Spor Tahkim Mahkemesinden Alberto Contador İçin Sürpriz Gelişme

26/05/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Alberto Contador, 2010 FransaBisiklet Turu’nda alınan kan örneğinde doping sayılan Cluenbuterolmaddesinden az miktarda dahi olsa tespit edilmesi sonucu doping sorunuylayüzleşmeye başlamıştı. Aylarca tüm bisiklet camiasının gündeminde kalanContador’un doping sorununda İspanya Bisiklet Federasyonu önce 2 yıl yerine1 yıl ceza verilmesini önermişti (Önerihaberi için tıklayınız). Akabinde basın açıklaması yapan AlbertoContador, bu durumun artık namus meselesi haline geldiğini ve suçsuzolduğunu kanıtlayacağını da belirterek bilirkişi raporları eşliğindehazırlanmış çok sağlam bir savunma dosyası vermişti (Haberiiçin tıklayınız). 13 tıbbi rapor ve bilirkişi görüşlerini içerenzengin bir savunma dosyasının ardından İspanya Bisiklet Federasyonu AlbertoContador’un suçsuz olduğuna karar vermişti. (İspanyaBisiklet Federasyonu’nun Contador kararına dair haberi için tıklayınız)

Bisiklet dünyasındaki gelişmelerden uzakkalanlar ve/veya Contador dosyasındaki gelişmeleri kaçıran bisiklet severleriçin kısa bir hatırlatma girişinden sonra, bugünün gelişmelerine gelelim.İspanya Bisiklet Federasyonu’nun “suçsuzdur” açıklamasından sonra AlbertoContador’un dosyası CAS’a (Spor Tahkim Mahkemesi) gitti. CAS’ındeğerlendirmesinde olan Alberto Contador dosyasının duruşması 6-7-8 Haziran2011 günlerinde yapılacaktı. Fakat bugün, CAS’ın Haziran ayında olacak burandevuyu Temmuz ayına ertelediği bilgisi gündemi yine hareketlendirdi.Temmuz ve hatta Eylül ayına dahi sarkabilme ihtimali ve belirsizliği var.Öte yandan Temmuz ayında yapılacak Fransa Bisiklet Turu için böylesi gelişmeile “Acaba…” soruları zihinlerde canlandı. Acaba bu yıl Alberto ContadorFransa Bisiklet Turu’na katılabilecek mi? Bisiklet severlerin büyük oranıAlberto Contador’suz Fransa Bisiklet Turu istemezken, Contador dosyasındakisıkıntılı kararsızlık ve sonuçsuzluk aşaması, gerginliği de sürdürecek.

 

Alberto Contador bu gelişme ileFransa Bisiklet Turu’na katılacak gibi görünüyor. Bu günlerde Girod’Italia’da yaşayan, hatta genel sıralama liderliğini elinde tutan “ElPistolero” kısa bir dinlenme arasından sonra 2 Temmuz’da başlayacak FransaBisiklet Turu için dinlenip, kendini toparlayıp, 21 günlük Fransa BisikletTuru performansını oluşturabilecek mi? Alberto Contador’un Fransa BisikletTuru’na katılımına tek engel ASO olabilir. Şimdi ASO’nun tepkisi büyük merakkonusu. ASO, Alberto Contador’un dosyasının devam etmesi istemiyle FransaBisiklet Turu’na katılmasını engelleyebilir. Böyle bir gelişme olacağını peksanmıyorum, çünkü Alberto Contador gibi üst düzey bir sporcunun katılmasınıönleyeceklerini düşünmüyorum. CAS (Spor Tahkim Mahkemesi) yeni duruşmatarihini bildirecek.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın