Tom Boonen 4. Kez Kristal Bisiklet Ödülüne Layık Görüldü

23/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Belçika’nın ünlü yayın kuruluşu Het Laatste Nieuws sponsorluğunda düzenlenen, yılın en iyi bisiklet sporcusu seçiminde gazeteciler ve takım yöneticilerinin oylaması ile seçiliyor. Yılın Bisikletçisi ödül simgesi ise Kristal Bisiklet olarak verilmekte. Bu yılki seçimlerde, sezonu oldukça verimli geçiren Tom Boonen 638 oy toplayarak 2012 yılının en iyi bisiklet sporcusu olarakk ödülünü aldı. İkinciliği ise 524 oy ile sezona kötü başlayıp, sezon sonuna doğru açılan ve 2012 Dünya Şampiyonu ünvanını elde eden Philippe Gilbert yer aldı. Oylamanın üçüncüsü ise 304 ile Thomas de Gent oldu. Tom Bonnen, kariyerinde 2004, 2005 ve 2006 yıllarında layık görüldüğü Kristal Bisiklet ödülüne 4.kez layık görüldü.

 

Tom Boonen 2012 sezonunda; Katar Turu galibiyeti, yerel klasiklerdeki galibiyetleri, Paris Roubaix ve Tour of Flanders galibiyeti ve kırdığı rekorlar(Gent Wevelgem, E3 Prijs Vlaanderen-Harelbeke gibi), ayrıca 2012 Belçika Ulusal Yol Yarışı şampiyonluğu ile dolu dolu başarılarıyla 2012 sezonunu geride bıraktı. Bisiklet tarihinde bu yıl kırdığı rekorlara ek olarak, bisiklet tarihinde Gent-Wevelgem, E3 Harelbeke, Paris-Roubaix ve Tour of Flanders dörtlüsünü kazanmayı başaran ilk isim oldu. Kristal Bisiklet ödül seramonisinde, 2012 sezonunu değerlendiren Boonen; ” Bu sezon, yeni bir Tour of Flanders galibiyeti ve 4.kez kazandığım Paris-Roubaix ile özel bir sezon oldu. Şuan bulunduğum noktada ise, çok çalıştığım bu yıl gibi çalışarak, kaslarıma daha fazla yarış ile yüklenip klasiklere hazırlamalıyım.” dedi.

 

Yılın en iyi domestiği seçmelerinde ise; Boonen’in takım arkadaşı, 30 yaşındaki Kevin de Weert yılın domestiği seçildi. Bu kategorinin özel ödülü ise Kristal Boncuğun sahibi oldu. En iyi domestiklerde isimleri geçen diğer sporcular arasında; Jurgen Roelandts ve Dries Devenyns’de vardı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın