Tinkov, 2014 Sezonunda Yeni Takım ile Geliyor

26/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2013 sezon sonunda Bjarne Riis ile yollarını ayıracağını açıklayan yan sponsor Tinkoff Bank‘ın yeni sezon planları heyecan yaratmaya şimdiden başladı. Saxo-Tinkoff Takımı olarak 2013 sezonunu tamamlayacak olan Tinkoff’un, sezon sonunda sponsorluğu sonlandıracağı haberinin ardından yeni takım kurma girişimini açıklayan Oleg Tinkov’un takımın derecelerinden memnun olmadığı biliniyordu. Fransa Bisiklet Turu’nda Alberto Contador’un performansını ve derecelerini eleştiren Oleg Tinkov iki sebepten dolayı Riis ile sponsorluğu bitirme karar aldığı biliniyor.

 

Birinci sebep; Saxo-Tinkoff olarak 2013 sezon derecelerinin zayıf olmasıydı. Sezon itibari ile kötü sonuçlar ve Tour de France’da ki Contador beklentisinin karşılanamamış olması, Danimarka takımı ile yolları ayırmalarında büyük etken olduğunu söyledi. Diğer sebep ise, Rus iş adamının 2014 sezonu için yeni ve güçlü bir takım oluşturma fikri. Yeni takım, Tinkoff Credit Systems’in 2014 Ocak ayı itibari ile hayata geçmesi bekleniyor. Oleg Tinkov, bisiklet fanatiklerine twitter üzerinden yeni takım müjdesini verirken, 2013 sezon başarısızlıklarını da eleştirdi. Uzun süredir bisiklet camiası içerisinde olan Tinkov’un Alberto Contador eleştirileri ise tepki alıyor. Fanatikler, 3 hafta 3.400 kilometre sür ondan sonra genel sıralama 4.’lüğünü eleştir tarzındaki yorumlara, Froome’un 5 katı para alıp sezonun başından beri hiçbir yarış kazanamadı tartışmalarına girmeye devam ediyor.

 

2006 yılında Tinkoff Restaurants Continental takımı olarak kurulmuş olan takımı, 2007-2008 sezonunda Tinkoff Credit Systems team adı ile Pro-Continental takım lisansına sahipti. 45 yaşındaki Rus işadamı Tinkov, yollarını ayırdığı eski ortağı için, ” Bjarne Riis’in spor menajerliğine saygı duyuyorum, takım menajeri olaraksa fikirlerimiz uyuşmuyor. Bjarne için en iyisini ve Riis cycling’in zamanın zorlu ekonomik koşulunda, yeni sponsor bulmasını dilerim. Zaman içinde bazı konularda işbirliği yapabileceğimizi umuyorum.” dedi.

 

 

Oleg Tinkov, Twitter mesajında yeni takım, Tinkoff Credit Systems’in 1 Ocak 2014’de başlayacağını ve 5 yıl sürecek büyük bir proje olacağını söyledi. Bu güzel haber sonrası ise paylaşımlarında Danimarka takımı ve Danimarka sporcuları için yakışık olmayan tartışmalara giren Tinkov’un hayal ettiği takımı ve kadrosunu merak edenler hayli fazla. Ve elbette yeni takımın, dereceleri de bu tartışmalar ve yorumlar sebebiyle bisiklet yazarları tarafından yorumlara açık olarak takip edilecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın