Tejay Van Garderen’le röportaj: «Belki Podyum Olabilir»

04/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Geçen yılın Fransa Bisiklet Turu’nda Genel Klasman’da beşinciliği ve aynı zamanda “En İyi Genç Sürücü” klasmanında da liderliği alan Amerikalı Tejay Van Garderen, süper güçlü BMC takımının lideri olarak, daha yüksek hedeflerle yeniden Paris-Nice’te yarışıyor. “Sıkı bir yarış” olacağını öngören yarışçı, ayrıca kendisini Nice’te podyuma çıkacak olan favori liderler arasında gördüğünü de belirtti.

 

Arjantin’de sezona iyi bir başlangıç yaptınız…

 

Başlangıç için hiç de fena değildi. Zorlu bir yarıştı ve bana, kışın iyi bir antrenmanların dönemi geçirdiğimi ve şimdi artık Paris-Nice’e gitmeye hazır olduğumu gösterdi.

 

Sizin için Paris-Nice’in önemi nedir? Geçen yıl Tur’u beşincilikle bitirdiniz, bu yıl için hedefleriniz neler?

 

Bu önemli bir yarış ve çok iyi bir hedef. İyi iş çıkarmayı çok isterim. Çıtayı biraz daha yükseltmek isterim. Belki de podyum olabilir. Burada halen sıkı bir çekişme var. Geçen yıl ikinciliği yakalayan Lieuwe Westra geri döndü ve Talansky de Gesink ya da Kloeden gibi geçilmesi zor olan yarışçılar arasında. O yüzden bu hiç de kolay bir yarış olmayacak ama ben şu anda olduğum yerden memnunum ve elimden gelenin en iyisini yapacağım.

 

Geçtiğimiz hafta Col d’Eze’i kontrol ettiniz. Niçin?

 

Orada geçen yıl yarıştım ve hangi ekipmanları kullanacağıma karar vermek için bir deneme yaptım. Ekibimiz, performans direktörlerimizle beraber, en iyi ekipmanın hangisi olacağını bulmak üzere iyi bir iş çıkarmıştı ve şimdi bu bana daha da güven veriyor, çünkü doğru tercihler yaptığımızı görüyorum.

 

Sizce yarışta en sonda yer alan zamana karşı etap mı belirleyici olacak?

 

Bu yarışta herhangi bir etap belirleyici olabilir, Paris-Nice’in özelliği bu. Eğer geçen yılki gibi çapraz rüzgarlar arasında 20 kişilik bir grup uzaklaşırken siz o grupta değilseniz, kazanmanız mümkün olmaz. O zaman Col d’Eze’deki zamana karşı etap ya da Montagne de Lure fırsatları değerlendirilebilir. Yarışın her günü, sonucu belirleyecek öneme sahip.

 

Montagne de Lure hakkında ne biliyorsunuz?

 

Sadece YouTube’da Contador’un kazandığı 2009 yarışını izledim. Orada daha önce hiç yarışmadım ama zorlu bir tırmanışa benziyor.

 

 

Geçen yıl geçirdiğiniz iyi sezondan sonra daha yüksek hedefleriniz var mı ve şimdi üzerinizde daha fazla baskı hissediyor musunuz?

 

Her yıl yaptığım antrenmanların aynısını yaptım. Tabi ki kazanmak istiyorum ve tabi ki yaptığım her işte iyi sonuçlar almak istiyorum. Ama bunu söylememin sebebi geçen seneki başarım değil, zira bu zaten benim her zaman istediğim bir şeydi. Şimdiyse bunu her zamankinden daha fazla istiyorum… Yani her zaman yaptığım şeyleri yapmaya devam ediyorum.

 

Ama bu sezon için bir planınız ve büyük hedefleriniz var, değil mi?

 

Paris-Nice zaten başlı başına bir hedef ve ondan sonra Criterium International’a ve sonrasında da Pays Basque’a gidiyorum. California da büyük bir hedef olacak ve tabi ki Tour de Suisse, Colorado ve U.S. Pro Challenge da öyle. Benim için geçen yılkine benzer bir sezon olacak. Hedeflediğim iyi yarışlar var.

 

Takımınızın pelotonun tartışmasız en güçlü takımı olması size ne hissettiriyor?

 

İyi hissettiriyor. Böylesine güçlü bir takımda olmak hayatımı kolaylaştırıyor. Rüzgarlı günlerde çok daha az stresli oluyorum, çünkü o telaşlı günlerde kendilerini idare edebilecek durumda olan, oldukça tecrübeli birçok takım arkadaşım var. Bu, üzerimdeki baskıyı biraz da olsa kaldırıyor, çünkü takımımız bu sene şimdiden üç galibiyet aldı. Bu yüzden sonuçlar açısından benim, Cadel’in ya da Philippe’in üzerinde baskı olduğunu söyleyemem ve ayrıca Brent Bookwalter da bir galibiyeti var.

 

Kendinizi 1 numaralı favori olarak görüyor musunuz?

 

Az önce bahsettiğim, ben de dahil olmak üzere, Talansky, Porte, Kloeden, Gesink, Fuglsang gibi sporcularla aşağı yukarı aynı seviyelerdeyiz. Hepimizin favori olduğunu söyleyebilirim ama birini diğerinden daha üste koyamam. Bu, kesinlikle sıkı bir yarış olacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın