Şubat Ayında Türkiye’de 2.2 Yarış Yapılmasının Önemi

10/02/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI World Tour listesinin en büyük açığı ve ihtiyacı Şubat ayında hiç World Tour yarışı olmayışıdır. UCI’nin Profesyonel Lisans verdiği 18 Pro Takım Şubat ayı boşluğunda yarışlardan geri kalmamak, antrenman ihtiyacı, yarış atmosferi eksikliklerini Tour of Qatar, Tour of Oman ile karşılamaya çalışıyor. Sezonun sadece bu döneminde yaşanan eksiklik Profesyonellerin Asya Turlarına kaymasına sebep oluyor. Ancak takımlar ve sporcular ; Katar organizasyonundan ve Katar’ın koşullarından memnun olmadıklarını belirtseler de başka seçenek olmadığı için katılım sağlıyorlar.  Medyatik açıdan; dünyanın gözü kulağı, sezonun henüz başı olması sebebiyle adrenalin dolu haberlere özlem duyan basının ilgisi hep Şubat ayı yarışlarına odaklanıyor. Ancak Katar ve Umman yarışın ötesine geçemeyip organizasyonda zayıf kaldıkları için  organizasyonun yayın ayağını A.S.O.’ya verdilerse de halkın ilgisizliği, ülke basınının yetersiz olması, ülkenin bisikleti bilen yorumcularının olmayışı gibi sebeplerden hızlı çıkışını yapamıyor. Katar’ın bir çok spor dalına ev sahipliği yapıp, destek vermesi göz önüne alındığında bu tarihlerde çelişkiye yer vermemek adına Katar, Umman ardından Şubat sonuna doğru bir tarih Türkiye için daha etkili olacaktır. Ocak ayında Avusturalya organizasyonunun başarısı Tour Down Under gerek medyanın hasretini, gerek fanatiklerin hevesli coşkusunu karşılasa da akabinde Şubat ayının sessizliği her yıl bir donukluk yaşatıyor. Şubat ayında görkemli bir yarış, hem dünya basınının hem takımların, hem de fanatiklerin henüz keşfedilmemiş eksikliği.

 

Türkiye, Şubat ayını değerlendirebilecek bir yarış organize ederse World Tour listesine yarış olarak girme sıkıntısını aşarak önümüzdeki yıllarda World Tour Listesinde yer alabilecek bir yarışın temelini atmış olur. Ancak bu dönemi özellikle Şubat sonuna doğru açılmış olan tarih aralığı için diğer sıcak ülkeler proje geliştirmeden, hızlı hareket edilmelidir.

 

Peki kendi ülkelerinde 2.2 düzeyinde yarışlar yok mu ki bizim yarışımıza katılsınlar? Bu soruyu sormamak yanlış olur. Eminim herkesin de ilk aklına gelen bu sorudur. Ancak Avrupa’nın sert hava şartları sporcuların tam antrenman atmosferini bozuyor. Örneğin; Damieno Cunego sezon açılışını Challange Calabria yarışı ile yapacak. Ve en büyük tedirginliği hava şartlarının 11-12 Şubat’ta kötü olması. Öte yandan 21-25 Şubat’ta İtalya’da gerçekleşen Giro di Sardegna 2.1 yarışının sponsor desteği bulamaması yani ekonomik problem sebebiyle iptal edilmesi Şubat ayının yarış özlemine darbe vurdu. Mart’ta başlayan klasiklere kadar sporcuları yarış atmosferinde tutacak bir yarış ne World Tour listesinde var, ne de Avrupa’nın kara kışında 2.2 veya 2.1 seride yarışmak isteyen sporcu var.

 

Türkiye’nin coğrafi konum kozu, güney sahillerinin Şubat ayında neredeyse denize girilebilir seviyelerinde seyretmesi, fırtınalar, karlar içerisindeki Avrupa için bulunmaz bir fırsat. Eğer Şubat ayına, özellikle iptal edilen Giro di Sardegna’nın 21-25 Şubat tarihlerine konacak bir 2.2 yarışı gerek dünya medyası gerekse profesyonel takımlarca büyük ilgi görecektir. Mart ayında klasikleri gözüne kestiren sporcuların Türkiye’de bu tarihlerde konacak bir yarışa katılmamazlık etmesi düşünülemez. Türkiye’nin 2.2 serisine Şubat ayında özel bir yarış eklenmesi, bütçeyi biraz zorlasa da, vereceği etki ve medya gücünün getirisiyle telafi edecektir. Özellikle bu tarihlerde güney sahillerinin ılıman havası çoğu takımın kamp merkezi olarak bu bölgeyi belirlemesine etken olacaktır.

 

Neredeyse komşu ülkelerin bile keşfetmediği, yeni yeni ve korkarak, deneme yanılma yöntemiyle ilk kez geldikleri Alanya’nın, kamp için ideal olduğu raporunu veren Ukrayna takımının detaylı haberini hatırlayalım. Artık deneme yanılmanın ötesinde, bu konuda harekete geçerek tam bir kamp merkezi olabilecek güney sahillerine kış aylarında bisiklet turizmi, takımların kampları ile renklendirilebilir. Bu hareketliliği sağlayacak en hızlı seçenek takımların, özellikle profesyonel takımların Avrupa’nın Şubatına karşı yakınlarda bir seçenek olduğumuzu göstermek ve en doğru kararı verip 2.2’lerden birini güney sahillerine vermektir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın