Team Sky, Cavendish’in Gidiş Yolunu Açıyor

05/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Büyük Britanya’nın hedeflediği, Fransa Bisiklet Turu Sarı Mayosunu kazanan ilk Britanya’lı Bradley Wiggins onuruna ulaşmasının ardından, Fransa Turu Boyunca basından uzak tutulan ve takımın profesyonelce bastırdığı gerginliğin sonuçları gün yüzüne çıkmaya başladı. HTC takımında takım lideri ve yeşil mayonun vazgeçilmez ismi olan 2011 Dünya Şampiyonu Mark Cavendish, bu yıl SKY’ın hedefine pedal çevirirken takım lideri olmamasının zorluğunu da birebir yaşadı. O gerçek bir sprinter; hırslı, öfkeli, dizginlenemez ama bir o kadar da bir çok kez kadrajlara yansıyan gözyaşları ile tam bir duygusal savaşçı.

 

Team SKY’ın takım lideri olarak koruduğu Bradley Wiggins, bir hayali gerçeğe dönüştürerek sarı mayoyu sırtına geçirdiğinde, takımın korumasından ve desteğinden uzak kalan (SKY’ın hedefi sarı mayoydu, yeşil mayo değil,öngörüsüyle!) yeşil mayoyu Peter Sagan’a kaptıran Cavendish için kabullenmesi zor bir sonuç olarak geçti. Elbette ki ilk start alınırken, Cavendish sarı mayo hedefini biliyordu. Ancak, takım stratejisi gereği takımın Bradley Wiggins’i koruyup, Mark Cavendish’i yalnız bıraktığı ve finişi Cavendish’in muhalefet gücü Andre Greipel’in kazandığı Fransa Turu 5.etabında geleceğin senaryosu kendini belli etmeye başlamıştı. Finiş sonrası ortalarda görünmeden, hışımla takım aracına giren Cavendish o etapta kararını vermiş olsa gerek. Fransa Bisiklet Turunun, sprinterlerin altın fırsat etabı olarak geçen 18.etabını kazanan Mark Cavendish, en iyi sprinter olduğunun mesajını vermişti.  Ve son gün; Champs-Élysées’deki 4.galibiyetini alan Cavendish en büyük olduğunu yeniden sergiledi. Ancak bu teselliler, hırslı, hızlı ve öfkeli Cavendish için ne derece yeterli gelebilir ki?

 

 

Team SKY; öfkeli ve kırgın Cavendish’i kontrol etmeyi başardı. Beklenen Sarı Mayo hedefi Bradley Wiggns’in oldu. Şimdi o dönemi başarıyla atlatmak için gizlice verilen vaatlerin günü geldi. Cavendish’in mutsuzluğu ve SKY’dan sezon sonunda gidebilme olasılığını paylaşmıştık. Hep Omega Pharma QuickStep takımının adı geçiyor(Bunun sebebine de değineceğiz.). SKY öncesi spekülesyonlar da Omega Pharma’yı işaret etmiyormuydu? Cavendish milliyetçilik duyguları ve tamamen duygusal! sebeplerle Bernard Eisel ile birlikte SKY’a transfer olarak spekülasyonlarda son noktayı koymuştu. Ancak spekülasyonlar yeniden boy göstermeye başladı. Fransa Bisiklet Turu’nda etap galibiyeti rekorunu elinde tutan Eddy Merckx’in rekoruna göz diken, son yılların en hızlı adamı Cavendish’in, bu hedefi için ayrılık kararını alması gerekiyordu.

 

 

SKY takımı takım değiştirmek isteyen Cavendish’e ve beraberinde Bernhard Eisel’a çıkış onayını verdi. 1.2 milyon Euro’luk bedelden muaf tutarak çıkışına onayı aldı. Cavendish spekülasyonlarında yine gözler Omega Pharma QuickStep ile canlandı. Neden yine bu takım?

 

Nereye gidebilir ki? Hangi takımda büyük bütçe var? Rabobank’a bakarsan, Hollanda Bankasının sponsorluğundaki güçlü takım geçen sezon Mark Renshaw’u transfer etmişti. Ve takımın öncelikli hedefi Hollanda’lı sporcuları desteklemek. BMC, olamaz çünkü takım lideri olarak Cadel Evans ve Tejay Van Garderen’e genel sıralama hedefinde hazırlanan bir takım kadrosu ile katılım yapılıyor. Katusha; sprint treni yok. Astana bütçesi uygun gelir ancak Astana Vincenzo Nibali ile anlaştı. Başka hangi takım olabilir? 2012 Fransa Bisiklet Turuna baktığımızda takımın genel sıralama iddialısı lideri olmayan, yeşil mayo için tam bir lideri olmayan Omega Pharma QuickStep en ideali olarak görünüyor. 2013 sezonunda Fransa Bisiklet Turunda, Mark Cavendish liderliğinde, yeşil mayo hedefinde bir Omega Pharma QuickStep görme olasılığımız çok yüksek.

 

Bir başka ipucu olarak; HTC takımının kapanması ardından bir sezonu, bisikletten uzak kalıp triatlona yönelen Rolf Aldag’ı görebiliriz. Cavendish’in eski takım menajeri Rolf Aldag bu sezon bisiklete geri dönerek, önümüzdeki sezon Omega Pharma QuickStep takımında görevine başlıyor. Cavendish ve beraberinde Bernhard Eisel için tüm oklar, Belçika’lı takım Omega Pharma QuickStep’i gösteriyor. Cavendish’in SKY’dan ayrılmasına yönelik evrakların bu hafta tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın