Thomas Voeckler, Antrenmanda Kaza Yaptı

15/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

UCI World Tour yarış takvimine heyecanlı geri sayım, sezona kötü başlayan Thomas Voeckler kazası ile yerini burukluğa bıraktı. Önümüzdeki hafta başlayacak Tour Down Under ile sezon açılışını yapacak olan profesyonel bisiklet dünyası, sabah gerçekleşen kaza haberine odaklandı. Yarış için Avusturalya’ya hareket eden takımlardan Europcar, Adelaide’a vardığında Glenelg yakınındaki sahil şeridi üzerinde güzergah planlayarak, sabah kısa bir sürüşü için erken saatlerde yola çıktı.

Kısa sürüş planını kaosa çeviren olayın gelişiminde, Thomas Voeckler’in dikkatsizlik sonucu duran arabaya çarparak düşmesi ile başlayıp, Sportsmed SA’ya kaldırılaran sağ köprücük kemiğinin kırıldığı teşhisi kondu. 34 yaşındaki sporcu, Fransızların yaşayan idolü olma yolundaki güçlü kahramanı Thomas Voeckler, yarın Fransa’ya geri dönecek. Voeckler kaza ile ilgili olarak,

 Sabah antrenmana çıktığımızda, karşıdan karşıya geçerken aniden bir araç fren yaparak durdu ancak benim fren yapmak için zamanım kalmamıştı ki arabaya çarptım. Hemen köprücük kemiğimi kırdığımı anladım. Bu üçüncü kez köprücük kemiğimi kırışım oluyor. Kaza sonrası için Organizatörlere çok teşekkür ederim. Hemen hastaneye gittik ve röntgen kırığımı netleştirdi. Fransa’ya geri dönüp hastaneye gideceğim ve tekrar bisiklete ne zaman dönebileceğime bakacağız.

Thomas+Voeckler+Press+Conference+83Tot3gNxJIl

Voeckler aynı köprücük kemiğini 2009 Paris-Nice’de kırmıştı, geçtiğimiz sezon Nisan ayında Amstel Gold Race’de yine kaza yaparak aynı köprücük kemiğini kıran Voeckler’in köprücük kemiği tedavisi için yerleştirilen plaka bu ayın başında geçirdiği operasyon ile alınmıştı.  12 gün önce alınan metal plakanın ardından bugün yaşadığı ironiyi yorumlayan Voeckler,

 Diğer plaka alınalı sadece 12 gün olmuştu. Bu iyiydi ancak kaza yapmamam gerekiyordu ve bu küçük bir riskti. Kariyerimde ilk defa, 14 yıllık profesyonellik kariyerimde ilk defa antrenman sırasında arabaya çarparak kaza yapıyorum. Gerçekten çok yazık! %100 formda olmasam bile burada 2 hafta geçireceğim için mutluydum. Ne zaman bir yerde yarışsam, hep atak yapmayı veya kaçışta olmayı denerim. Bu seferki hedefim de buydu ve sezona hazırlık için antrenmandı. Ancak, şimdi daha iyi olmak zaman alacak, bunu adım adım göreceğiz.

 

Santos Tour Down Under yarış direktörü Mike Turtur, geçmiş olsun dileklerini ileterek, Voeckler’in en kısa zamanda iyileşmesine dair dileklerini paylaştı. Öte yandan World Tour lisanslarını aldıkları yılda, yıldız sporcularının henüz yeni sezonun startını almadan kaza yaparak eve dönmesi Europcar takımı için üzücü oldu.  Europcar takımı olarak Adelaide startında yer alacak 6 kişilik kadroda; Yukiya Arashiro, Perrig Quemeneur, Bjorn Thurau, Kévin Reza, Jérome Cousin, Angélo Tulik bulunuyor. Europcar Takım Menajeri, Andy Flickinger kaza ile ilgili yorumlarını paylaştı.

Bugün, bütün takım Thomas’ın start almadan veda etmiş olması sebebiyle hayal kırıklığı yaşadı. Bu bizim için çok kötü oldu çünkü Avusturalya’da olmaktan ve yarışın bir parçası olmaktan çok mutluyduk. Bugün Thomas’a verilen bakım ve ilgi için Organizasyona ve Mike Turtur’a destekleri için çok teşekkür ederiz.

Thomas Voeckler’in (Europcar) Perşembe günü Fransa’ya geri döneceği yine Organizasyon’un kazaya dair hazırladığı basın bildirgesinde yer aldı.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın