girilen müthiş sprint mücadelenin ardından Argos Shimano’ dan Marcel Kittel etabın galibi olurken, Lotto Belisol’ ün başarılı bisikletçisi Andrei ‘Gorilla’ Greipel, ikinci sırada yer aldı. Torku Şeker Spor‘ dan Yuri Metlushenko ise müthiş bir başarıya imza atarak, etabı üçüncü sırada tamamladı ve kürsüdeki son yerde kendine yer buldu. Peki Metlushenko’ nun elde ettiği başarının anlamı ne?

 

Bu yıl TUR‘ a gelen sporcu profiline baktığımızda rekabetin birkaç çıta daha yükseldiğini görüyoruz. Özellikle sprint etaplarda yarışı kazanabilecek isimleri saymak hiç de kolay değil. Etabın galibi Marcel Kittel, Almanya’ nın yetiştirdiği en önemli sprinterlerinden biri. Henüz 24 yaşında olmasına rağmen Kittel, profesyonel olduğu 2008 yılından beri bir çok yarışta kürsünün zirvesinde ve podyumda yer aldı. Özellikle bu sezona çok iyi başlayan genç sporcu, Sheldeprijs ve Tour of Oman ilk etabında zirvede yer aldı. Paris – Nice’ te ise 2. sırada yer aldı.

 

Etabın Galibi Marcel Kittel 

 

Etabı ikinci sırada tamamlayan André Greipel için fazla yoruma gerek yok. 30 yaşındaki sprinterin kariyeri başarılarla dolu. 4 defa Tour of Turkey‘ de yarışan Gorilla lakaplı sporcu toplam 7 kez etap birinciliği elde etti. Yine Tour de France ve Giro d’Italia’ da 4′ er, La Vuelta’ da ise 2 adet etap birinciliği bulunuyor.

 

 Etap ikincisi André ‘Gorilla’ Greipel

 

İşte Torku Şeker’ in Ukraynalı sporcusunun elde ettiği üçüncülüğün anlamı bundan sonra çıkıyor. Çünkü geride bıraktığı isimlerden bir çoğu dünyanın en prestijli yarışlarında önemli başarılar elde etmiş isimler. İlk olarak Blanco’ nun en önemli silahı Theo Bos‘ tan bahsetmek gerekiyor. Bos, olimpik gümüş madalyası bulunan ve 5 kez Dünya Şampiyonu olmuş bir bisikletçi. Özellikle pist bisikletinde dünya çapında sayısız altın madalyası bulunan Bos, geçtiğimiz yıl ki TUR’ da ilk ve 8. etapları kazanmıştı. 

 

Theo Bos: soldan 3. sırada, Mark Renshaw: sağdan 2. sırada

 

Metlushenko’ nun geride bıraktığı isimlerden biri de bir başka Alman sporcu Gerald Ciolek. Ciolek bu sezon ne kadar formda olduğunu geçtiğimiz ay yapılan Milan – San Remo‘ da göstermişti. Böylesine önemli bir klasikte hem Sagan’ ı hem de Cancellara’ yı sprint kapışmasında geride bırakan ve Sagan’ ın yüz ifadesini ağlamaklı bir hale getiren MTN – Qhubeka’ nın bisikletçisi, sprint etaplar ve tek günlük yarışlarda ne kadar tehlikeli olabileceğini çok kez kanıtlamış bir sporcu.

 

Gerald Ciolek: Sağdan ikinci sırada

 

Bir başka önemli isim ise Filippo Pozatto. Lampre-Merida’ nın 31 yaşındaki İtalyan sporcusu özellikle klasiklerdeki başarısıyla tanınıyor. Pozatto’ nun Milan – San Remo, HEW Cyclassics, Omloop ‘Het Volk’ ve E3 Harelbeke’ de şampiyonlukları bulunuyor. Ayrıca Tdf’ de 2, Giro ve Vuelta’ da ise 2′ şer tane etap birinciliği bulunuyor. Pozatto aynı zamanda Paris-Roubiax, Roma Maxima gibi yarışlarda da podyum görme başarısını göstermiş bir sporcu.

 

Filippo Pozatto: Soldan 3. sırada

 

Blanco‘ nun Tour of Turkey’ deki güçlü kadrosunda Theo Bos’ tan başka çok önemli bir isim daha bulunuyor. O da, Mark Renshaw‘ dan başkası değil. Renshaw, saydığımız diğer isimler gibi sprinter özelliği ile çok iyi tanınan bir sporcu. Ayrıca Renshaw çok iyi bir lider taşıyıcı. Eskiden Cavendish ile birlikte çalışan Avustralyalı sporcu, Theo Bos’ un sprint etaplarda zirvede yer alabilmesi için uygun ortamı sağlayabilecek en doğru kişi. Aynı zamanda Giro’ da 2 etap birinciliği bulunan Renshaw, geçtiğimiz yılki TUR’ da, 4. etapta zafere ulaşmıştı.

 

Bu sezon başında Team Saxo – Tinkoff‘ a transfer olan 2012 A.B.D Yol Şampiyonu Timmy Duggan da listemizde yer alan bir başka önemli isim. Duggan sezon başında geçirdiği talihsiz kaza sebebiyle uzun süre yollardan uzak kalmıştı. TUR ile birlikte tekrar yarışlara dönen Duggan’ ın bir başka özelliği de Saxo-Tinkoff’ un, ProTour Lisansı almasını sağlayan isimlerden biri. Daha öncede bu konu ile ilgi yaptığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

2012 ABD Yol Şampiyonu Timmy Duggan

 

TUR’ daki ilk etabın ardından Türkiye’ nin Güzellikleri formasını sırtına geçirmeyi başaran Mikhail Ignatiev‘ de bu listede yer alması gereken önemli bir sporcu. Tıpkı Fabian Cancellara gibi, son kilometrelerde atağını yaparak yalnız başına bitiş çizgisinden geçmesiyle tanınan Ignatiev, Katusha‘ nun Tour of Turkiye’ deki en önemli sporcularından biri. Daha önce Tdf’ de 2 etap kazanan Ignatiev, gençlerde yarıştığı dönemde 8 tane Dünya Şampiyonluğu bulunan bir sporcu.

 

Görüldüğü üzere, bu sene Tour of Turkey’ de yarışan sprinterlerin bir çoğu dünya klasında sporcular. Bu tarz sporcuların olduğu, ve neredeyse tüm pelotonun birlikte geldiği bir bitişte, böylesine rakiplerle mücadeleye girip, bitiş çizgisinden Kittel ve Greipel gibi isimlerin ardından 3. sırada geçmek gerçekten önemli bir başarı. 37 yaşındaki tecrübeli isim böylece Torku Şeker için ne kadar doğru bir transfer olduğunu da tekrar kanıtlamış oldu. Şimdi önemli olan TUR’ un henüz başında gelen bu başarılı performansın devam ettirilmesi.

 

Etabı 3. sırada tamamlayan Yuri Metlushenko

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın