Taihu Lake 6.Etapta Ahmet Örken Podyumda

08/06/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Türk bisikletinin gururu 21 yaşında genç sporcumuz Ahmet Örken, Taihu Lake yarışı 6. etabında kürsüye çıktı. Son günlerde ilk 10 içerisindeki yerini garantileyen Ahmet Örken birkaç gün önce verdiği sözü tutarak bu etapta 3. olarak kürsüdeki yerini aldı. Üstün sprint yeteneği, 2 ay önceki Qinghai Lake yarışı, dünya şampiyonası ve Dünya Pist yarışlarındaki başarılarından gelen özgüveni sayesinde, artık sadece geleceğin yıldızı değil, günümüzün yıldız sprinterlerinden biri. Bugünkü başarısı ile genel klasmanda 9. sıraya yükselirken, Gençler klasmanında ise 3. sıraya yükseldi.

 

Tour of Taihu stage 6

Bugünkü yarışta finişi ilk sırada geçerek Turuncu Rengi Formanın sahibi olan yarışın yeni lideri, Avusturalyalı Samuel Witmitz (Budget Forklifts) oldu. Hemen arkasından finiş çizgisini geçen sporcu ise Jurgen Van Diemen (Netherland National). Bugünkü etapta 2.liği alan Genç Hollandalı sporcunun bu yarıştaki 2. kürsüsü oldu böylece bugünkü yarış aslında bir gençler günü oldu. Çünkü kürsü gören 3 kişinin yaş ortalamaları 24.

 

Tour of Taihu stage 6   (12)

Bugün yarış, Hollanda Milli Takımı ile Torku Şekerspor’un atakları ile başladı, yarışın sonucunda da zaten iki takımın bu mücadelesi ve harcadıkları emek güzel sonuçları da beraberinde getirdi. Bir önceki etabın galibi Boris Sphilevesky ve Alois Kankovsky bu etapta üstün çaba gösteren diğer sporculardan,  onlarda sprint kapılarından ilk geçerek puan toplama şansı elde ettiler, ancak yine de en fazla puan toplayarak finiş çizgisini ilk
geçen Avusturalyalı sporcu Sam Witmitz oldu.

Bugünün kaçış gurubunu oluşturanlar Portekizli Banco BIC-CARMIM takımından  Joao Pereira, Valter Pereira, Rick Van Breda (Hollanda Milli Takım) ve Ulises Alfredo Castillo Soto (start-Trigon) oldu. Budget Forklift ve Czech Dukla Praha takımının liderliğini çektiği peleton, kaçış grubunu oluşturan 4 lüyü finişe 5 km kala yakaladı.

 

Tour of Taihu stage 6   (6)

Çok başarılı bir sprint sergileyerek finişi 1. geçen Sam Witmitz için bu başarı beklenmedik değildi, özellikle hastalandığı için kendini zorlayamayan takım liderleri Jesse Kerrisonun’un yerine dolduran Sam Witmitz takım arkadaşlarının da üstün çabasıyla 1. liği haketmişti.

“Bu benim Budget Forklifts takımındaki 2. yılım ve şu an takım kaptanı görevini ve Turuncurengi formayı taşımaktan çok mutluyum. Bu benim için onur verici bir durum, tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ederim” diyen Sam Witmitz, Alois Kankovsky den En iyi sprinter ve Genel Klasman formalarını aldı, ancak “Alois ve Boris benim için hala tehlike arz ediyorlar, önümüzdeki günlerde ne olacak söylemek zor ancak umarım Genel Klasman birinciliğim bende kalır” dedi.

Bugün yüzleri güldüren Torku sporcusu Ahmet Örken, kendini birkez daha ispatlamış oldu. Çin yarışlarıyla daha önceden de oldukça fazla tecrübesi bulunan sporcu, gelecek sene ülke desteği ile pist yarışlarına İspanya’da çalışacağını belirtti. Her geçen sene, daha fazla yükselen sporcu 2015 yılında da Torku takımı ile devam edeceğini belirtti.

Taihu Gölü yarışı 7. etabı 126 km bir mücadeleden oluşacak.Bugün veya bu yıl birinciliği göğüsleyemeyen sporcular, bu sezon sonuna kadar
isimlerini kazananlar tablosuna yazdırmak için oldukça güç bir mücadele verecek gibi görünüyor;

 

Tour of Taihu stage 6   (11)

6.Etap Finiş Sıralaması:

1 Sam Witmitz (Budget Forklifts) 2:23:23

2 Jurgen Van Diemen (Netherland National)

3 Ahmet Örken (Torku Şekerspor)

4 Mohd Harrif Saleh (Terengganu)

5 Søren Kragh Andersen (Trefor-Blue Water)

6 Patrick Clausen (Trefor-Blue Water)

7 David Van Eerd (Netherland National)

8 Boris Shpilevsky (RTS-Santic)

9 Justin Jules (La Pomme Marseille)

10 Jesse Kerrison (Budget Forklifts)

Genel Sıralama:

1 Sam Witmitz (Budget Forklifts) 16:17:55

2 Alois Kankovsky (Dukla Praha) +5

3 Jurgen Van Diemen (Netherland National) +11

4 Boris Shpilevsky (RTS-Santic) +16

5 Jesse Kerrison (Budget Forklifts) +19

6 Wang Meiyin (Hengxiang) +20

7 Patrick Clausen (Trefor-Blue Water) +25

8 Ma Guangtong (Hengxiang) +27

9 Ahmet Örken (Torku Şekerspor) +32

10 Justin Jules (La Pomme Marseille)

Puan Klasifikasyonu:

1 Sam Witmitz (Budget Forklifts) 62

2 Jurgen Van Diemen (Netherland National) 61

3 Alois Kankovsky (Dukla Praha) 58

4 Patrick Clausen (Trefor-Blue Water) 48

5 Boris Shpilevsky (RTS-Santic) 40

6 Jesse Kerrison (Budget Forklifts) 28

7 Ahmet Örken (Torku Şekerspor) 27

8 Wang Meiyin (Hengxiang) 26

9 Mohd Harrif Saleh (Terengganu) 23

10 Justin Jules (La Pomme Marseille) 20

En iyi Genç Sporcu Sıralaması:

1 Jesse Kerrison (Budget Forklifts) 16:18:14

2 Ma Guangtong (Hengxiang) +8

3 Ahmet Örken (Torku Şekerspor) +13

4 Jiang Zhihui (Giant-Champion System)

5 Samir Jabrayilov (Synergy Baku Cycling Project)

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın