Tomas The Tank – Tomas Vaitkus GreenEdge Takımına Transfer Oldu

29/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

5 sezondur favori isimler (Alberto Contador, Lance Armstrong, AlexandrVinokourov) ile birlikte yarışan 29 yaşındaki Litvanyalı sporcu TomasVaitkus, Green Edge takımı ile anlaştı. 2002 UCI Dünya Zamana KarşıŞampiyonu olmuştu. Litvanya’nın 2 kez Ulusal Zamana Karşı, 2 kez de UlusalYol Şampiyonu olan Tomas The Tank Engine lakaplı Tomas Vaitkus yeni sezondakendisine Avustralya’nın yeni takımını seçti. GreenEdge takım yöneticileriise Vaitkus transferinde oldukça heyecanlı göründü. Takım Tomas Vaitkus’aher anlamda çok güveniyor.

Kariyerinde Discovery Channel, Astana ve RadioShack takımlarında yarışanVaitkus, 2011 sezonu için Astana takımı ile anlaşmıştı. Takım kadrolarınınriskli durumlarda ilk çağırılan ismi olan Vaitkus henüz 29 yaşında olmasınında avantajını yaşıyor. Özellikle takım liderini riske sokacak bir kaçışgrubu söz konusu ise takımların ilk başvuracağı isim olan Vaitkus bu açıdansihirli bir formül gibi. Vaitkus bu durumlarda görevi alır almaz ana gruptankaçış yapıp önde bulunan ve takım liderini riske eden kaçışı kontrol altınaalması ile ünlenmiş durumda ve profesyonel takımların kilit ismi durumunda.Onun bu gücüne ise “beygir gücü” deniyor.

GreenEdge takımının Genel Direktörü, Shayne Bannan, dünyanın en güvenilirdomestiğinin Tomas Vaitkus olduğunu söylüyor. Ve Vaitkus’un “beygir gücü”ile takımı destekleyeceğine inanıyor. “Thomas herhangi bir takım, herhangibir yarış için ideal bir sporcu, adeta cevher gibi motor gücüne sahip. Ancakkazanmak için kendi yeteneği de var.” dedi. “Yarışlarına baktığımızda nezaman şans verilse o kazandı. Giro’da bir etap, Danimarka Turunda 2 etap veLitvanya Ulusal Zamana Karşı ve Yol Yarışları’nda şampiyonlukları var. Onunbu çok yönlülüğü bize çok seçenek sunabilir. Bu yıl Tour of Flanders veParis-Roubaix’in sonlarına doğru sağlam çıkışlar yapmıştı. O mükemmel birsprinter, onun zamana karşı performansını biliyoruz. Takımın hızlısporcularına iyi domestik olacaktır. Tomas’ı aldık, böylece büyük darbevurabilecek tipte bir takım oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

2002 yılında UCI U-23 Zamana Karşı Şampiyonluğu sonrası dünyanın en büyüktakımlarına geçmeden önce, Belçika’nın küçük bir takımı olanLandbouwkrediet’te yarıştı. Üç sezon Kazakistan takımı Astana’da yarıştı veçok uluslu karma takım Discovery Channel’da yer aldı. Çok uluslu takımlardave ulusal takımlarda diyalogun takım olma bilincine nasıl ulaştığıtecrübesine de sahip. Bu sebeple uyum sorunu yaşamayacağı, tam tersine takımiçi diyalogu güçlendirebileceği düşünülüyor. Tomas için GreenEdge beklediğifırsatları verebilir. Yeni oluşum takımın bünyesindeki güçlü isimler ileVaitkus 2012’de daha göze batan bir performans sergileyebilecektir.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın