Thomas Lövkvist IAM Cycling’ te Aradığını Buldu

01/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Team Sky’ da pek de umduğunu bulamayan 28 Yaşındaki İsveçli bisikletçi Thomas Lövkvist 2013 yılının başında transfer olduğu IAM Cycling’ te uzun bir sürenin ardından zafere ulaştı. 3 sezon İngiliz ekip adına yarışan Lövkvist, IAM Cycling’ e transfer olduktan sonraki ilk yarış olan Tour of Mediterraneen’ da genel klasman liderliğini kazandı. 

 

2009 yılından bu yana ilk yarışını kazanan Lövkvist, en son galibiyetini HTC – Highroad adına yarışırken elde eden İsveçli, Tour of Mediterraneen galibiyeti hakkında bazı açıklamalarda bulundu; 

 

“Kazanacağınızı hiçbir zaman önceden kestiremezsiniz, ama yarışla ilgili iyi hislerim vardı ve kendimi de gayet iyi hissediyordum.Tur boyunca da kondisyonumun iyi olduğunu anladım ancak kazanacağımı önceden kestiremiyordum. Yalnızca sezonun ilk yarışında olabilecek en iyi yerde yer almak istiyordum. Tabii ki şu anda yarışı kazandığım için oldukça mutluyum. Bitiş çizgisinden geçmeden önce ellerimi kaldırıp zaferimi kutlamayalı uzun zaman olmuştu.” dedi.

 

 

2004 yılında FDJ ile anlaşarak, profesyonel olduktan sonra Circuit Cycliste Sarthe’ yi kazanan Lövkvist, 2009 yılına kadar Tour de I’Avenir ve Strade Bianchi gibi yarışlarda önemli başarılar elde etti. 2009 yılında Team Sky’ a transfer olduğunda İsveçli bisikletçinin Tour’ da takımın liderliğini yapması bekleniyordu. Ancak yaşadığı sakatlıktan sonra takımın Tour hedefleri alt üstü olmuştu. 

 

Sky’da yaşadığı deneyim hakkında konuşan İsveçli, “Mükemmel bir deneyimdi. Ne yazık ki, büyük bir başarı elde edemedim. Orada çok şey öğrendim. Özellikle 3 haftalık turlarda nasıl yarışacağımı ve onlarla nasıl başa çıkacağımı öğrendim. Umut ediyorum ki öğrendiklerim gelecekte de işe yarar.” dedi. 

 

Thomas Lövkvist, 2010 yılında Tour de France’ ta genel sıralamada 17. sırada yer aldı. Özellikle dağ etaplarında Bradley Wiggins ile birlikte iyi bit iş birliğine girdiler. Bir sonraki sezonda Giro d’Italia’ da daha büyük hedefle start alan Lövkvist, bu sefer de hastalık sebebiyle kötü bir performans gösterdi ve Giro’ da genel sıralamayı 21. sırada tamamlayabildi. 

 

Lövkvist, “2011 yılındaki Giro’ da üst sıralarda yer almak için hazırlanmıştım. Ancak maalesef, yarışın hemen başında çok kötü bir şekilde hastalandım ve yarışta hiç bir şey yapamadım. 2012 yılında ise bu sefer diz sakatlığı yaşadım. Teak Sky’ da seçeneklerim vardı, ancak şans benimle değildi. Örneğin Tirreno – Adriatico benim için oldukça iyi bir hedefti. Ancak o yarışta da mide rahatsızlığından dolayı .ok kötü bir derece elde ettim.” dedi. 

 

Son olarak yeni takımı IAM Cycling hakkında da konuşan Thomas Lövkvist, ” Yeni takımımla çok mutluyum. İlk takım kampında ve ilk tanışmalarda çok etkilendim. Yeni bir takım ve herşeyin beklediğiniz gibi olması çok zor ancak, şunu söylemeliyim ki takım olarak iyi bir materyale sahibiz. Hedeflerimize ulaşacağımızdan eminim.” dedi. 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın