Takımlar SKY Taktiklerini Dikkatle Takip Edip Çözüm Bulmalı

11/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Tirreno Adriatico’nun Prati di Tivo tırmanış finişi için, takım arkadaşlarını kaş göz işaretleriyle yönlendiren Chris Froome, son kilometrede yaptığı atak ile gelen zafer sonrası yine dikkatleri üzerine çekti. Vincenzo Nibali, Alberto Contador gibi güçlü isimler son 3 kilometre kala ataklarını yaptığında Froome’ un domestikliğini yapan Rigoberto Uran ve Sergio Henao’nun istikrarlı tempoları ile Froome’u taşımaya devam ettiklerini izledik. Atak için, bacaklarında güç toplayan Froome, yıldızların erken başlatmış olduğu atağa, gerilerden başlattığı atak ile cevabını vermiş ve zirvede etap galibiyetini almıştı.

 

 

Zirve finişinde Froome, performansıyla ve soğukkanlılıkla kendisinin domestikliğini yapan Henao ve Uran’a sakin kalınması yönünde yaptığı kaş göz işaretleriyle, etap sonrası çok konuşuldu. Artık demode gibi görünen eğimin zorlu yerinde başlatılıp, finiş galibiyeti alma taktiği SKY taktiği yanında sönük kaldı. Diğer takımlar da başarıyı tatmak istiyorsa artık demode, ezbere gelmiş atakları bir kenara bırakıp SKY’ın son yıllardaki tırmanış treni ve domestiklerin gücünü son ana kadar lider lehine kullandırma stratejisine yeni yapılanma ile uyum göstermek zorunda. Etap sonrası performans değerlendirmesinde Froome, “Bunun bir sırrı yok” dediyse de geçen yıl Fransa Turu’nda gördüğümüz bit taktik sırrı var. Alenen uygulanan bu sır kabul edilen taktiğin yorumu ve çözümü ise ancak bu taktiğe karşı taktik geliştirmek zorunda kalacak olan diğer takımların bakış açısına bağlı olarak gayet ortada. Evet, bir sır yok ancak bu taktiği devirmek için ne yapmalı?

 

SKY öncesi Contador’ dan, eski Scarponi performansından, Andy Schleck’den görmeye alıştığımız gözü kapalı taktik artık geçerliliğini kaybetmiş görünüyor. Artık güçlü olan kazansın uygulaması yeterli gelmiyor. “Güçlü takım kazansın” mantalitesi eskiden sadece sprint etaplarında ve takım zamana karşılarda sergilenirken, SKY ile tırmanışlarda aktif uygulanmaya başlanan tırmanış treni ezber bozdu. Tüm günün yorgunluğunda etap galibiyeti için zorlu eğimi atak noktası belirleyen güçlü favoriler, son ana kadar tren ardında güç koruyan ve son kilometrede gelen ataklara teslim olur oldu. Tırmanışta tek yıldız isim performansı “out”; tırmanış treni ile favorilerin domestiklerini kopartıp, kimi zaman favorileri de silkeleyip lideri zirvenin son kilometresine taşımak “in”. Bu stratejiyi, Prati di Tivo tırmanışından birkaç kare görsel olarak açıklıyor.

Ve ardından Froome’un şaşırtmayan, Prati di Tivo zirve galibiyeti.

 

Bu görüntüleri, geçen yıl Wiggins’i finişe taşıyan son domestik Froome eşliğinde defalarca izledik. SKY, bu strateji ile genel sıralama adayı, takım liderinin enerjisini etap sonuna kadar korumayı garanti altına almış. Diğer takımlardaki oluşumlar ise, 2 yıl önce Alberto Contador’un Benjamin Noval, David de La Fuente, Jesus Hernandez ve tabii Dani Navarro’dan oluşan güçlü domestikleri ile gelen başarılarını hatırlatıyor. En güçlü domestiklerinden, tırmanışlarda Contador’u taşıyan son adam Dani Navarro’nun, bu yıl Cofidis ile anlaşması, Contador’un liderlik yolunda son domestik kaybı açısından büyük darbe oldu. Ancak, SKY’ın bu dönemdeki taktiksel başarısının aslında Contador’un yıldızının güçlü parladığı dönemde kullanıldığını belirtmekte fayda var. Tek farkla… Navarro dahi zorlu eğimlerde bir çok kez tırmanıştan kopmuştu ve Contador domestiksiz devam ederek açığı eğimin zorlu bölümlerinde atak yaparak kapatıp galibiyeti almıştı. Ancak SKY ile taktiksel savaşın yeni dönemini yaşıyoruz. Lider özellikli kadrosunu yarışlara iyi adapte edebilen takım yönetimi, motivasyonu yüksek tutup lideri güçlendirmeyi başarıyor.

 

“Kol kırılır yen içinde kalır” misali, basın ne kadar son domestiklere yüklense de, takım müdahalesi ile sporcular kendilerini ayrı birer lider yıldız olarak görmüyor. Kısacası basına ve dünyaya malzeme vermiyor. Başarı odaklı stratejide takım yönetimi, belirlediği lider özellikli sporcularına galibiyeti kesin vaadi ile genel sıralama zevkini ayrı ayrı yaşatıyor. Takım her yarışta, her turda takım olma özelliğini ve disiplinini koruyor. Tırmanışlarda ne olursa olsun lider bırakılmıyor. “Bugün sana, yarın bana” mantığı ile takımın her pedalı lider mayo için dönüyor.

 

Mark Cavendish’in bu anlamda gelecek kaygısı yaşadığını hatırlayalım. Çünkü SKY kesinlikle sprint karması takım değil. İlk hedef genel sıralama liderliği olunca takım üyeleri de ağırlıkla genel sıralama hedefini tutturacak pedallardan oluşuyor. HTC takımının sprintlerdeki başarısında olduğu gibi, SKY takımının genel sıralama liderliği başarısı da takım oluşumundan kaynaklanıyor. Takım kadrosuna uygun strateji geliştirip, motivasyonu yüksek tutmak ise takım yönetiminin profesyonel çalışma başarısından geliyor. Şimdi SKY’ın hezimetlerinden kurtulma sanatı olarak, Nibali, Contador gibi yıldız isimlerin takımlarına büyük iş düşüyor. Karma takım değil de genel sıralama liderliği odaklı takım oluşumu, lideri final podyumuna taşımak üzere son kilometrelere fazla efor sarf ettirmeden taşıma döneminde takımların değişime uyum sağlama süreci de başlamış olmalı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın